Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / Tartışmaya Sebep Olan Yeni Özellik: Facebook, Avrupa’da Yüz Tanıma Özelliğini Test Ediyor

Tartışmaya Sebep Olan Yeni Özellik: Facebook, Avrupa’da Yüz Tanıma Özelliğini Test Ediyor

Almanca aslından çeviren: Açelya IŞIKGEL

Avrupa’daki Facebook kullanıcıları bundan sonra yüz tanıma özelliğini etkinleştirip etkinleştirmeyeceklerine kendileri karar verebilecek. Tartışmalara açık bu  uygulama şimdiye kadar Avrupa ülkelerinde kullanıma açık değildi. Facebook bu süreçte Avrupa Birliği Veri Koruma Yönergesi (EU General Data Protection Regulation –GDPR) işbirliği ile kullanıcıların kendi kararları ile hangi verileri kamuoyuna açık ya da kapalı paylaşacağını test etmek istiyor.

Facebook, Perşembe günü bir blog gönderisinde ‘’ Yüz tanıma özelliğinin kullanımı tamamen kullanıcının kendi  isteğine  bağlıdır’’ açıklamasında bulundu.  Özelliğin etkinleştirilmesi için seçenek sunulacak ve aktif olarak onaylanması gerekecek.  Kullanıcı seçeneğe hiçbir şey yapmadığı ya da seçeneği reddettiği sürece veri koruyucular tarafından eleştirilen yüz tanıma özelliği kapalı kalacak.

Yüz tanıma özelliğini etkinleştiren kullanıcılar, fotoğraflarının kullanımı durumunda bilgilendirilecek

Başka bir kullanıcının, ilgili kişinin fotoğrafını profil fotoğrafı olarak yüklemesi durumunda yüz tanıma özelliğini etkinleştiren kullanıcılar bundan sonra bilgilendirilecek. Bununla beraber insanların kendilerini Facebookta farklı tanıtmalarının önüne geçilmek isteniyor. Aynı zamanda Kullanıcılar bir fotoğrafta bulunduklarında ya da etiketlenmeseler dahi facebook tarafından haberdar edilecek.

Facebook kullanıcılarına ‘’kendinizi etiketlemeyi seçebilir, etiketsiz bırakabilir ya da kuşkularınız varsa fotoğrafı paylaşan kişi ile iletişime geçebilirsiniz.’’ Sözünü veriyor. Aynı zamanda görme engelli insanlar da etiketlenmeme durumunda dahi, fotoğraflarda bulunan kişileri tanıyabilecek olan Yüz tanıma özelliğinden yararlanabilecek.

Hangi bilgiler kamuoyuyla paylaşılmalı?

Facebook ikinci bir test ile kullanıcılarına kendi hesaplarından siyasi ve dini yönelimleri gibi  kişisel ilgi alanlarını kamuoyu ile paylaşma talebini test etmek istiyor. Facebook bu zamana kadar bu tür bilgileri doldurmayı reddeden kişilere bu bilgileri doldurma taleplerini soracak.

Yüz tanıma özelliği etkinleştirmek için yapmanız gerekenler:

Yüz tanıma özelliğini etkinleştirmek isteyen kullanıcılar birkaç tıklama ile internet tarayıcısından etkinleştirmenin nasıl yapıldığını bulabilecek.  Öncellikle sağ üst köşede bulunan üçgene tıklanmalı, ardından ‘’Ayarlar’’-> ‘Yüz Tanıma ‘’  seçenekleri ile devam edilmelidir.  Bundan sonra facebook uygulamasını kullanacak olan kullanıcılar kendi hesaplarını açmalı ve  sağda bulunan Daha Fazlası” -> ‘’Bir bakış ile gizlilik’’-> ‘’ Diğer ayarlar ‘’ -> ‘’ yüz tanıma özelliği  ayarları’’ seçeneklerine tıklamalıdır.

Facebook’un açıklamasına göre, yüz tanıma özelliği tüm kullanıcıların kullanımına açık değil. Kimlerin bu durumdan etkileneceği ise henüz belli değil.

Kaynak:https://www.msn.com/de-de/nachrichten/digital/umstrittene-funktion-facebook-testet-gesichtserkennung-in-europa/ar-BBJJInN

Çevirmen Hakkında

Açelya IŞIKGEL / TESA Almanca Çevirmeni

Hacettepe Üniversitesi

Almanca Mütercim Tercümanlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir