Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
tarihte

Tarihte İz Bırakmış 10 Kadın ve 10 Film

1. FRIDA

frida

Yönetmen: Julie Taymor

IMDb: 7.4

Herkesin bildiği gibi Frida, Meksikalı bir ressamdır. Tabi ünlü bir ressam oluşu pek de kolay olmamıştır. Genç yaşta geçirdiği kazadan dolayı yıllarını yatakta geçiren Frida, babasının desteğiyle birçok tablo ortaya çıkarmıştır. Bu mükemmel resimler Frida’ nın ruh haline ışık tutmaktadır. Ayrıca bu filmde sadece bir ressamın hayatına değil o dönemdeki Meksika’ nın siyasi havasına da şahit olacaksınız. Tabi Frida denilince onun büyük aşkı Diego’ yu anmadan olmaz. Diego için şu sözleri söylemiştir: “Bir daha gelsem dünyaya yine seni severdim. Canlı canlı çürüyeceğimi bilerek!” Ayrıca Frida Kahlo’ nun bir tablosundan sizlere örnek bırakmak istiyorum.

iki frida

İki Frida’ yı gördüğümüz bu tabloyu ve daha nicelerini sığdırmıştır hayatına. Bu hayata yakından bakmanızı tavsiye ederim. Kesinlikle etkileneceksiniz.

2. AMY

amy

Yönetmen: Asif Kapadia

IMDb: 7.8

Birçoğumuz sanatçıları sadece sahnede görürüz. Ama o sahnenin arkasında o kişi nasıl bir hayat sürüyor bilmeyiz. İşte Amy Winehouse, jazz müziğin güçlü sesi… Öncelikle belgesel türünde bir film olduğunu belirteyim. Bu filmde sahnenin arkasında nasıl bir Amy vardı, neler yaşıyordu, arkadaşlarıyla ilişkisi ve aşk hayatı nasıldı, nasıl madde bağımlısı oldu vb. birçok soruya cevap bulabilirsiniz. Bir kadının müziğe olan aşkına şahit olurken hayatında kişilerin açısından da Amy’ nin hayatını göreceksiniz. Bu filmi izlerken Amy’ nin şarkılarına da doyacaksınız. Ben de size bu listeyi okurken eşlik etmesi için en sevdiğim Amy Winehouse şarkısını bırakıyorum.

3. THE IRON LADY

iron lady

Yönetmen: Phyllida Lloyd

IMDb: 6.4

Bir siyasetçi hem de kadın bir siyasetçi… Babasından dolayı siyasetle iç içe büyümüş, okul hayatında da başarılı olmuş olan Margaret Thatcher İngiltere’ nin ilk kadın başbakanı olacaktır. Bu filmde Thatcher’ ın hayatını birçok açıdan göreceksiniz. Anne, eş ve siyasetçi kimliğiyle ‘Demir Leydi’ lakabını sonuna dek hak etmiştir. Bu film bir siyasetçinin hayatını konu alırken o dönemin politik havasını da yansıtmaktadır.

4. SYLVIA

syvlia plath

Yönetmen: Christine Jeffs

IMDb: 6.3

Sylvia’ yı Gwyneth Paltrow’ un oynadığı film Sylvia’ nın Ted Hughes ile ilişkisini, edebi karakterini ve ruh halini yansıtır. Sylvia küçüklüğünden itibaren psikolojik problemleriyle boğuşmaktadır. Daha küçükken ilk intihar girişiminde bulunur. Tabi bu ilk olmayacaktır. Ve sonunda intiharı başarılı olacak bu dünyadan göçüp gidecektir. Bize de harika eserlerini bırakacaktır. Bu filmi izler misiniz bilemem ama Sırça Fanus’ u muhakkak okuyun derim.

5. HANNAH ARENDT

hannah arendt

Yönetmen: Margarethe von Trotta

IMDb: 7.1

Hannah Arendt Almanya doğumlu bir siyaset bilimcidir. Bu filmde ayrıca şahit olacağınız kısım Nazi savunucusu olan Eichmann’ ın duruşmasıdır. Arendt bu duruşmaya katılır ve kendi düşüncelerini paylaşır. Bu düşünceleriyle birlikte çok fazla eleştirilmiştir. Bununla ilgili olarak Arendt’ in Kötülüğün Sıradanlığı kitabını da okumanızı tavsiye ederim. Bu filmde bir akademisyenin çalışma hayatına şahit olacaksınız. Hem bu filmi izleyin hem de Arendt’ in kitaplarını okuyun, okutun.

6. THE HOURS

virginia woolf

Yönetmen: Stephen Daldry

IMDb: 7.6

Üç farklı kadın ve Mrs. Dalloway… Bu film Virginia Woolf’ un akıllarda yer edinmiş intiharıyla başlar. Virginia ceplerini taşla doldurur ve kendini bir nehrin kollarına bırakır. Virginia’ nın hayatı ele alınırken diğer iki kadının da Mrs. Dalloway ile bağlantısını anlatılır. İzlerken çok etkilendiğimi söylemek isterim. Ayrıca Virginia eşine, intihar etmeden önce bir mektup bırakmıştır. Bu mektuba da filmin başında yer verilir ve ben de bu mektubu sizlerle paylaşmak istiyorum.

“En sevdiğim,

Yeniden delirmek üzere olduğuma eminim. O korkunç dönemlerden birine daha göğüs gerebileceğimizi sanmıyorum. Ve bu sefer toparlanamayacağım. Sesler duymaya başladım ve dikkatimi toplayamıyorum. Ben de yapılabilecek en iyi şey gibi görüneni yapıyorum. Sen bana mümkün olan en büyük mutluluğu verdin. Biri her ne yapabilirse hepsini yaptın. İki kişinin bizden daha mutlu olabileceğini düşünmüyorum, ta ki bu korkunç hastalık gelene kadar. Artık mücadele edemiyorum. Hayatını berbat ettiğimi, bensiz çalışabileceğini biliyorum. Ve yapacaksın, biliyorum. Görüyorsun, bunu bile düzgün bir şekilde yazamıyorum. Okuyamıyorum. Söylemek istediğim şey şu; hayatımın bütün mutluluğunu sana borçluyum. Bana karşı hep sabırlıydın ve inanılmaz bir şekilde iyiydin. Bunu söylemek istiyorum- herkes biliyor. Eğer biri beni kurtarabilseydi, o sen olurdun. Senin iyiliğinin kesinliği dışında her şey benden gitti artık. Hayatını daha fazla mahvedemem.

Sanmıyorum ki başka iki kişi bizim olduğumuz kadar mutlu olabilsin.”

7. ELIZABETH

elizabeth

Yönetmen: Shekhar Kapur

IMDb: 7.5

Katolikliğin savunucusu olan kraliçe Mary kesinlikle Elizabeth’ in tahta geçmesini istememektedir. Fakat Elizabeth tahta geçer, kraliçe olur. Bu dönemde İngiltere her anlamda kötü haldedir ve Elizabeth’ e de birçok suikast düzenlenecektir. Elizabeth’ e tahtını sağlama alması için evlenmesi gerektiği söylenir. Ama tarihten de bilindiği üzerine Elizabeth ‘bakire kraliçe’ dir. Evlenmeyi seçmez ve tüm zorlu yollarla başa çıkmaya çalışır. Bu film bir kraliçenin hayatına ışık tutarken o dönemin tarihini de gözler önüne serer.

8. COCO BEFORE CHANEL

coco chanel

Yönetmen: Anne Fontaine

IMDb: 6.7

Asıl adı Gabriel ama herkes onu Coco olarak biliyor. Hayatı zorluklarla geçmiş. Kız kardeşiyle sahneye çıkıp şarkı söyleyip dans eder kalan zamanında da terzilik yapar. Bir şekilde para kazanmak zorundadır o da bunu en iyi bildiği şeyi yaparak kazanır. İlk olarak sahne hayatını bırakır, Paris yakınlarında yaşayan bir arkadaşının yanına gider ve onunla yaşamaya başlar. Tüm kadınların korse giyip tüylü şapkalar taktığı bir ortamda kendisi sadeliğiyle herkesin dikkatini çeker. Özellikle şapkaları çok beğenilir. Böylece modaya olan tutkusunu açığa çıkaracağı bir alan bulmuştur. Ve eşsiz yeteneğiyle Coco Chanel ünlü bir modacı olacaktır.

9. TÜRKAN

tarihte iz türkan

Yönetmen: Cemal San

IMDb: 6.2

Türkan Saylan… Cüzzamlı hastalara çare bulmuş, onları iyileştirmiş; bunun yanında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile okutulmayan kızlara okuma imkânı sağlamış, hayatını bunlara adamış bir insan. Bu film Ayşe Kulin’ in kitabından uyarlanmıştır. Tavsiyem önce kitabı okumanızdan yanadır. Bu film kanserle yıllardır mücadele eden ve artık son dönemlerini yaşayan Türkan’ ı anlatır. Evine baskın yapılır, kısa süreliğine ÇYDD kapatılır. Ama yine de umudunu kaybetmez. Tek istediği derneğin gecesine çıkabilmek, ayakta durabilmektir. Son dönemlerini yaşadığını bilmektedir. Türkan ölse de arkasında okuttuğu bir sürü kardelen vardır. Ayrıca cüzzamdan herkesin korktuğu dönemde o bundan korkmamış hastalığın üstüne giderek çareyi bulmuştur. Bu dünyaya çok şey bırakmıştır Türkan. Onunla ilgili ne söylense az kalır.

10. DIANA

tarihte

Yönetmen: Oliver Hirschbiegel

IMDb: 5.5

Prenses Diana kocasıyla ilgili bazı sıkıntılar yaşamaktadır. Çünkü kocası onu aldatıyordur. Ve herkesin gözü önünde olduğu için boşanmak istemez. Bazı sorular yöneltilir prensese. Kraliçe olmak istiyor mudur? O ise kraliçe olmak istemediğini kalplerin prensesi olmak istediğini söyler. Bu arada Pakistanlı bir kalp cerrahıyla tanışır. Onunla bir ilişkisi başlar. Kocasından boşanır. Artık prenses değildir ve kraliyet kurallarına uymak zorunda da değildir. Tabi kendisini ve cerrahı başka zorluklar beklemektedir.

 


Kaynakça

https://daimakadin.com/frida-kahlo-mektuplari/

http://www.haber7.com/yasam/haber/2533951-virginia-woolf-kimdir-virginia-woolfun-hayat-hikayesi-ve-sozleri

IMDb puanları https://www.imdb.com/ ‘ dan alınmıştır.