Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / ‘’Tabancalara Karşı Tereyağı’’ Yaklaşımı: Modi’nin Pakistan’ın Terörizmine Cevabı

‘’Tabancalara Karşı Tereyağı’’ Yaklaşımı: Modi’nin Pakistan’ın Terörizmine Cevabı

Haber: The Indian Economist 16 Kasım 2016

Hindistan’ın Pakistan’a karşı gerçekleştirdiği belli bir noktaya kadar ki saldırılar, ekonomik kalkınma gündeminin ilerletilmesi nedeniyle haklı gösterildi.

Pakistan militanları geçtiğimiz günlerde Keşmir’in Uri köyünde 18 Hindistan askerini öldürünce, Hindistan’da savaş çanları çalmaya başladı. Geçmişte, Hindistan, Pakistan terörüne cevap olarak ‘’stratejik kısıtlama’’ ile hareket etmişti. Fakat, bu sefer cevap farklı olmak zorunda. Narendra Modi ve onun Bharatiya Janata Partisi (BJP), kısmen, Başbakan’ın Pakistan’a karşı daha sert bir tutum takınması gerektiğini belirtti. Uri’deki olaydan sonra, BJP’nin tüm kadroları ve aktivistleri çılgına döndü. Bu çılgınlık belki de en iyi şekilde BJP ulusal Genel Sekreteri’nin yaptığı yorumla açıklanabilir: ‘’Bir diş için, bütün çene. Sözde stratejik kısıtlama günleri bitti.’’

Pakistan Saldırısına Karşı Silah mı? Tereyağı mı? Yaklaşımı

Fakat, Modi’nin Uri saldırısına yönelik cevabı kayda değer ve bazılarının diyebileceği biçimde cesurca, dengeli oldu. Teoride, ona klasik ‘’tabancalara karşı tereyağı’’ ticaret dışı modeli sunuldu. Modi, ‘’Tabanca’’ tarafında, ‘’surgical strike’’ (Hassas Saldırı) denilen belli bir noktaya saldırıyı hedef edinen saldırılara Keşmir’deki Kontrol Hattı’nda izin verdi. Hindistan askeri yetkilileri bu saldırıların Hindistan ve Keşmir’deki metropolit alanlara saldırmayı planlayan teröristlerin fırlatma rampalarında önemli kayıplara neden olduğunu söyledi. Sonraki Hint raporları bu önemli kayıpların pek çok yaralı ve yarım düzine fırlatma rampasının imhası olduğunu gösterdi.

Belki de daha 29 Eylül’deki askeri hareketlerin ‘’tabancalarından’’ daha dikkat çekici olanı, Modi’nin beş gün önceki bir konuşmasındaki dengeleyici ‘’tereyağı’’ idi. Binlerce BJP üyesinin önünde verilen konuşmada -ki pek çoğu savaş için istekliydi- Modi, farklı bir tarzda savaştan bahsetti: ‘’ Pakistan halkını öne çıkmaya ve işsizlik, yoksulluk ve cehalet ile savaşmaya çağırıyorum. Bakalım kim kazanacak.’’ Modi, ‘’Hindistan dünyaya yazılım ihraç ederken, Pakistan terörizm ihraç ediyor.‘’ derken, askeri ve ekonomik konuları karıştırdı.

Pakistan Terörünün Hindistan Üzerindeki Etkisini Yansıtmak

Tartışmasız, Hindistan, Pakistan’dan merkezli veya oradan ilham aolan terörizmden oldukça çok zarar aldı. Amerika Birleşik Devletleri, 9/11 olaylarından sonra bir şey yaşamamıştı. Fakat, aşırıcılar, ülkenin parlamentosunu havaya uçurarak tüm Hindistan siyasi liderliğinin başını kesmeye çalıştı. 13 Aralık 2001’de, Hindistan polisi kılığına girmiş teröristler parlamentoya saldırmıştı. Sadece hızlı hareket ve şans (saldırganlar yanlışlıkla Başkan Yardımcısının konvoyuna girmişti) beş saldırganın tümünün ölümüne neden oldu. Biri de intihar yeleğine kurşun sıkıldığına patlamıştı.

Teröristlerin Pakistan’da konuşlanmış bir grubun üyeleri olduğu teşhis edilince tansiyonlar yükseldi. Beş ay sonra, Keşmir’deki Hintli askerlerin ailelerine yönelik bir saldırı 34 ölümle sonuçlanınca savaşın eli kulağında gibi görünüyordu. Hindistan’ın ‘’26/11’’inde (26 Kasım 2008) Pakistanlı teröristler Bombay şehrine saldırmış, 166 kişinin ölümüne ve yüzlerce başka kişinin yaralanmasına neden olmuştu. Bunlar sadece büyük olaylardan bazılarıydı. Uri saldırılarından önce, Hindistan hükümeti 2005 yılından beri terörist saldırılara atfedilen 700 ölüm hesaplamıştı ve bunların büyük çoğunluğu Pakistan menşeili bir desteğe sahipti.

Fakat, Uri saldırılarına cevap olarak, Modi, savaşın sadece canlılar için değil, aynı zamanda Hint ekonomik gelişimi için de kötü olduğu gerçeğini gösterdi. Hindistan dünyaya yazılım ve bilgi teknolojileri ihraç ediyor. Savaş, sadece üretim tesislerine zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda dışarının verilerin güvenliği konusunda güvenini ve endüstrinin devam etmesi için gerekli olan hizmetlerin kesinliğini zayıflatır. Modi’nin üretim inisiyatifi ‘’Make in İndia’’ ayrıca yatırımcı bulmada, yıkım tehdidi olduğu için, sorun yaşayabilirdi.

2002 yılı Hindistan-Pakistan ateşkesinde, New York Times köşe yazarı Tom Friedman, ‘’Bu bize General Powell tarafından değil General Electric tarafından getirildi.’’ diye yazmıştı. Ekonomik çıkarlar, Hindistan’ın 2002’deki tepkisinde önemli bir rol oynamakla kalmadı, aynı zamanda 2008’de Bombay daha ağır saldırılar karşısında da önemli bir rol oynadı.

Silahlara Karşı Karışık Tepkiler

Modi’nin “silahlar ve tereyağı” yaklaşımı gözüküyor ki militan arkadaşlarının ve militan düşmanlarının kafasını karıştırmışa benziyor. Modi’nin Hindistan Halk Partisi ulusal konsey konuşmasına destekçilerinden sosyal medya ve basın yoluyla karışık tepkiler geldi. Bazıları konuşmanın Uri saldırısına karşı hafif kaldığını söylerken bazıları ise silahlı çatışma ortamından ziyade Pakistan halkının ekonomik ve sosyo-kültürel alanda rekabet etmesine teşvik olduğunu söyledi.

En şaşırtıcı olan ise Pakistanlı liderlerin hassas saldırıya (surgical strikes) anında tepkisidir. Liderler, Hintlilerin yaptığı gibi hassas saldırının nerede yer aldığını sorguladılar. Belki de bu Hintlilerin beklemediği bir tepkiydi çünkü onlar Modi hükümetinden sert bir askeri tepki bekliyorlardı. Ancak, Pakistanlı liderler için bu, ileri safhadaki gerginliği tartışma yolu olarak görünüyordu. Hepsinden sonra, hassas saldırılar olmamış olsaydı, onlardan intikam almaya ihtiyaç olmayacaktı.

Bombay borsası ve Rupi’nin değeri hassas saldırı haberleriyle değer kaybetmişti. Yine de, iş dünyası liderleri hassas saldırılara arka çıktılar, bu sırada Hindistan’ın dünya gözündeki itibarını sağlamaya çalışıyorlardı.

Ek olarak, Modi Pakistan’a karşı askeri harekete geçme ihtiyacını dengeledi ve ekonomik büyüme planı oluşturdu. Hem ekonomik hemde güvenlik amaçları için Modi kaynak sağladı. Her nasılsa, bu olsun yada olmasın, dengeleyici eylem eninde sonunda başarılı oldu şeklinde görülmeye devam ediyor. 

Pakistan İçin Ekonomik Faktörler Savaşa Karşı Bir Denge Sağlayamaz 

Hindistan için ekonomik faktörler savaşa karşı bir denge sağlıyorken bu durum Pakistan için tam tersi olmuştur. Bir ölçüde, Modi, Hindistan yazılım ihraç ediyorken Pakistan terörizm ihraç ediyor demekte haklıydı. Pakistan’ın uluslararası yazılım ve bilgi teknolojileri etkin hizmetleri ile eşdeğer bir şeyi yoktu. Hindistan’ın ihracat yoğunluğunu bu ikisi sağlıyordu.

Belkide, Pakistan’daki ekonomik refahı sağlamanın tek emin yolu doğrudan ordu aracılığıyladır. Ordu ülkedeki en güçlü kurumdur ve tartışmalı olarak tek liyakata dayalı kurumdur. Ne yazık ki, ordudaki bir çok üyenin görüşü, liyakata dayalı olmalarından dolayı Hindistan’la direk savaşıldığı şeklindedir. Pakistan ordusu kendileriyle alakalı olan bu algıyı değiştirmediği sürece Pakistan’ın reaksiyonu Hindistan’ın en iyi şekilde düzenlenmiş stratejik eylemlerinin radikal tırmanışına sebebiyet verir.

Nitekim, Pakistan’dan gelen artan terör olaylarıyla nasıl başa çıkılacağına dair ne doğru ne yanlış cevap vardır. Yalnızca daha iyi olan cevaplar ve daha kötü olan cevaplar vardır. Şimdiye kadar, Modi’nin “silahları ve tereyağı” dengeleyen yaklaşımı daha iyi cevap gibi görünüyor.

Kaynak: http://theindianeconomist.com/surgical-stikes-economic-development/

Çevirenler Hakkında


Ulaş Deniz Tümkaya
Boğaziçi Üniversitesi – Tarih Bölümü


Emre Ertetik
Bilgi Üniversitesi – Siyaset Bilimi Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir