Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / SURİYE SAVAŞ UÇAKLARI İLK KEZ KÜRTLERİN TUTTUĞU BÖLGELERİ VURDU

SURİYE SAVAŞ UÇAKLARI İLK KEZ KÜRTLERİN TUTTUĞU BÖLGELERİ VURDU

Suriyeli Kürt savaşçıların ‘’sessiz olmayacak’’ yemininden sonra Essed güçleri, Ypg güçlerinin kontrolündeki Haseke (Hasakah) şehrinin Kürt bölgelerini bombaladı.

Suriyeli Kürt Ypg savaşçıları ve izleme grupları, 5 yıldır devam eden iç savaş süresince Kürt gruplarının elinde olan Haseke’nin Güneydoğu’daki bölgelerin ilk kez Suriye Hava Kuvvetleri tarafından bombalandığını söyledi.

ABD liderliğindeki savaşta, Irak İslam Devleti ve Levant’a ( Irak İslam Devleti, aynı zamanda Irak Şam İslam Devleti olarak da bilinir.) karşı ABD’nin en kilit müttefiki olan Halkları Koruma Birlikleri (YPG)Perşembe günü yaptığı açıklamada bir saldırı eylemi olarak nitelenen harekete karşı pasif kalınmayacağını söyledi.

Saldırı hakkında Suriye hükümetinden de acil bir açıklama gelmedi.

YPG sözcüsü Redur Xelil, çoğunlukla Kürt gruplar tarafından kontrol edilen ve Kürt güvenlik güçleri olarak bilinen Asayiş tarafından tutulan şehirdeki Kürt bölgelerinin vurulduğun söyledi. Reuters haber ajansı bombalanan bölgelerde şehitlerin ve yaralıların olduğunu söyledi.

Hükümet güçleri aynı zamanda ağır silahlarla da Haseke’nin Kürt bölgelerini bombaladı. Şehirde ise sert çatışmalar yaşanmaktadır.

Ypg yaptığı açıklamada ‘’Halkımızın kanı ile kirlenen her el, tüm olası ve mevcut yollar sayesinde hesaba çekilecektir.’’ dedi.

Eylemciler şebekesini kullanarak savaşı izleyen, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Haseke şehrinin Kuzeydoğu ve Kuzeybatı bölgelerinde bulunan Kürt güvenlik güçlerinin bulunduğu bölgelerin hedef alındığını açıkladı. Aynı zamanda kentin çeşitli yerlerinde çatışmaların hala devam ettiği söylendi.

Hava kuvvetlerinin Batı Suriye’de Başkan Beşar Esad’a karşı savaşan savaşçılara karşı rutin olarak yapılan saldırılar sonucu Suriye hükümeti, Haseke valiliğin hem Haseke’de hem de Kamışlı’da hala tutunma noktalarının olduğunu açıkladı.

Nisan’da Kamışlı’da YPG ve hükümet güçler arasında birkaç gün süren çatışmalardan sonra en önemlisi son yaşanan bu çatışmaların olduğu söyleniyor.

YPG, Suriye’de IŞİD’e karşı mücadele eden ve ABD destekli bir Kürt ve Arap ittifakı olan Suriye Demokratik Güçlerinin(Syrian Democratic Forces-SDF) önemi bir bölümünü oluşturuyor.

Geçen hafta SDF, ABD liderliğinde IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun iki ay süren hava saldırıları sonucunda Türkiye sınırına yakın olan Menbiç şehrindeki IŞİD savaşçılarının sıkıştırıldığını söylemişti.

Ülkeyi kontrol eden hükümet, isyancılar, Kürt kuvveleri ve IŞİD, Suriye’nin kompleksli ve çok taraflı yaşanan savaşlar sonucunda ülke genelinde parçalanmış bölgeler yarattı.

Kürt gruplar kuzeyin büyük kısmında devletin kontrolü kaybettiği yerleri özerklik kurmak için sömürmektedir.

Çevirenin Yorumu: Yapılan saldırılar sonucunda ABD bu konu hakkında Suriye hükümetine karşı uyarılarda bulunmuştur. ABD bu saldırı karşısında rahatsızlığını bildirmiş ve gelecekte de böyle bir saldırı olmaması adına Suriye hükümetine karşı ikazda bulunmuştur.

Kaynak: http://www.aljazeera.com/news/2016/08/syrian-warplanes-hit-kurdish-held-areas-time-160818173939424.html

Yazar Hakkında

Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu.

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir