Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
oyun
wall.alphacoders.com'dan alınmıştır.

Street Fighter’da Ön Plana Çıkmayan 5 Karakter

Küçüklüğümüzde çoğumuz dışarıda “Aduket” diye bağırıyorduk. Nedir bu Aduket? Nereden gelmişti? İşte listesini yapacağımız bu oyundan gelmişti. Hepimiz onu “Aduket” diye biliyoruz ama doğrusu “Hadoken”dir. Önce bu yanlışı düzelterek listemize başlayalım. Küçüklüğümüzün favori oyunlarından olan Street Fighter, ilk kez 1987 yılında Capcom şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Bu versiyon pek tutmasa da esas patlamasını 1991 yılında çıkan Street Fighter II: The World Warrior oyunuyla yapmıştır. Ayrıca bu oyunun atarinin popüler olmasında büyük katkı sağladığını düşünenlerdenim. Bundan sonra hayatımıza Ryu ve Ken girmeye başlamıştır. Ryu mu Ken mi tartışmalarına daha o yıllardan başlanmış, hâlâ da devam etmektedir. Bu oyunla Tayland civarında olan Shadaloo ve lideri M. Bison (Japonya’da Vega)[1] daha da ön plana çıkmıştır. Street Fighter I’de sadece ufak bir dövüş turnuvası teması vardır. Street Fighter II’den sonra ise daha hikayelere odaklanan bir dövüş oyunu olarak görmekteyiz. Street Fighter II’den sonra herkesin amacı bir şekilde Bison’ı yenmektir. Street Fighter oyununun II’den sonra birçok farklı versiyonu çıkmıştır. Bu farklı versiyonlar çeşitli karakterleri de içermektedir. III, Alpha serisi, IV, Super Street Fighter IV, Ultra Street Fighter IV gibi seriler de kendi içinde farklı karakterler ve hikayeler barındırır. Ayrıca Capcom şirketi diğer oyun şirketlerinle ortak oyunlar çıkarmıştır. Ortak oyunların en sonuncusu Bandai Namco ile çıkarttığı Street Fighter x Tekken’dir. Bu oyunun teması aslında Street Fighter IV vs Tekken 6’dır. Capcom’un çıkardığı en son Street Fighter oyunu Street Fighter V’tir. 2016’da çıktığında daha az karakterle oynanabilen bu oyuna daha sonra daha çok oynanabilir karakterler eklenmiştir. Street Fighter öylesine çok tutmuştur ki hepimizin bildiği üzere 1994 yılında filmi dahi yapılmıştır. Jan Claude Van Damme ve Kylie Minogue gibi önemli yıldızların olduğu film, çoğumuzun izlediği bir film olarak biliniyor. Daha sonra 2009 yılında da The Legend of Chun Li filmi gösterime girmiştir. Tabii bu oyunu anlatmaya kalksak sayfalarımız yetmez. Benim görüşümü sorarsanız her bir dövüş oyununun bende yeri ayrıdır. Dövüş oyunları meraklısı olarak söyleyeceğim şudur ki Street Fighter benim için ne bir Tekken’dir, ne Mortal Kombat ne de The King of Fighters’tır. Çünkü her dövüş oyununun farklı özelliği ve hikayesi var. Ryu mu Ken mi tartışmasına da Ken olarak yanıt vereceğim. Ken biraz daha atak ağırlıklı bir karakter olarak daha iyi oynayabildiğimi söylemeliyim. Ancak esas favori karakterim Ryu’nun da ezeli rakiplerinden biri olan Sagat’tır. Sagat’ın güçlü tekmeleri ve Tiger Uppercutları ile bu oyunun en teknik ve güçlü karakterlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Bence lafı fazla uzatmadan listemizin karakterlerine göz atalım diyelim.

1. Dan Hibiki

Writeups.org’dan alınmıştır.

Street Fighter Alpha’da ilk defa karşımıza çıkan Dan Hibiki, Street Fighter serisinin komik karakterlerinden biridir. Babası Go Hibiki, Sagat ile dövüşürken hayatını kaybetmiştir. Ayrıca bu dövüşte Sagat sağ gözünü kaybetmiştir. Dan Hibiki her dövüşünde babası için dövüşmektedir. Hatta Street Fighter IV’teki bir sevincinde “I did it father” demektedir. Kendi dövüş stili olan “Saikyo”yu dünyaya tanıtmaya çalışır ve dünyanın en iyi dövüş tekniği de olduğunu iddia eder. Renkli kişiliği ile Dan Hibiki Street Fighter’da öne çıkmayan karakterler arasında sevilen biri olarak karşımıza çıkıyor.

2. Fei Long

Amino Apps’den alınmıştır.

Hemen hemen her dövüş oyununda Bruce Lee’ye benzer bir karakter görmeniz mümkün. Modern dövüş sanatını etkileyen bir isim olan Lee’nin mirası dövüş oyunlarında bu şekilde yaşatılıyor diyebiliriz. Tekken’de Marshall ve Forest Law ve Mortal Kombat’ta Liu Kang gibi. Street Fighter’da da meslek olarak bile Bruce Lee’nin aynısı olan bir karakter olan Fei Long’u görebiliriz. O da Lee gibi bir sinema sanatçısıdır ve Hong Kongludur. Bu karakter için baştan aşağı Bruce Lee’nin kendisidir diyebiliriz.[2] İlk defa Super Street Fighter II: The New Challengers oyununda karşımıza çıkan Fei Long, en son oynanabilir karakter olarak Street Fighter IV’de karşımıza çıkmıştır. Hızlı ve seri dövüş tekniği ile Fei Long, Street Fighter’ın ön çıkmayan karakterleri arasında favorilerden biri olarak gözümüze çarpıyor.

3. E. Honda

The Fighters Generation’dan alınmıştır.

Tam adı Edmond Honda olan bu karakter ilk defa Street Fighter II: The World Warrior oyunuyla karşımıza çıkmıştır. Sumo güreşçisi olan Honda, turnuvaya sumo güreşçilerinin ne kadar güçlü olduğunu dünyaya göstermek için katılmıştır. Ayrıca birçok öğrenci yetiştirmiştir. Street Fighter IV’te Türk karakter olan Hakan ile sumonun mu yoksa yağlı güreşin mi en iyi güreş stili olduğunu tartışmaktadırlar. Ayrıca Hakan ile yakın arkadaştır. Çok ön plana çıkmasa da E. Honda, Street Fighter’ın bilinen karakterleri arasında yerini almıştır.

4. Evil Ryu / Kage

Evil Ryu – Street Fighter IV (Gamersyde’dan alınmıştır.)
Kage – Street Fighter V (streetfighter.com’dan alınmıştır.)

İlk defa Street Fighter Alpha II’da karşımıza çıkan Evil Ryu, Street Fighter V’te Kage olmuştur. Ryu’nun karanlık tarafı olan Evil Ryu/Kage, Satsui No Hado’nun Ryu’yu ele geçirmesiyle ortaya çıkar. İlk defa bu formuna Ryu, Sagat ile yaptığı bir dövüşü kaybetmesinden sonra dönüşmüştür. Ryu, bu özelliğini hiç sevmez ve karanlık tarafının çıkmaması için uğraşır. Ryu’nun bu özelliği zor durumda kaldığı zaman ortaya çıkar. Street Fighter V’te ise Evil Ryu farklı bir versiyonu olan Kage olarak ortaya çıkar. Evil Ryu ve Kage birebir aynı karakterler değildirler. Kage, Evil Ryu’nun biraz daha gelişmiş versiyonu gibidir. Evil Ryu ve Kage Street Fighter oyunlarında pek ön planda olmayan karakterler arasında yerini almıştır.

5. Charlie Nash

Charlie Nash – Street Fighter Alpha (Twitter’dan alınmıştır.)
Charlie Nash – Street Fighter V (Pinterest’ten alınmıştır.)

Aslında bu listeyi Charlie Nash’ten ilham alarak yaptım desem yeridir. Çünkü Street Fighter 5’te oynamasından zevk aldığım karakterlerin başında geliyor kendisi. Street Fighter Alpha’da ilk defa karşımıza çıkan Nash, Guile’ın en yakın arkadaşıdır. Amacı M. Bison’ı yenip Shadaloo’ya son vermektir. Nash bir gün M. Bison’ın izini bulur ve Guile’ın tüm uyarılarına rağmen onunla karşılaşır. M. Bison’ı yenmesine rağmen Bison ona tuzak kurmuş ve helikopter saldırısı sonucu şelaleden aşağıya düşmüştür. Cesedi de bulunamadığından Guile bunu kendine bir görev edinmiştir. Ancak Street Fighter V’te farklı bir görüntüyle karşımıza çıkar. Bison’a duyduğu öfke her sözüne yansımaktadır. Hatta dövüşe başlarken sarf ettiği “ If you stand in my way, I will kill you.” cümlesi Bison’ı yenmek için kimseyi öldürmekten çekinmeyeceğini göstermektedir. Karizması ve dövüş tekniğiyle Nash, öne çıkmayan karakterlerde favorimiz olarak yerini almıştır.


Kaynakça

Charlie Nash, Heroes Wiki, https://hero.fandom.com/wiki/Charlie_Nash, Erişim Tarihi: 1.08.2019

Dan Hibiki, Street Fighter Wiki, https://streetfighter.fandom.com/wiki/Dan, Erişim Tarihi: 31.07.2019

E. Honda, Street Fighter Wiki, https://streetfighter.fandom.com/wiki/E._Honda, Erişim Tarihi: 31.07.2019

Evil Ryu, Fighters Generation, https://www.fightersgeneration.com/characters/evilryu.html, Erişim Tarihi: 1.08.2019

Fei Long, Street Fighter Wiki, https://streetfighter.fandom.com/wiki/Fei_Long, Erişim Tarihi: 31.07.2019

Kage, Street Fighter Wiki, https://streetfighter.fandom.com/wiki/Kage, Erişim Tarihi: 1.08.2019

Street Fighter, Britannica, https://www.britannica.com/topic/Street-Fighter, Erişim Tarihi: 31.07.2019

Street Fighter: Timeline and Story Explained, Den of Geek, https://www.denofgeek.com/us/games/street-fighter-v/242133/street-fighter-timeline-and-story-explained, Erişim Tarihi: 31.07.2019

The Complete History Of Street Fighter, Tired Old Hack, https://tiredoldhack.com/2018/05/26/the-complete-history-of-street-fighter/, Erişim Tarihi: 31.07.2019

Ayrıca Street Fighter oyunlarından da yararlanılmıştır.

DİPNOTLAR

[1] M. Bison’ın kendisine çalışan ve general ilan ettiği iki yardımcısının adı da Japonya’da farklıdır. Boksör olan Balrog Japonya’da M. Bison, narsist olan Vega ise Japonya’da Balrog olarak bilinir.

[2] Bunu dememizin sebebi Law ve Liu Kang’in sadece dövüş sanatı ustası olmalarıdır. Ayrıca Marshall Law, restaurant işletmeciliği de yapmıştır. O yüzden bu iki karakter sadece Bruce Lee’den ilham alınarak dövüş stili olan Jeet Kune Do’yu kullanırlar. Ancak Fei Long tamamen Bruce Lee’yi temsil etmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir