Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / SON SEKİZ BAŞKANLIK SEÇİMİNİ DOĞRU TAHMİN EDEN PROFESÖR, TRUMP’IN KAZANACAĞINDAN EMİN

SON SEKİZ BAŞKANLIK SEÇİMİNİ DOĞRU TAHMİN EDEN PROFESÖR, TRUMP’IN KAZANACAĞINDAN EMİN

Son 30 yıldaki tüm başkanlık seçimlerini doğru tahmin eden Profesör, Trump’ın seçimleri kazanacağı yönündeki tahminlerini iki katı arttırdı.

Geçtiğimiz ay, seçim tahmin yöntemini bilimsel yöntemle uygulamaya çalışan Profesör, Trump’ın kazanacağını söylemişti.

Amerikan Üniversitesi’ndeki tanınmış hocalardan biri olan Allan J. Lichtman, demokratların Beyaz Saray’daki koltuklarını kaybedeceklerini belirtmişti. Aradan geçen haftalar boyunca, Trump’ın seçim kampanyası birçok olaydan dolayı sarsıldı. Washington Post tarafından ele geçirilen Hollywood kasetleri ve bu olayı takiben, cinsel tacizden birçok cinsel saldırıya kadar sayısı gittikçe artan, mağdur olduklarını iddia eden kadınlar, Trump’a suç duyurusunda bulunmuştu. Washington Post’ta “The Fix” köşesinin kurucusu Chris Cilizza, Trump’ı dört hafta boyunca art arda haftanın en kötüsü olarak seçti. Aynı zamanda, WikiLeaks Clinton’ın maillerini tekrardan yayınlamaya başladı ve Washington, Kremlin’i doğrudan olaylara müdahale olmakla suçladı. Son olarak canlı yayınlanan başkanlık tartışmalarını unutmayalım. Birçok şey değişti. Fakat bir tek şey değişmedi: “Gelecek Başkan Tahmini: Beyaz Saray 2016’ya Doğru Anahtar Noktalar’ın yazarı Lichtman, Trump’ın hala kazanacağını düşünüyor. 

Eğer bu özel tahmin sistemini bilmiyorsanız, en basit hatlarıyla Lichtman, “Beyaz Saray’a Gitmenin Anahtar Noktalarını” 13 doğru-yanlış soruya indiriyor. Eğer bunlardan 6 tanesi yanlışsa, görevin başındaki parti başkanlık seçimini kaybediyor. Kurduğu bu sistemle Lichtman, 1984 yılından beri tüm başkanlık seçimlerini doğru tahmin etti. Lichtman, eylül ayında yapılan ilk mülakatta anahtar soruların Demokratların kaybedeceğini ve Trump’ın kazanacağını tahmin etmekte yeterli olduğunu belirtmişti.

Lichtman’a aradan geçen haftalar sonrasında tahmininde bir değişikliğin olup olmadığı soruldu. (Bir önceki mülakatta bu yöntem çok daha detaylı olarak anlatılıyor. Detaylı okumak isteyenler aşağıdaki linkten ulaşabilirler. Peki, bu sorular ne diyecek olursanız işte aşağıda detaylı olarak hepsi yer alıyor.

Link: https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/09/23/trump-is-headed-for-a-win-says-professor-whos-predicted-30-years-of-presidential-outcomes-correctly/ )

1- Partili Sayısı: Son ara seçimlerde iktidardaki parti önceki ara seçimlere göre “Temsilciler Meclisinde” daha fazla koltuğa sahip.

2- Mücadele: İktidardaki partinin başkanlık adayı için ciddi bir mücadele yok.

3- Görev Süresi: İktidardaki partinin adayı görevdeki başkan.

4- Üçüncü Parti: Güçlü bir üçüncü parti veya bağımsız kampanya yok.

5- Kısa Dönem Ekonomi: Başkanlık yarışı boyunca ekonomide durgunluk yok.

6- Uzun Dönem Ekonomi: Kişi başına düşen milli gelir önceki iki dönemde aynı kaldı veya arttı.

7- Politika Değişikliği: İktidardaki yönetim ulusal politikalarda önemli değişiklikler yaptı.

8- Sosyal Huzursuzluk: Dönem boyunca önemli sosyal huzursuzluk yok.

9- Skandal: İktidardaki parti önemli bir skandala karışmadı.

10- Dış İşlerinde veya Askeri Açıdan Başarısızlık: İktidardaki parti dış işlerinde veya askeri açıdan büyük bir başarısızlıktan mustarip değil.

11- Dış İşlerinde veya Askeri Açıdan Başarı: İktidardaki parti dış işlerinde veya askeri açıdan büyük bir başarı kazandı.

12- İktidardaki Parti Adayının Karizması: İktidardaki partinin adayı karizmatik biri veya ulusal kahraman.

13- Rakip Partinin Adayının Karizması: Rakip partinin adayı karizmatik veya ulusal kahraman.

Peki, bu yönteminin diğerlerinden farkı ne?

Tahmin anket sonuçları, seçmenler heyeti haritası ve daha geniş bir tarihsel değerlendirme göz önünde bulundurulmadan yapılıyor.

13 tane anahtar soru yolu,  1860-1980 arasındaki tüm başkanlık seçimleri üzerine çalışmaların sonuçlarını temel alarak ortaya çıktı. Bu yöntem ortaya çıktığından beri Lichtman, son sekiz başkanlık seçimini önceden doğru şekilde tahmin edebildi. Anahtar sorular temel olarak Beyaz Saray’daki partinin performansını ve gücünü değerlendiriyor. 13 doğru-yanlış sorusunun altı ve altıdan fazlası yanlış çıkması halinde, iktidardaki parti, seçimleri kaybediyor.

İlk konuştuğumuzda, kazananı tahmin etme konusunda isteksizdiniz. Peki, Trump’ın kazanacağı sonucuna nasıl vardınız?

Öncesinde anahtar sorular yetersiz kalıyordu. Bazen beşi Demokratlar için yanlış oluyordu. Son tartıştığımız zamandan beri altı tanesi demokratlar için yanlış oldu. Üçüncü bir partinin adayı, şuanda özgürlükçü partinin adayı Gary Johnson, oyların en az yüzde beşini alıyor olarak gözüküyor. Bu durum iktidardaki parti için oldukça endişe verici bir işaret. En önemlisi, demokratlar altı tane kesin ve ölümcül yanlışa sahip. Hatırlayın. Bunların hepsi seks kasetlerinden veya iddialar ortaya çıkmadan önceydi.

Washington Post’un ele geçirdiği kasetlerin seçimlerin sonuçlara etki edeceği düşünülüyor. Buna katılıyor musunuz?

Donald Trump’ın cinsel istismarları, on veya daha fazla kadının sonrasında ortaya çıkıp “evet yaptı” demesi gibi ciddi ve eşi benzeri görülmemiş problemlerin daha önce bir emsali yok.  Fakat bunların hiçbiri bizim kriterlerimizi değiştirmiyor. Çok küçük bir farkla da olsa, bu yöntem Trump’ın zaferini işaret ediyor.

Sonuçları değiştirebilecek en önemli etkenlerden biri son derece değişken ve tahmin etmesi zor olan “üçüncü parti seçeneği”. Gary Johnson, en az yüzde beş veya daha fazla oy alması durumunda Trump kazanır. Fakat daha az oy alırsa, bu tahminleri de doğal olarak değiştirir.

İkinci etken ise, Donald Trump. Daha önce onun gibi tarihi alt üst eden, emsali olan, tehlikeli ve 1860’daki Abraham Lincoln’ün seçimleri kazanmasından beri Amerikan politikasının yapısını değiştiren bir aday görmedik.

Eğer bu sefer seçim sonuçlarını bilemezseniz değerlendirme kriterlerini değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

Bence bu seçim normal Amerikan siyasetinin sınırlarını parçalama, her şeyi sıfırlama ve belki benim çalışmalarımı da en baştan düzenlememe neden olabilecek bir potansiyeline sahip. Bakın, ben fizikçi değilim. Kristal bir topa bakmıyorum. Kriterler geçmişi temel alıyor. Ayrıca tarihteki birçok değişikliği de temel alıyor. Ama siyaseti nasıl yaptığımızın temellerinin değişmesi dehşet verici olur ve bu seçim bu potansiyele sahip. Şuan için bilmiyoruz fakat bildiğimiz tek şey bu seçim yıkıcı bir potansiyele sahip.

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/10/28/professor-whos-predicted-30-years-of-presidential-elections-correctly-is-doubling-down-on-a-trump-win/?postshare=5271477709693732&tid=ss_tw

Çeviren Hakkında

Atakan Yılmaz
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir