Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
sonbahar

Sonbahar Sergi Listesi (1)

Sonbahar; İstanbul için bol bol etkinliğin olduğu, müzik seslerinin şehirde yankılandığı, şahane eserlerin muhteşem mekanlarda görülebildiği, izlenebildiği bir mevsim. ‘Sonbahar Sergi Listesi’ yazı dizisinin ilk bölümünü oluşturan bu yazıda listede yer alan sergilerle ilgili ufak tefek bilgiler vermeyi amaçlarken, eserlerin cazibesine tam anlamıyla kapılmak isteyen okuyucuları da galerilere, sergi salonlarına, müzelere davet ediyorum.

Eylül ayının ortasından itibaren İstanbul’da sanat galerileri, müzeler canlanıyor ve sanatseverlere de güzel, düzenli bir sergi listesi oluşturup, galeri galeri gezmek düşüyor. Bu şahane işi üstlenmiş olmanın verdiği heyecanla, giriş cümlesini kısa kesip bir an evvel 7 sergilik listeye geçmek istiyorum.

1. Daniele Sigalot “İmparatorluklar Öncesi

Anna Laudel Contemprary, 13 Eylül- 26 Ekim 2018

daniele sigalot

Sergi ismini Roma ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan alıyor. Sigalot’un sergilenen 30’dan fazla eserinde çelişki, zıtlık, ironi, yabancılaşma kavramlarını görmek, hissetmek mümkün. Sanatçı alüminyum, kağıt, çelik, sünger ve daha birçok malzemeyle oluşturduğu eserleriyle eleştirisini sanatsal yolla dile getirirken birtakım tezler de üretmiş oluyor. Örneğin kentlerin insanları nasıl şekillendirdiğini birinci katta yer alan eserleriyle ifade ederken, Roma ve İstanbul’un ortak bağlarından, tarihsel arka planın öneminden bahsediyor. ‘Magic Pen’, ‘Enough’ ‘Green’ ‘Olabilecekken Olmayan Her Şey Şimdi Oldu’ eserlerinin yalnızca birkaç tanesi ve isimleri dahi görme isteğini kamçılıyor.

Sergi 26 Ekim’e kadar pazar ve pazartesi günleri hariç Anna Laudel Contemprary’de ziyaret edilebilir.

just a colorful artwork

olabilecekken olmayan her şey şimdi oldu
Şekil 1 ‘Olabilecekken Olmayan Her Şey Şimdi Oldu’

 

anna laudel contemprary

2. “Mektep Meydan Galatasaray”

Pera Müzesi, 14 Eylül- 25 Kasım 2018-09-19

Galatasaray Lisesi’nin kuruluşunun 150. yılında Çelenk Bafra küratörlüğünde düzenlenen bu sergi mimari, sanat, tarihsel ve sosyokültürel bağlamda kurgulanmış olup, fotoğraflar, resimler, videolar, sesler, enstalasyonlardan oluşuyor. Galatasaray Meydanı’na da atıfta bulunarak Galatasaray Lisesi’nin tarihte yeri, işlevi, mekansal önemine değinen eserleri içinde barındıran sergi 25 Kasım’a kadar Pera Müzesi’nde gezilebilir. Küçük bir not eklemeden geçemeyeceğim Pera Müzesi’ne gelmişken eğer yeterli vaktiniz varsa muhakkak koleksiyon sergilerini de gezin görün derim.

Not: Kahve Molası, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri,  Osman Hamdi Bey’in başta Kaplumbağa Terbiyecisi olmak üzere İki Müzisyen Kız, Pembe Başlıklı Kız gibi şahane eserlerini görebileceğiniz koleksiyon sergilerini ve güncel sergiyi Cuma günleri 18-22.00 arasında herkes, Çarşamba günleri de öğrenciler ücretsiz gezebilir.

hera büyüktaşçıyan
Şekil 2, Hera Büyüktaşçıyan, Gül Bahçesinin Ardı

 

antonio cosentino
Şekil 3, Antonio Cosentino, Etrafında

 

barış göktürk cumartesi
Şekil 4, Barış Göktürk, Cumartesi

3. “Arkas Koleksiyonu’nda Post- Empresyonizm”

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi Beş Kubbe Salonu

13 Eylül – 06 Kasım 2018

post-empresyonizm

20. yüzyılda klasik resim anlayışından modern resme geçişte Post- Empresyonistler’in katkıları sanat tarihinde büyük önem taşır. 48 sanatçı ve 102 eserin buluştuğu bu sergi de tam anlamıyla gözünüz ve gönlünüz açılırken, empresyonizm, geçişler, Paris sokakları, Van Gogh, Claude Monet gibi erken dönem faktörleri de anacaksınız. Muazzam eserler gözlerinizi kamaştıracak ve ruhunuz tam anlamıyla bayram edecek.

theo van rysselberghe
Şekil 5, Theo van Rysselberghe, Dinlenen Model

 

arkas koleksiyonu

pierre bonard
Şekil 6, Pierre Bonard, Bir Genç Kızın Portresi

 

pierre-auguste renoir
Şekil 7, Pierre-Auguste Renoir, Madame Thurneyssen

 

henri lebesque
Şekil 8, Henri Lebesque, Mandolin Çalan Küçük Kız Çocuğu

 

arkas koleksiyonu

4. Tarihin Merkezine Seyahat: Fotoğraf ve Osmanlı Köklerinin Yeniden Keşfi (1886)

ANAMED Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi, 10 Mayıs 2018- 6 Ocak 2019.

tarihin merkezine seyahat

Hoca Ali Rıza, Sururili Ahmed Emin, Ahmet Şekur, Mehmed Emin gibi fotoğrafçı ve ressamlardan oluşan heyet erken Osmanlı yerleşim birimlerini belgelemek maksadıyla çalışmalar yürütmüştür. Bu sergide; yapılan bu çalışmalar elde edilen veriler gözler önüne seriliyor. II. Abdülhamid’in keşif misyonuyla (1886 yılında Söğüt ve çevresine resmi bir keşif gezisi düzenlemiştir) hazırlatıp Otto von Bismarck’a hediye ettiği üç ciltlik fotoğraf albümünün merkezinde şekillenen sergide hafızanın ehemmiyeti, fotoğrafın belleği ne derece etkilediği üzerine uzun uzun düşünme fırsatı bulurken tarihsel bir anlatının da izini süreceksiniz.

6 Ocak 2019 tarihine kadar uzatılmış, tarihe tanıklık edeceğiniz bu sergiyi pazartesi günleri hariç her gün ziyaret edebilirsiniz.

aşiret kökleri

tarihin merkezine seyahat

5. Fahrelnissa Zeid ‘Tutkuya Övgü’

Dirimart Sanat Galerisi (Dolapdere), 18 Eylül-04 Kasım 2018

“Fahrelnissa Zeid ‘Tutkuya Övgü’” adlı sergide çok övülen, şanlı, şerefli, onurlu kadın manasına gelen, isminin hakkını veren ve bunu tam anlamıyla eserlerine de taşıyan Fahrelnissa Zeid’ın 1940-80 yılları arasında üretmiş olduğu eserleri göreceksiniz.

Eğitimini İstanbul Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nde alan Zeid İstanbul, Londra, Paris, Amman şehirlerinde yaşamış ve eserlerine de Batı ve Doğu medeniyetlerinden izleri yansıtmıştır. 40 yıl boyunca ürettiği yağlıboya resimlerinden oluşan 21 eserini göreceğiniz bu sergide soyut sanata, renklere, portrenin etkileyiciliğine dair pek çok şey düşünecek ve hissedeceksiniz. “İç dünyaların ressamı”nın muazzam eserlerini görmek için 4 Kasım’a kadar Pazar ve Pazartesi günleri hariç Dirimart (Dolapdere) Sanat Galerisi’ni ziyaret edebilirsiniz.

geçmişten biri 'otoportre'
Şekil 9, Geçmişten Biri ‘Otoportre’

 

fahrelnissa zeid

fahrelnissa zeid

fahrelnissa zeid

6. Görünenin Ötesinde Osman Hamdi Bey

Sakıp Sabancı Müzesi, 5 Haziran – 31 Aralık 2018

Bu sergide Osman Hamdi Bey’in eserlerini yaparken hangi teknikleri kullandığı, 6 tablosu üzerinden bilimsel yöntemlerle ortaya çıkarılmış verilerden hareketle incelenmiş eser analizlerini görebilirsiniz. Sergide Osman Hamdi Bey’in muhteşem 6 eserini (Arzuhalci, Vazoda Çiçekler, Kuran Okuyan Hoca, Naile Hanım Portresi, Kokona Despina, Cami) görürken aynı zamanda sanatçının bu şahane eserleri üretirken hangi tekniklerden faydalandığını öğrenmiş olacaksınız. Sergiyi Çarşamba günü ücretsiz olark 31 Aralık tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz. Koleksiyon eserlerini görmeden ve müzenin bahçesinde çay içip manzarayı izlemeden müzeden ayrılmamanızı tavsiye ederim.

görünenin ötesinde osman hamdi bey

görünenin ötesinde osman hamdi bey

görünenin ötesinde osman hamdi bey

7. Anthony Crag ‘İnsan Doğası’

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi, 23 Mayıs-11 Kasım 2018

Günümüz heykel sanatının özgün ve yenilikçi eserlerini üreten Anthony Cragg’ın çalışmalarının yer aldığı bu sergi doğa insan ikilisini hedef almaktadır. Cragg’ın eserleri ve isimleri bedenimiz, doğayla özdeşleşme hallerimiz üzerine uzun uzun düşündürüyor. İstanbul Modern’in geçici mekanında sergilenen bu sergiyi 11 Kasım’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Sergiye gelmişken koleksiyon eserlerini görmeyi, özellikle ‘Uyuyan Kız’ı dakikalarca izlemeyi ihmal etmeyin derim.

anthony crag

anthony crag

anthony crag