Ana Sayfa / Makale Çevirileri / Su ve ABD Ulusal Güvenliği

Su ve ABD Ulusal Güvenliği

İngilizce aslından çeviren: Atilla Arda Beşen

Su ve güvenlik endişeleri dünyanın birçok bölgesinde ayrılmaz şekilde bağlantılı konulardır. Tarihte çıkarlar ve amaçlar suyun yönetiminde işbirliğini kolaylaştırmıştı ama gelecekte böyle olmayabilir. İklim değişikliği suya olan ihtiyacı arttırdıkça anlaşmazlıkların ortaya çıkması bu durumda çok muhtemel görünüyor. Dahası su ile ilgili sorunların birçoğu ABD’nin ilgi alanları olan Orta Doğu ve Asya Pasifik’te ortaya çıkacaktır. Ancak su ABD Ulusal Güvenliği için sürdürülebilir olmamakla beraber kaynak eksiği olan bir sorundur.

Su içme, tarım ve hayvancılık için şart olmakla beraber zamanda elektrik üretimi ve endüstri için de kullanılır. Ancak dünya genelinde yüz milyonlarca insan, yılın bir kısmı veya tamamı boyunca yeterli suya erişemeden yaşıyor. Kronik su kıtlığından etkilenen bazı devletler de zayıf yönetimlere sahip olmakla birlikte bazıları zaten bu sebeple çatışmayı tecrübe etmektedirler. Su havzalarının sınırların ötesinde paylaşıldığı durumlarda hükümetler söz konusu su kaynaklarının kontrolünden dolayı çatışma ve sorun yaşayabilirler özellikle bir ülkenin su havzasının üst kısımdaki bir baraj inşaatı aşağı kısımdaki suları yönlendirebilecek duruma geldiğinde sorun kaçınılmaz olabilmektedir. Şiddet kaçınılmaz bir şey değildir ve tarih ülkeler arasında geniş çaplı bir su paylaşımını gösterirken, neredeyse 8 milyar insanın yaşadığı dünyada artan şehirleşme, iklim değişikliği sebebiyle su yüzünden çıkacak çatışmalar muhtemeldir. Devletlerde su kıtlığının insanların yaşamlarının ve geçim kaynaklarının üzerindeki etkileri ekonomik gerileme ve göçlere yol açabilir.

ABD Hükümeti dünya çapındaki suyla ilgili problemlerin çözümü için özel sektörü, sivil toplumu ve üniversitelerinin kapasitelerini tam anlamıyla kullanamadı. ABD Hükümet varlıkları tarafından uydu verileri de dahil olmak üzere gelişmiş veri kaynakları ve yöntemler artık su sorunlarının en kırılgan olduğu devletleri ve nehir havzalarını tanımlamayı mümkün kılıyor. ABD dahil diğer uluslararası aktörleri ve devletleri suya yatırım yapmaması herhangi bir acil durumda, salgın hastalıklar başladığında ya da devletler arası kriz su yüzünden başladığında onları milyarlar ödemek zorunda bırakacak.

Su konusunun ABD Hükümeti’nin en önemli konuları arasında olması ve pragmatik politikalar üretilmesi gerekmektedir. Gelişmiş veri toplama, analiz ve erken uyarı çabalarını desteklemek; sınır ötesi nehirleri ve ülke içindeki su kaynaklarını yönetmek için kurumlar inşa etmeye yatırım yapmak; su kaynakları, su tasarrufu ve risk altındaki altyapıyı su geçirmez yaparak güçlendirmek için kamu-özel sektör ortaklıklarının geliştirilmesi konularını dikkate almalıdırlar. Aynı zamanda politika yapıcılar ”Zarar vermeme” düşüncesini akıllarından çıkarmamalıdır. Bazı durumlarda ABD’nin direkt yer alması iyi olabilir ama bazı durumlarda ABD çıkarları doğrultusunda ortaklarla çalışarak daha iyi bir çözüm üretebilir.

Kaynak: https://www.cfr.org/report/water-and-us-national-security

Çevirmen Hakkında

Atilla Arda Beşen / TESA Siyaset Masası Direktörü / Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir