Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
suriye

Suriye’den Uluslararası Medyayı Kovmak Neden Kötü Bir Düşünce?

Yazar: Danny Froberg

    Bazı uluslararası gazetecilerin ‘’Dürüst olmayan haberler yapmaları’’ nedeniyle Suriye’den kovulduğu (veya ülkeyi terk etmeleri istendiği) bazı kabul edilemez olaylara rastladık. Bu aynı zamanda, gazetecilere göre, onların Doğu Halep’e geçişine izin verilmediği zamana denk gelmektedir. Bu durum, tüm dünyanın ne olduğunu izlediği bir zamandı.

Evet, doğrusu Batılı medyanın çok büyük bir bölümü Suriye Arap Ordusu’nun Doğu Halep’i özgürleştirmesini baltalamaya çalışan haberler yapmakla çok suçluydu, çoğu zaman oldukça şüpheli ve sıklıkla isimsiz kaynaklardan tweetleri kopyalayıp yapıştırıyorlardı ve aralarında döngüsel bir referans vardı. Bu durum, etkilenen bölgelerde olan gazetecilerden çok detaylı ve ilgi uyandıran raporlar aldığımız bir dönemde yaşanıyordu.

Evet, bazı gazeteciler Doğu Halep hakkındaki raporlarında dürüst olmamaya devam edecekler ama dört senedir tam bir kâbusun ortasında yaşayan Suriyelilerin tanıklıklarına kayıtsız kalmak çok daha zor ve şüphesiz tüm bu yaşananlar haberlere sızacaktır.  

Aynı zamanda, aynı anda ve aynı yerden rapor veren yüzlerce gazeteciyle çarpık bir anlatı ortaya çıkarmanın çok zor olduğu bilinen bir gerçektir.

Bırakın mümkün olduğu kadar çok gazeteci, istedikleri zamanda istedikleri yerlerde olsunlar ve siz de onların gazetecilik dedikleri ‘’kopyala yapıştır’’ sürecine müdahale etmeyin.  

Özgür bir basın, hatta düşmanca olanı bile, demokrasinin yapıtaşlarından biridir ve bazen çok rahatsız edici olsa da ve bazı arkadaşları kovmak zorunda kalsanız da dürüst ve düzgün işleyen bir hükümetin varlığını garantiler.


Kaynak:  https://www.almasdarnews.com/article/kicking-international-media-syria-bad-idea/

Çeviren Hakkında 

Ulaş Deniz Tümkaya
Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü