Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Suudi Destekli Kuvvetler Hudaydah Limanına Saldırı Başlatıyor

Suudi Destekli Kuvvetler Hudaydah Limanına Saldırı Başlatıyor

İngilizce aslından çeviren: İlkay TÜRKEŞ

Suudi Destekli Kuvvetler Hudaydah Limanına Saldırı Başlatıyor

Suudi destekli hükümet güçleri, isyancılar tarafında bulunan ve kilit önem taşıyan Hudaydah limanına saldırı başlattı.

Liman, isyancıların elinde bulunan bölgedeki insanlar için sağlanabilecek yardımın ana giriş noktası durumunda ve ajanslar saldırı halinde insani bir felakete karşı uyarıda bulundular.

Savaştan zarar gören ülkede yaklaşık 8 milyon insan açlık riski taşıyor.

İran destekli Houthi isyancıları, hükümet tarafından çekilmesi için belirlenen süreyi gözardı ettikten sonra geceyarısı bombalama başladı (Salı 21:00 GMT).

Operasyonlar Nasıl Gelişiyor?

Salı günü, sürgün edilen Cumhurbaşkanı Abdrabbuh Mansour Hadi hükümeti, isyancıların geri çekilmesi adına süren ikna çabalarının tükendiğini söyledi.

Suudi Arabistanlı Al Arabiya ağı Çarşamba günü erken saatlerde, Hudaydah’ın “özgürlüğünün” Suudi önderliğindeki çok uluslu bir koalisyonun, hava ve deniz kuvvetleri tarafından desteklenen geniş çaplı bir kara saldırısıyla başlamış olduğunu bildirdi.

Koalisyon savaş uçakları ve savaş gemileri, şehir çevresindeki isyancı konumdakileri  vurdu.

Hükümetten yapılan bir açıklamada, “Hudaydah limanının kurtuluşu, yabancı gündemlere hizmet etmek için kaçırılan milislerin elinden Yemen’i almaya yönelik mücadelemizde bir dönüm noktasıdır.” sözlerine yer verildi.

Neden Şehir Hedefleniyor?

Suudi liderliğindeki koalisyon, isyancıları, İran silahlarını kaçak yollardan sürmek için Hudaydah’ı kullanmakla suçladı. Hem İran hem de isyancılar bunu inkar ediyor.

Birleşmiş Milletler, kentte olası bir saldırıya karşı anlaşmaya varmak için çatışmaya taraf olmaya çalışıyordu. Bölgede yaklaşık 600.000 kişi yaşıyor.

Cuma günü, BM İnsani Yardım Yemen Koordinatörü Lise Grande şu uyarıda bulundu: “Uzayacak olması durumunda en kötüsü, 250.000 kadar insanın yaşamları dahi her şeyi kaybedebileceklerinden korkuyoruz.”

Suudi önderliğindeki koalisyon, Mart 2015’te Yemen’deki iç savaşa müdahale etti ve Yemen’in Zaidi Şii Müslüman azınlığının galibi olan Houthi Hareketi’ne karşı savaşan Cumhurbaşkanı Hadi’e sadık kaldı.

BM’ye göre bu tarihten itibaren, 6385’ten fazla sivil öldü, 10 bin kişi de yaralandı. Bu zayiatların büyük çoğunluğu koalisyon hava saldırılarının sonucudur olarak görülmektedir.

Koalisyonun savaşı ve kısmi ablukası da 22 milyon insanı insani yardıma muhtaç bırakarak dünyanın en büyük acil gıda güvenliği durumunu yarattı ve 1 milyon insanı etkilediği düşünülen bir kolera salgınına yol açtı.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-44463749

Çevirmen Hakkında

İlkay Türkeş

İstanbul Üniversitesi / TESA Çeviri Birimi Yardımcı Direktörü / Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir