Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Suriye’de Büyük Ölçekli Askeri Çatışma Olasılığı Arttı

Suriye’de Büyük Ölçekli Askeri Çatışma Olasılığı Arttı

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

Rus siyaset bilimci Vitaly Juravlev (Zhuravlev), EADaily ile yaptığı röportajda Suriye üzerine açıklamalarda bulundu.

Suriye’ye yapılan füze saldırısı oldukça beklenen ve neredeyse kaçınılmaz bir eylemdi. Her ne kadar Yerel askeri çatışmada büyük ölçekli ölüm vakalarına nadir rastlasak da, bu saldırı bunun gerçekleşme olasılığını arttırmıştır.

“Başta ABD yönetiminin bütün siyasi organları olmak üzere İngiltere ve Fransa da, Suriye’deki kimyasal saldırıya tepki vereceklerini belli ettiler ki buna rağmen hala kimyasal saldırının olup olmadığı konusu muallaktadır. Fakat asıl önemli olan, bu duruma karşı füze saldırısı ile pozisyonlarını net bir şekilde dile getirdiler, dolayısıyla tutarsızlık olmamalı. Asıl amaç farklıydı, bu füze saldırısı doğrudan Rusya’yı etkilemeyecek, Rus vatandaşları acı çekmeyecekti ancak Rusya ile bu darbenin ardındaki ülkeler arasındaki şiddetli bir çatışmayı kışkırtabilecekti”dedi.

Juravlev, yakın gelecekte Suriye’ye yönelik bu şekilde füze saldırılarının olmayacağını düşünüyor. Bu düşüncenin dayanağı ise: Batılı ülkelerin istihbaratlarının tespit etmesi üzerine bu füze saldırısı, kimyasal silah üretimiyle uğraşan veya bu silahların kullanımıyla bağlantısı olan tesislere yönelik yapılmıştır.Ancak bununla birlikte uzman, durumun şu ana kadar geliştiği gibi artarak devam edeceğini ön görmektedir. Batı, Esad’a karşı tavrını sertleştirecek, rejimini meşru olarak tanımayacaktır. Ayrıca füze saldırısını düzenleyen ülkelerin kuvvetleri de bölgede kalacaktır.

“Görünüşe göre askeri çatışmalar gergin kalacak. Ancak şöyle bir fark var ki bundan sonraki süreç, şu ana kadarki durumdan daha yüksek tehlike potansiyeline sahiptir. Yani bu çatışmaya dahil olan güçler dengelenmeye devam edecek: Suriye, Rusya’nın ve Batı koalisyonunun aktif olduğu patlayıcıların sıcak tuttuğu alan olarak kalmaya devam edecek.”dedi. Juravlev bu durumu, kanserli bir insanın ne zaman metastaz olmasına, kanserin organizmalar boyunca yayılmasına, benzetmiştir.

Uzmana göre Rusya’nın pozisyonu ise aynı kalacaktır. Moskova, Rusya ile Batı arasında artan gerginliğin ortasında bulunan Esad’ı desteklemeye devam edecektir. Juravlev, bunun sadece uluslararası durumu değil, Rusya’yı ve Rus toplumunun sosyal ve ekonomik gelişimini de etkileyeceğini kaydetti.

“Ne yazık ki, Rus karşıtı yaptırımların olumsuz sonuçları olduğu gibi,, askeri retoriğin yaşam standartları da azalacaktır. Her ne kadar büyük ölçekli ölümcül bir askeri çatışma olmasa da, genel eğilime bakınca böyle bir yaklaşımın arttığını çok net bir şekilde söylebiliriz”diyor Vitaly Juravlev.

Cumartesi sabahı Amerika, İngiltere ve Fransa güçleri, Suriye’yi füze saldırısına tutmasının ardından Suriye tarafından yapılan açıklamaya göre kullanılan 110 füzenin çoğusun Suriye savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilirken, Vladimir Putin ise bu üçlü koalisyonu Bağımsız Devlet’e karşı agresif tutum olarak adlandırmıştır.

Kaynak: https://eadaily.com/ru/news/2018/04/14/veroyatnost-krupnomasshtabnogo-voennogo-konflikta-uvelichivaetsya-ekspert

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir