Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
hedef

Suriye’de Rusya ve ABD’nin Zıtlaşan Hedefleri

Suriye’de, ABD’nin ve Rusya’nın hedefleri birbirleriyle zıtlaşıyor.

ABD, Suriye’de IŞİD ile savaşmak amacıyla bulunmuyor çünkü IŞİD, Beşar Esad’ı devirmek için Obama yönetiminin kullandığı bir araçtır.

Bu nedenle, Rusya bu aracın (IŞİD’in) kullanımını engelledi ve bu durum Suriye’de ABD ile Rusya arasında bir çatışma haline geldi.

Dolayısıyla, iki ülkenin de çıkarları zıtlaşmaya başladı ve herhangi bir anlaşma yapma şansları yoktu. Evet, Rusya diplomasiyi kullanmayı denedi fakat ABD tarafı, asıl niyetinin Suriye’de ‘’Esad’ın gitmesi’’ olduğunu kamuoyuna açıklamak istemiyordu.

Daha geniş bağlamda, yıllardır ABD’yi yöneten oligarklar, Donald Trump ile birlikte rahatsız ediliyor. Bu oligarklar, Trump’ın ‘’Rusya ile çatışacak bir nokta göremiyorum.’’ açıklaması yaptığını biliyorlar.

Bundan dolayı oligarklar, hala bir savaş durumu yaratmaya çalışıyorlar. Böylece Trump da hızlı bir şekilde savaşa evrilecek ve bu yüzden, savaştan fayda sağlayan neo-con’ların ve oligarkların hedeflerini engelleyemeyecekti. Bu bir çatışma orkestrasyonudur.

Suriye bir savaş sahnesidir. Eğer burada Rusya ve ABD arasında ciddi bir çatışma meydana gelirse, Trump bu konuda hiçbir şey yapamaz.

Bu çok tehlikeli bir durumdur. Bu durum neo-con’ların dünya üzerindeki hakimiyet arzusundan dolayı ileri geliyordu.

Neoconlar, Rusya ve Çin’i ABD’nin tek taraflı olarak hareket etme kabiliyetine ilişkin kontrolör olarak görüyorlardı ve ABD’nin gücünü sınırlayan Rusya ve Çin’den kurtulmaya çalışıyorlar.

Bu durum tüm dünyanın karşılaştığı bir problemdir. Avrupa ülkeleri ABD’nin köle ülkeleri gibidir, ve bu nedenle bugüne kadar Rusya, tehlike içerisinde olan Avrupalıları uyandırmada başarısız olmuştur.

Kaynak:    http://katehon.com/article/diametrically-opposed-goals-russia-and-us-syria

Çeviren Hakkında

Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler