Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Tahrir-u Şam

Tahrir-u Şam Militanları Suriye’nin Kuzey Doğusunda Yeni Bir Kampanya Başlattıklarını Duyurdu

Tahrir-u Şam terörist grubunun lideri Şeyh Ebu Cabir Haşim, Perşembe günü Suriye’nin kuzeyinde rejim askerlerine karşı yeni bir savaş başlattıklarını duyurdu. El-Mayadin Televizyon kanalına gönderilen bir videoda kampanyanın başarıya ulaşması için “tüm kaynakların seferber edilmesi” çağrısında bulunuldu.
Ebu Cabir, İdlib şehrindeki tüm radikal unsurları Şam’ın Fethi Cephesi ( önceden El-Nusra Cephesi olarak bilinirdi) terör örgütünün çatısı altında topladığından beri ilk defa bir videoda göründü. El-Mayadin Kanalına göre Tahrir-Şam, ateşkese karşı olan Nureddin Zengi, Ceyşu’SÜNNE, Ensaruddin ve Liva el-Hak gibi terör örgütlerinden militanları bünyesinde barındıran bir örgüttür.
Ve bu örgütlerin hepsi, 23-24 Ocak tarihleri arasında yapılan Astana Müzakereleri’nde yer alan silahlı muhalif grupları “ihanet” ile suçladılar ve Halep şehrinin doğusunda yer alan sözde “Özgür Suriye Ordusu” nun askeri üslerini ele geçirmeyi başardılar. Bunun yanı sıra Ahrarur Şam terör örgütü Türkiye sınırı üzerinde bulunan İdlib’in kuzeyinde ve Cebel Zaviya dağlarında bulunan eski müttefiklerini kuşattılar.
Tahrir-u Şam’ın lideri açıklamasında “askerleri bozguna uğratmak ve Suriye’yi tamamen özgürleştirmek” niyetinde olduklarını belirtti.
Örgüt lideri: “Beşar Esad rejimine karşı yoğun bir şekilde silahlı eylem planı uygulamaya ve askeri üslere saldırmaya başlayacağız.” diyerek bir uyarıda bulundu.
Suriyeli askeri uzmanlar, Tahrir-u Şam adlı terör örgütünün 2013’ten bu yana El- Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen El-Nusra Cephesi’nin üçüncü transformasyonu olduğuna inanıyor.
Geçen yılın Temmuz ayında, liderleri Ebu Muhammed el-Culani, El Kaide’den ayrıldıklarını duyurmuş ve eski ismi olan El Nusra Cephesi’nin adını da Fetih El-Şam olarak değiştirmişti.

Çeviren Hakkında

Buğra Özsaydı
Selçuk Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler