Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Termal
Kaynak: FLIR

Teknoloji 202: İşletmeler Koronavirüs Belirtilerini Tespit İçin Termal Kameraları Havada Kapıyor

Koronavirüs pandemisi, insanların vücut sıcaklığını algılayabilen termal görüntüleme kameralarını satın alma çılgınlığı yaratmış durumda.

Kamera üreticileri, özellikle çalışanlarını enfekte müşterilerden korumaya çalışan işletmelerden gelen talebi karşılamak için acele ettiklerini belirtiyor. Aynı zamanda ekonomi yeniden hareketlendiğinde talebi nasıl karşılayacaklarını planlıyor. Dediklerine göre, kameraları sıcaklık görüntülemesini geleneksel termometrelere göre daha hızlı ve verimli bir şekilde yapabiliyor, hem de güvenli bir sosyal mesafeden.

Termal görüntüleme şirketi FLIR Systems’ın genel müdürü Jim Cannon bu durumu şöyle yorumladı: “Bundan altı ay öncesine kadar, işyerlerini taramak isteyeceğimizi hiç düşünmezdim. Kimse bu virüsün dünyamız üzerindeki etkisinin bu denli olacağını tahmin etmiyordu.” Seyahat ve konaklama sektöründe büyük müşterilere hizmet sağlıyorlar. Emirates Havayolları ve Las Vegas Wynn Resorts kameralarını FLIR’dan tedarik ettiklerini belirtti.

Infrared Cameras Inc.’in sahibi Gary Strahan, müşterileri arasında büyük kuruluşların da yer aldığını söylüyor, örneğin çalışanları aktif şekilde görev yapan FedEx gibi. Ancak müşteri listesinin, perakende ve finansa hizmetler ile birlikte Facebok gibi büyük teknoloji şirketlerini de içerecek şekilde genişlediğini söyledi. (Facebook ve FedEx bunu henüz teyit etmedi, nakliye firması çalışanlarını taramak için temassız teknoloji kullandığını söyledi.)

Amazon’un depolarında termal kameralar kullandığı bildiriliyor. Tesislerinde koronavirüs vakaları bildirildiği için çalışanların korumak amacıyla daha fazla çaba gösterme baskısı ile karşı karşıya kalmış durumdalar.

Ancak diğer yandan, gizlilik uzmanları sağlık gözetim sistemlerinin böyle acele ile devreye sokulması konusunda endişe duyuyorlar.

Özellikle de halk sağlığı yetkilileri virüsün yayılmasıyla mücadelede gerçekten etkili olacağına dair yeterli kanıt sunmadan bunun yapılmasından rahatsızlık duyuluyor.

1ACLU Konuşma, Gizlilik ve Teknoloji Projesi’nde kıdemli politika analisti olarak görev yapan Jay Stanley, “Herkes bu hastalıkla savaşmak için feragat ettiğimiz özgürlüklerin geri kazanılmasının zor olabileceğinden endişe ediyor.” dedi ve şöyle devam etti: “Bu, gelişmekte olan teknolojinin ilerleyen zamanlarda ne kadar güçlü olacağının bir ön gösterimidir. Şu anda ne tür bir emsal tekil ettiğimiz konusunda çok dikkatli olmalıyız.”

Bir kişinin koronavirüs taşıyıp taşımadığını belirleme noktasında bu kameralar tek çıkar yol değildir.

Bu tarz kameralar SARS salgınından bu yana Asya’daki sınır kapıları ve havalimanlarına konuşlandırıldı –ama halk sağlığı yetkilileri daha önce sıcaklık taramasının sihirli değnek olmadığı konusunda uyarılarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün web sitesinde şöyle bir uyarı bulunuyor: “Sıcaklık taraması tek başına çok etkili olmayabilir, çünkü hastalığı kuluçka döneminde olan veya seyahat sırasında ateşi belirgin olmayan yolcuları gözden geçirebilir ya da hatalı pozitif sonuç verebilir. (Örn. farklı bir sebepten ateşi yüksek olan kişiler)”

Yüksek vücut sıcaklığı, birinin koronavirüs pozitif olduğu anlamına gelmez. Çevresel koşullar veya koronavirüs dışındaki tıbbi bir durum kişinin ten sıcaklığını yükseltebilir ve sistemleri tetikleyebilir.

Normal değerlerde bir sıcaklık ölçümü de bir kişinin taşıyıcı olmadığı anlamına gelmez. Bazı uzmanlar, söz konusu sistemlerin çalışanlara ve müşterilere sahte bir güvenlik hissi verebileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri Direktörü Robert R. Redfield yakın zamanda yapılan bir NPR görüşmesinde enfekte olan kişilerin yüzde 25’inin herhangi bir semptom göstermeyebileceğini söyledi. Ve sonuçta semptomları sergileyenlerin, bu semptomlar ortaya çıkmadan önce virüsü iki gün boyunca bulaştırabileceklerini de sözlerine ekledi.

Yeni müşterilerin kameraların belirli sınırlara tabi olduğunu anlamaları gerekiyor.

FLIR Systems’tan Jim Cannon, “İnsanların teknolojinin neler yapabileceğini ve yapamayacağını anladığından ve bu teknolojinin eksikliklerini telafi etmek için tüm protokolleriyle doğru şekilde kullandığından emin olmak istiyoruz.” dedi. “Bunun sadece bir tarama cihazı olduğunu, kesin tanı koymak için kullanılamayacağını özellikle belirtiyoruz. Unutulmamalıdır ki, hiçbir teknoloji kusursuz değildir.” diye ekledi.

FLIR’nin termal görüntüleme kameraları, Güney Kore, Japonya ve Çin dahil olmak üzere havalimanlarında ve sınırlarda on yıldan fazla süredir yaygın olarak kullanılmaktadır. Fakat ABD’de, Cannon talebin çoğunun bir kişi bir ortama girdiğinde bu tür bir tarama yapmaya alışık olmayan özel işletmelerden geldiğini söylüyor. Bu nedenle FLIR satış ekibinin, uygun prosedürler ve protokoller konusunda rehberlik sağlamak için şirketlerle birlikte çalıştığını belirtti.

Cannon’ın sözleri ile: “Bu bizim için yeni bir çalışma alanı.”

Piyasada, talep arttıkça güvenilirliği kanıtlanmamış sistemlerin hızla yayılacağına dair endişeler de var. Hem FLIR hem de ICI, sistemlerinin 2FDA tarafından onaylandığını söylüyor. Fakat NBC News’ten April Glaser, Athena Security, Feevr ve Remark Holdings dahil olmak üzere birçok şirketin bu tür bir onay almadan üretim yaptığını bildirdi.

Gizliliği savunanlar ise, termal kameraların bu denli yaygınlaşmasının ABD’nin daha açık şekilde gözetlenmesinin önünü açabileceği konusunda uyarıyorlar.

3EFF’de politika analisti olarak görev yapan Matthew Guariglia, her türlü işçiyi sürekli izleyen kameraların bir süre sonra yeni bir gözetim kameraları furyası oluşturabileceğinden endişe ediyor.

Şöyle devam ediyor: “Bu kameralar, çalışanlarınızın yüzleri ve vücutlarını izlemek amacıyla özel olarak yerleştirilir.”

Ancak Cannon, sistemlerin mevcut güvenlik kamera sistemlerinden daha az ihlalci olduğunu savunuyor, çünkü ayrıntılı bir görüntüden ziyade termal kameraların tek ekstra özelliğinin bir kişiden gelen ısı yayılımını sergilemek olduğunu söylüyor.

Yazar: Cat Zakreski

Kaynak: The Washington Post


Dipnot

1ACLU: American Civil Liberties Union (Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği)

2FDA: Food and Drug Adaministration (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi)

3EFF: Electronic Frontier Foundation (Elektronik Sınırlar Vakfı)