Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Suudi Arabistan’da İktidar Değişiklikleri

Suudi Arabistan’da İktidar Değişiklikleri

Çeviren: Yehia Al Kilany

Suudi Kral Salman bin Abdulaziz,  Çarşamba günü sabah oğlu Prens Muhammed bin Salman’ı kraliyet emriyle veliaht olarak tayin etti ve Krallık divanına göre Prens Muhammed bin Nayef Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve veliaht görevinden alındı.

Resmi Suudi Basın Ajansı SPA tarafından yayınlanan bir bildiride kraliyet emrinde otuz bir yaşındaki genç prensin veliaht ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yapacağını söyledi, ayrıca eski görevi olan Savunma Bakanlığına olarak devam edecektir.

Bildiride, Mübayaa Kurulunun (istişare kurulu gibi) bu kararı otuz dört üyesinden otuz bir üyesinin çoğunluğuyla desteklediği belirtildi.

Resmi Suudi Basın Ajansı Kral Salman, Çarşamba günü Mekke’deki Safa camisinde Teravih namazından sonra, prensi Muhammed bin Salman’a bağlılık çağrısında bulunduğunu söyledi. Prens Muhammed bin Nayef, Prens bin Salman’a destek verdiğini açıkladı.

Muhammed bin Salman, veli veliahttayken ( veliaht yardımcısıyken) Yemen’de Saudi liderliğindeki savaşı yürütmekle sorumluydu. Ayrıca enerji politikasının geliştirilmesinden  ve petrol sonrası dönemde krallığı geleceğe hazırlama planlarından da sorumludur.

 

Bakanlıklar ve Diplomatik Mesajlar

Diğer bir kraliyet emrinde Prens Abdülaziz bin Suud bin Nayef bin Abdül Aziz el Saud İçişleri Bakanı olarak tayin edildi, Eski İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayef’in danışmanıydı.

İçişleri Bakan Yardımcısı Abdul Rahman bin Ali el-Rubaian görevinden alıp Krallık divanında bakan düzeyinde danışman olarak atandı. Ayrıca Ahmed bin Muhammed Al Salim bakan düzeyinde İçişleri Bakanının yardımcısı olarak tayin edildi, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı’ydı.

Krallık divanında danışman Nasser bin Abdulaziz El Daoud görevinden alınıp bakan düzeyinde İçişleri Bakanlığı Müsteşarı olarak tayin edildi.

Prens Faysal bin Sattam bin Abdul Aziz Al Saud, krallığının İtalya’da bakan düzeyinde büyükelçisi olarak, Bander bin Sultan Almanya’da büyükelçi olarak, Bander bin Abdulaziz Al Soud Genel İstihbarat Başkanının yardımcısı olarak ve iki Prens Bander bin Khalid bin Faisal bin Abdulaziz ve Turki bin Muhammed bin Fahd bin Abdulaziz Krallık divanında danışman olarak  tayin edildiler.

Kraliyet emirlere göre Prens Abdullah bin Khalid bin Sultan bin Abdulaziz ve Faisal bin Abdulaziz bin Abdullah Al Sudairy krallık divanında danışmanlar olarak, Prens Abdulaziz bin Fahd bin Turki bin Abdulaziz Al Saud, Cevf bölgesinin prensinin yardımcısı olarak, Abdulaziz bin Turki bin Faisal bin Abdulaziz Al Saud, Genel Spor Şefliği Müdürü’nün yardımcısı olarak tayin edildiler.

 

Kaynak: http://www.aljazeera.net/news/arabic/2017/6/21/%D8%A5%D8%B9%D9%81%D8%A7%D8%A1-%D8%A8%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%8A%D9%81-%D9%88%D8%AA%D8%B9%D9%8A%D9%8A%D9%86-%D8%A8%D9%86-%D8%B3%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88%D9%84%D9%8A%D8%A7-%D9%84%D9%84%D8%B9%D9%87%D8%AF-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%B3%D8%B9%D9%88%D8%AF%D9%8A%D8%A9

 

Çevirmen Hakkında

Yehia Al Kilany

İskenderiye Üniversitesi

Sosyal Bilimler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir