Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Suriye İkinci Hükümet Ordusu Afrin’de Türk Ordusu’nun Karşısında!

Suriye İkinci Hükümet Ordusu Afrin’de Türk Ordusu’nun Karşısında!

Çince aslından çeviren: Doğukan Enuştekin

Şam Haberleri: Suriye resmi haber ajansından aktarılan verilere göre Suriye İkinci Hükümet Ordusu akşam 23 Şubat Cuma günü saat 9 civarlarında Kuzey Suriye’nin Afrin bölgesine giriş yaptı. PYD’nin kontrolündeki Kürt Halk Ordusu’nun bu bölgeye Türk Ordusu karşısında yer almak için girdiği belirtildi.

Suriye Arap Haber Ajansı’ndan aktarılan verilere göre İlk Hükümet Ordusu Afrin Bölgesine 20 Şubat’ta vardı ve İkinci Hükümet Ordusu’da 21 Şubat’ta Afrin sınırları içerisine mevzilendi.

Reuters Haber Ajans’ından aktarılan habere göre Afrin bölgesine giren Hükümet Orduları “Türk İstilacıları”na karşı savaşacaklarını ve memleketlerini savunmak için yerel halka her türlü yardımda bulunacaklarını belirttiler.

Kürt Halk Ordusu’da bu sözleri destekleyen açıklamalarda bulundu ve gelen Suriye ordularını Afrin bölgesinde karşıladılar. Açıklamalarında Türkiye’nin istilacı tutumunun devam etmesi karşısında “Halkın Koruyucu Güçleri”nin sadece Suriye Hükümetine yardım amacını güdeceği de belirtildi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Suriye Hükümeti’ni 19 Şubat’ta, Suriye Hükümet Orduları’nın Afrin’e girmeleri halinde bölünmeye yeşil ışık yakılacağına ve bunun bir felakete yol açacağına dair uyaran açıklamalarda bulunmuştu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’da Suriye Hükümetini uyararak bu iki ordunun birleşmesi halinde, Türk Ordusu’nun da karşı harekette bulunacağını belirtti.

Ocak 20’de Türkiye, Afrin bölgesine “Zeytin Dalı” adı altında başlattığı askeri harekât, PYD kontrolündeki Kürt Halk Kurtuluş Ordusu’na karşı uygulamaya konuldu. Türkiye’ye göre Kürt Halk Kurtuluş Ordusu PKK kontrolünde ve hükümet tarafından terörist organizasyonlar listesine alınmış durumda. Bu bağlamda Suriye Hükümeti Türk Hükümeti’ne sert bir kınama verdi ve askeri harekâtı Suriye’nin egemenliğine yapılmış acımasız bir ihlal olarak niteledi.

Kaynak: http://www.xinhuanet.com/world/2018-02/23/c_129814916.htm

Çevirmen Hakkında

Doğukan Enuştekin / TESA Çince-İngilizce Çevirmeni

Doğu Çin Normal Üniversitesi
( 华东师范大学)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir