Kaynak: history.com

Tarihte Bugün: Truman, Hidrojen Bombası Geliştirdiklerini Açıkladı

ABD Başkanı Harry S. Truman, II. Dünya Savaşı’nda Japonya’ya atılan atom bombalarından yüz kat daha güçlü olduğu düşünülen bir silah olan hidrojen bombasının geliştirme programını destekleme yönündeki kararını kamuoyuna bildirdi.

Bundan beş ay önce ABD, Sovyetler Birliği’nin, Kazakistan’daki test sahasında bir atom bombasını başarıyla patlatmasıyla nükleer üstünlüğünü kaybetmişti. Olaydan birkaç hafta sonrasında ise, Britanya ve ABD, ABD nükleer programındaki en iyi bilim insanlarından Almanya doğumlu Klaus Fuchs’un, Sovyetler Birliği için çalışan bir ajan olduğu yönünde çarpıcı bir sonucuna vardı. Bu iki olay ve Sovyetler Birliği’nin, Amerikalıların hidrojen bombasının nasıl yapıldığına dair bildikleri her şeyi öğrendikleri gerçeği, Truman’ı, 31 Ocak’ta kamuoyuna yaptığı duyuruda da açıkladığı gibi, dünyanın ilk “süper bombasını” geliştirmede süper güç olma yarışına büyük miktarda yatırım yapmayı onaylamaya itti.

1 Kasım 1952 yılında ABD, dünyanın ilk hidrojen bombası “Mike’ı, Pasifik Marşal Adaları’ndaki Elugelab’da başarılı bir şekilde patlattı. Teller-Ulam prensipleri üzerine tasarlanmış 10.4 megatonluk termonükleer bomba, bütün adayı bir anda buharlaştırdı ve geriye bir milden daha geniş çapta bir krater bıraktı. Mike’ın muazzam patlama kuvveti mantar biçiminde bıraktığı dev bulutlardan da anlaşılabiliyordu. Mantar biçimindeki dev bulutlar 90 saniyede 57,000 fite ulaştı ve stratosfere girdi. Bir dakika sonra 108,000 fite ulaştı, son olarak da 120,000 fitte sabit kaldı. Dev mantar bulutu, testten yarım saat sonra, merkez kısmının başının 45,000 fitteki silsileye katılmasıyla, 60 mil genişliğinde yayıldı.

3 yıl sonra, 22 Kasım 1955’te Sovyetler Birliği, aynı prensipler üzerine tasarlanmış ilk hidrojen bombasını patlattı. Şu an bu iki süper gücün de birçok Amerikalı tarafından bilinen ismiyle “cehennem bombası” var ve dünya, tarih boyunca ilk kez termonükleer savaş tehdidi altında.

Kaynak: History