son on

Son 10 Günde Dünyada Neler Oldu ?

AMERİKA

iPhone X Üretiminde Çocuk İşçiler Çalıştırıldı! (21.11.2017 Sputnik News)

Financial Times, Çin’in Çengçou şehrinden okul öğrencilerinin ifadelerine dayandırdığı haberinde, Apple’ın birçok cihazını üreten Foxconn’un iPhone X’in üretiminde öğrencileri kullandığını bildirdi. Staj programları kapsamında fabrikaya gelen ve kanuna uygun olarak haftada en fazla 40 saat çalıştırılması gereken öğrencilerin günde 11 saate kadar uzayabilen vardiyalarda görevlendirildiği belirtildi.

Bir öğrenci yaptığı açıklamada “Fabrikada yaptıklarımızın eğitimimizle alakalı değildi. Kurallar hiçe saatlerce sayılarak çalıştırıldık. Günde 1200 adet iPhone X kamerasının montajını yaptım” ifadelerini kullandı.Apple ve Foxconn ise okul öğrencilerini çalıştırdıklarını kabul etti ama öğrencilerin gönüllü olduğunu savundu.

Foxconn yöneticilerinden birisi yaptığı açıklamada yeni cihazların piyasaya sürümüne az bir zaman kala çalışan sayısında artırıma gittiklerini söyledi. Çin Eğitim Bakanlığı bu konuda henüz yorum yapmadı.

ABD, Kuzey Kore’yi Teröre Destek Veren Devletler Listesine Ekledi (21.11.2017 Sputnik News)

Trump Kuzey Kore’yi teröre destek veren ülkeler listesine ekledi ve ‘Çok önceden yapılmalıydı, yıllar önce yapılmalıydı dedi. Kuzey Kore’nin yabancı ülkelerdeki suikastlar ve uluslararası terör eylemlerini desteklediğini öne süren Trump, ” Bu adım Kuzey Kore yönetimine yeni yaptırımlar ve cezalar getirecek” diyerek sözlerine devam etti

Tillerson: Kuzey Kore konusunda diplomasi için hala ümidimiz var. (21.11.2017 Sputnik News)

Tillerson, Beyaz Saray’daki basın brifinginde basın mensuplarının Kuzey Kore’nin teröre destek veren ülkeler listesine alınması ile ilgili sorularını yanıtladı. “Diplomasi için hala ümidimiz var. Bu adım, Kim rejiminin üzerindeki baskıyı artırma ve masaya gelip müzakereye başlayıncaya kadar rejim için işlerin daha da kötüye gideceğini anlaması amacını taşıyor” dedi. “Barışçıl bir baskı kampanyası olarak görüyorum.” diyerek sözlerine devam eden Tillerson daha önce Kuzey Kore’nin söz konusu listeden çıkarıldığını, ancak gelinen noktadaki “agresif” nükleer programı sebebiyle yeniden alındığını kaydetti.

Pentagon: İçinde YPG’nin de Bulunduğu DSG ile İş Birliğini Sürdüreceğiz (27.11.2017 Sputnik News)

Pentagon’dan yapılan açıklamada, IŞİD’e karşı Rakka operasyonu için işbirliği yapılan DSG’ye desteğin süreceği belirtildi.  Ayrıca Pentagon’un DSG’ye verilen askeri destekle ilgili bazı değişiklikleri de gözden geçirdiği ifade edildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen konuşmada, Trump’ın “Bir daha YPG’ye silah vermeyeceğiz” sözünü verdiğini söylemişti.

NATO’dan Siber Savunma Tatbikatı (28.11.2017 NTV-AA)

NATO’nun “en büyük ve kapsamlı” siber savunma tatbikatı olarak nitelendirdiği “Siber Koalisyon Tatbikatı” 25 üye ülke ve ortakların katılımıyla başladı.Yapılan açıklamada, 10’uncu kez düzenlenen tatbikata NATO’nun 25 müttefikinin yanı sıra bazı ortak ülkeler ile Avrupa Birliği ve akademik çevrelerden temsilcilerin katıldığı ifade edildi.Açıklamada, katılımcıların NATO ve ulusal siber savunma ağlarını daha iyi korumalarına yönelik faaliyetlere katılacağı, bunların arasında sorunlu yazılımlar karşısında savunmayı artırma, hibrit sınamalarla mücadele, mobil donanımlara saldırılarla baş etme olduğu bildirildi.

Elon Musk ve Bitcoin (29.11.2017 Sputnik News)

Eski bir çalışanı tarafından Bitcoin’in kurucusu olduğu iddia edilen Tesla ve Space X’in CEO’su Elon Musk bu iddilara Twitter üzerinden cevap vererek; yıllar önce bir arkadaşının kendisine Bitcoin yolladığını ancak şuan nerede olduğunu bilmediğini söyleyerek iddiaları yalanladı.

ORTADOĞU

Neçirvan Barzani’den Türkiye’ye Teşekkür (Sputnik News 20.11.2017)

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak-İran sınırında gerçekleşen depremin ardından, yaptığı yardımlardan  dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini yineledi. Barzani “Türkiye, depremin meydana geldiği ilk saatlerde bize yardım gönderdi ve Cumhurbaşkanlığı ofisinden bizi aradılar. Bunu takdir ediyor ve kendilerine bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi.

Filistin Yönetimi ABD ile İletişimi Kesti (21.11.2017 Sputnik News)

Filistin yönetimine yakın bir yetkilinin Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Filistin yönetimi, FKÖ’nün ofisinin kapatılması kararına karşılık, ABD’li tüm resmi makamlarla iletişimi tamamen kesti” ifadelerini kullandı.

FKÖ Genel Sekreteri Saib Ureykat Filistin yönetiminin, örgütün Washington’daki ofisinin lisans işlemlerinin yenilenmemesi durumunda ABD ile tüm iletişimi keseceğini açıklamıştı.

Soçi’de Suriye Zirvesi (22.11.2017 NTV)

Suriye’nin geleceği için çok büyük bir öneme sahip olan ve Rusya’nın ev sahipliği yaptığı Soçi Zirvesi sona erdi. Zirveden önce konuşan Putin “Suriye’deki siyasi uzlaşı için yeni bir aşamaya geldik.” dedi. Soçi’de gerçekleşen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani katıldı. Üçlü zirve öncesi konuşan Erdoğan “Bugün kritik kararlar alacağız” derken Putin “Barış için tüm taraflar tavizlerde bulunmalı” açıklamasında bulundu.

WP:ABD Suriye’nin Kuzeyinde Yeni Bir Yerel Yönetim Kurmayı Planlıyor (23.11.2017 Sputnik News)

Suriye’de IŞİD yenilgiye uğrar durumda ve İslamcılar zemin kaybetmeye devam ederken Washington Post gazetesine göre Amerikan yönetimi, askerlerini konuşlandırıp üsler kurduğu kuzey bölgesinin Suriye hükümetinin eline geçmesinden korkuyor.  ”ABD, IŞİD ortadan kalktıktan sonra, Suriye’deki varlığının ucu açık olmasına çalışıyor” başlıklı haberde, ABD’nin, Suriye’deki varlığını, bugüne dek IŞİD’le savaşla gerekçelendirdiği, şimdi IŞİD’in sonuna gelinirken askeri varlığı devam ettirmeyi, Cenevre görüşmelerinde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a ödün verdirmek için baskı aracı olarak sunduğu kaydedildi.

Mısır’da Camiye Silahlı Saldırı:305 Ölü (25.11.2017 NTV)

Mısır’da Ariş kentindeki Ravza Camisi yakınında yapılan saldırıda ölenlerin sayısı 305’e yükseldi. Mısır’da Ariş kentinde bir camiye cuma namazı sırasında bombalı ve silahlı saldırı gerçekleştirildi. Ravza camisi yakınında düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 305’e yükseldi. Yaşamını yitirenlerin 30’u çocuk. Mısırlı yetkililer cuma namazını hedef alan saldırganların sayısının 25-30 arasında olduğunu ve saldırı esnasında “DAEŞ bayrağı” taşıdıklarını açıkladı.

Suriye için Cenevre Görüşmeleri Başlıyor (28.11.2017 NTV)

Suriye için gözler bir kez daha İsviçre’nin Cenevre kentine çevrildi. Görüşmelerin 8’inci turunda tarafların geçiş yönetimi, anayasa, seçimler ve terörle mücadele başlıklarını müzakere etmesi bekleniyor.
Suriyeli muhalifler görüşmelere Nasır Hariri’nin başkanlık ettiği heyetle katılıyor. Görüşmeler öncesinde basın toplantısı düzenleyen Hariri, hedeflerinin Beşşar Esad’ın gönderilmesi olduğunu söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’den Acımasız Güç Kullanılması Talimatı (29.11.2017 CNN Türk)

Geçtiğimiz günlerde Mısır’ın Ariş kentindeki 309 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan saldırı sonrası Mısır Cumhurbaşkanı es-Sisi polis ve orduya ülke güvenliğini tehdit eden herkese karşı ‘acımasız güç’ kullanımını serbestleştirdi.

AVRUPA

Merkel Efsanesi Sona mı Eriyor? (25.11.2017 NTV-DW Türkçe)

Almanya’da uzun yıllar varlığını koruyan Angela Merkel’in varlığı sarsılmaya başladı. Koalisyon hükümeti kurma çabaları boşa çıkan Merkel, AB başkentlerinde endişeye yol açtı.Avrupa Birliği ise  Almanya’da bir an önce yeni hükümetin şekillenmesini bekliyor

Eyfel Kulesi’nin Işıkları Mısır için Karartıldı (25.11.2017 NTV-AA)

Mısır’ın Ariş kentinde Ravza Camisi’nin hedef alındığı terör saldırısında yaşamını yitirenler, Eyfel Kulesi’nin ışıkları söndürülerek anıldı. Eyfel Kulesi Ravza Camii’nde hayatını kaybedenler için karartıldı.
Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun talimatıyla ışıkları gece yarısı söndürülen kule karanlığa büründü. Kendisine ait sosyal medya hesabından ise “Terör bir kez daha Mısır’ı vurdu. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığımı ve yaralılara desteğimi iletiyorum.” mesajını paylaştı.

“Ya Brexit Tutumunu Değiştir ya da Kaosa Hazır Ol” (26.11.2017 NTV-DHA)

İrlanda’nın Avrupa Birliği Komiseri, İngiltere Başbakanı Theresa May’i İrlanda sınırlarıyla ilgili büyüyen krizi durdurmak için Brexit planlarını acilen değiştirmeye çağırdı. İrlanda’nın Avrupa Birliği Tarım Komiseri Phil Hogan ‘Ortak pazar ve gümrük birliğinin içinde kalmak ya da Kuzey İrlanda’yı istisna olarak AB içinde bırakmak bu karışıklığı çözecektir’ dedi. İrlamda’nın zoru oynayıp sonuna kadar devam edeceğini belirten Hogan sınır güvencesi almadıkları takdirde ticaret görüşelerini veto edeceklerini söyledi.

DAEŞ’ten İngiltere, Almanya ve Fransa’ya Noel Tehdidi (26.11.2017 NTV-DHA)

Terör örgütü DAEŞ,  İngiltere, Almanya ve Fransa’da Noel zamanı sırasında saldırı düzenleyeceği yönünde duyurularda bulunduğu ileri sürüldü. The Epooch Times’ın haberine göre, BlackOps Cyber tarafından ele geçirildiği belirtilen fotoğraflarda DAEŞ’in, Noel öncesinde İngiltere, Almanya ve Fransa’ya saldırmayı hedeflediğine ilişkin uyarılar yer alıyor.

AB’den Vizesiz Seyahat Açıklaması: Türkiye ile Son Düzlüğe Girdik (28.11.2017 Sputnik News-NTV)

AB Komisyonu Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopoulos, Türkiye ile AB arasında süren vizesiz seyahat konusunda müjdenin yakında verilebileceğine işaret etti.

Avramopoulos şunları söyledi: “Türkiye ile müşterek bir hedef doğrultusunda çalışıyoruz ve Türk vatandaşları için biyometrik pasaport ile vizesiz seyahati müjdelemek istiyoruz. Artık son düzlüğe girdik. Türkiye ile yakın çalışıyoruz, yakın bir iş birliği içinde ve gerekli tüm ihtiyaçları yerine getirmeye çalışıyoruz. Vizelerin kalkması gerçekleştiğinde insanların daha çok temas halinde olmasını sağlayacak, ortaklığımızı daha da güçlendirecek.”

RUSYA

NATO’ya göre ABD’nin Gücünü Sarstıkları için Rusya ve Çin’le Savaş Çıkabilir (20.11.2017 Sputnik News)

NATO’nun Müttefik Transformasyon Komutanlığı Generali Denis Mercier, düşünce kuruluşu Atlantic Council’a kısa bir süre önce verdiği demeçte, ‘özellikle Rusya ve Çin gibi Batılı olmayan güçlerin askeri ve ekonomik çıkarları için yaptıkları hamlelerle ABD liderliğindeki güç dengesini sarstıklarını’ belirtti.  Newsweek’in aktardığına göre Mercier bu durumun devletlerarası çatışma riskini artırdığını söyledi.Mercier hem Rusya’nın hem de Çin’in kuvvetlerini düzenlemek ve modernize etmek için bir dizi önemli hamle yaptığını ve NATO’nun huzurunu kaçırdığını ifade etti.

Çin’in büyüyen küresel güç stratejisinin temeli olan savunma harcamalarını yükseltmekte ekonomik gücünü kullandığını vurgulayan NATO’nun Fransız komutanı, Hindistan’ın da benzer bir yol izlediğini ve orta vadede kıyaslanabilir bir güce ulaşabileceğini söyledi. Mercier, Rusya’nın da yeniden büyük bir güç olma arzusuyla ortaya çıktığını ve eski Sovyet alanındaki mevcut düzene meydan okuduğunu belirtti.

Putin ve Ruhani, Soçi’de İkili Görüşme Yapacak (20.11.2017 Sputnik News)

Twitter’dan açıklama yapan İsmaili, “Ruhani, Rusya Devlet Başkanı’nın resmi daveti üzerine, Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin yapacağı üçlü zirve için bir günlüğüne Soçi’ye gidecek. Üçlü zirvenin yanı sıra Ruhani, Putin ve Erdoğan’la ayrı ayrı ikili görüşme yapacak” ifadelerini kullandı.

Rus Uzman: Trump’ın Türkiye’ye Verdiği Söze Güven Olmaz (29.11.2017 Sputnik News)

Sputnik News’e demeç veren Rusya Stratejik Araştırmalar Uzmanı Vladimir Fitin geçtiğimiz günlerde Erdoğan ve Trump arasındaki geçen Suriye’deki YPG’ye silah desteğinin kesileceği yönündeki haberlere değerlendirmede bulundu ve ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki yerini kesinleştirmek için bu yardımı kesmeyeceğini Trump’ın sözüne güven olmayacağını belirtti.

AFRİKA

Sudan:ABD’nin Saldırgan Eylemlerinden Korunmaya İhtiyacımız Var (23.11.2017 Sputnik News)

Sudan Devlet Başkanı Ömer Beşir, ABD’yi ülkelerin iç işlerine karışmakla suçlayarak “Suriye’de bu nedenle bir felaket yaşandı. Sudan’ın da iki devlet olarak bölünmesi ABD yüzündendir. Bu nedenle ABD’nin saldırgan eylemlerinden korunmaya ihtiyacımız var” dedi ve bazı konularda Rusya ile işbirliği yapmak istediklerini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi’de bir araya gelen Beşir, Rusya ile birçok konuda aynı bakışa sahip olmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

UZAK DOĞU

Kuzey Kore’den ABD’ye: Başımıza Terör Şapkasını Geçirmenizi Önemsemiyoruz (22.11.2017 Sputnik News)

ABD’nin Kuzey Kore’yi nükleer silah ve balistik füze programın nedeniyle ‘teröre destek veren ülkeler’ listesine almasına Pyongyang’ dan yanıt geldi. Resmi haber ajansı KCNA’ dan yapılan açıklamada “ABD’nin başımıza terör şapkası geçirip geçirmemesini umursamıyoruz” dendi. Pyongyang, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’yi ‘teröre destek veren ülkeler’ listesine dahil etme kararını ‘ciddi provokasyon’ olarak niteledi. KCNA’ dan yapılan açıklamada ABD’nin bu kararın Kuzey Kore’nin nükleer silah geliştirmesinde haklı olduğunu kanıtladığının savunularak Kuzey Kore’nin ‘terörle bağlantısının’ olmadığı söylendi.

Güney Kore’den Kuzey’e Uyarı: Ateşkes Antlaşmasını Bir Daha Bozmayın (27.11.2017 Sputnik News)

Kuzey Kore ile başta ABD olmak üzere uluslararası toplum ile komşuları arasındaki nükleer silah denemeleri ve balistik füze programı nedeniyle başlayan gerginlik devam ederken, Kuzey Koreli bir askerin 13 Kasım’da sınırı aşarak Güney’e sığınması iki ülke arasında yeni bir gerginlik yarattı.İki ülke arasındaki ‘sınırdan arındırılmış bölgede’ bulunan ve olayın yaşandığı ‘Panmunjom Ateşkes Köyü’nü ziyaret eden Güney Kore Savunma Bakanı Song, kaçan askeri kurtardıkları için buradaki askerleri övdü.

Bakan Song, olay sırasında yaşananların 1950-53 Kore Savaşı’nın ardından imzalanan ateşkes anlaşmasının ihlali olduğunu belirterek, bu ihlallerin tekrarlanmaması uyarısı yaptı.

‘Kuzey Kore Los Angeles’a 250 kilotonluk Nükleer Bomba Fırlatırsa…’ (27.11.2017 Sputnik News)

Amerikan National Interest (NI) dergisi, ABD ile Kuzey Kore arasında nükleer savaş çıkması durumunda yaşanabilecek bir senaryoyu kurguladı.

‘2. DÜNYA SAVAŞI’NDAKİ ZAYİATIN 2.5 KATI’

NI yazarı Daniel R. DePetris’e göre 250 kilotonluk nükleer bombanın Los Angeles’a isabet etmesi halinde megakentte yaşayan 378.000 kişi hayatını kaybedecek.860.000 kişi de yaralanacak. Toplamda 1.2 milyondan fazla kişi bombadan olumsuz etkilenmiş olacak.Bu rakam, ABD ordusunun 2. Dünya Savaşı’nda yaşadığı zayiattan 2.5 kat daha fazla olacak.Nükleer bombanın düştüğü yerin 5 kilometre çevresindeki tüm binalar ise yıkılacak ve bu alan içindeki kişilerin hayatta kalma şansı çok çok az olacak.

11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin izlediği politikayı anımsatan DePetris, Washington yönetiminin önemli bir kentin yok olması karşısında vereceği tepkinin büyüklüğünü okurların hayal gücüne bıraktığını belirtti.

Kuzey Kore’den Yeni Balistik Füze Denemesi (28.11.2017 Sputnik News)

Güney Koreli askeri yetkililer, Kuzey Kore’nin yeni bir balistik füze denemesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Kuzey Kore’nin türü belirsiz balistik füze fırlattığı iddia edildi.Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin yeni balistik füze denemesi gerçekleştirdiği tahmininde bulundu.Güney Kore haber ajansı Yonhap, füzenin Güney Pyongan bölgesinden fırlatıldığını ileri sürdü. Füzenin, başkent Pyongyang’a 20 km mesafede yer alan ve füze geliştiren enstitüler dahil çok sayıda araştırma merkezinin bulunduğu Pyongsong kentinden fırlatıldığı belirtildi. 

Kuzey Kore: ABD’yi Topraklarını Vurabilecek Füzeyi Başarıyla Denedik (29.11.2017 Sputnik News)

Kuzey Kore lideri Kim’in emriyle gerçekleştirilen füze denemesinin başarılı olduğunu belirten Kuzey Koreli yetkililer denenen füzenin ABD’yi vurabilecek kapasitede başlık taşıdığını duyurdu. Füzenin ulaştığı irtifanın 4475 km olduğu da açıklamalara eklendi.

TÜRKİYE

Türkiye’ye İlk Emmy Ödülü (21.11.2017 Sputnik News)

Türkiye’de ve dünyada 60’dan fazla ülkede milyonlarca izleyicinin iki sezon (74 Bölüm) boyunca takip ettiği Kara Sevda, 45. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde ‘Telenovela’ kategorisinde En İyi Yapım seçildi.

‘NATO’nun S-400 Sevkiyatını Engelleyecek Gerekçeleri Yok’ (22.11.2017 Sputnik News)

TBMM Milli Savunma Komisyonu Sözcüsü Murat Baybatur, Türkiye’ye Rus yapımı S-400 füze savunma sistemleri sevkiyatına NATO’nun engel koyma hakkı bulunmadığını, dile getirilen endişelerin çifte standartların tezahürü olduğunu söyledi.

Sputnik’e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, “NATO’nun S-400’lerin Türkiye’ye sevkiyatını engelleyecek herhangi bir gerekçesi yok. İttifaka üye olan diğer bazı ülkelerde NATO’nun dışında üretilen sistemler kullanılıyor” diye konuştu.

Restorasyon Sırasında “Roma Mezarlığı” Bulundu (26.11.2017 NTV-İHA)

Kahramanmaraş Kurtuluş Mahallesi İklima Hatun Sokak’ta 1900’lü yılların başında inşa edilen tarihi Üdürgücü Konağı’nda Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından restorasyon çalışması başlatıldı. Çalışmalar sırasında konağın bahçesinde Roma dönemine ait mezarlık bulundu. Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, tarihi dokusu yıpranmadan günümüze kadar ulaşan tarihi mezarlıkta gerekli incelemelerin ve çalışmaların yapıldığını belirterek, bu eserlerin, Kahramanmaraş’ın çeşitli medeniyetlere beşiklik yaptığını gösterdiğini söyledi.

Türkiye’de Bir Günlük Yas İlan Edildi (27.11.2017 NTV)

Mısır’da El Ravda Camisi’ne düzenlenen terör saldırısı nedeniyle Türkiye’de bir günlük milli yas ilan edildi. Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, alınan karar çerçevesinde, bugün güneşin batışına kadar bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirildi. Mısır’daki terör saldırısında 305 kişi hayatını kaybetmişti.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplanıyor (28.11.2017 NTV)

Milli Güvenlik Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Yılın son MGK toplantısında 2017 yılının genel değerlendirilmesinin yapılacağı bildirilmişti. Toplantının ana gündem başlıklarından birinin de Suriye olacağı belirtilmiş ve Soçi’de Türkiye, Rusya ve İran arasında gerçekleşen üçlü zirvede alınan kararların değerlendirileceği bilgisine ulaşılmıştı.

Bakan Yılmaz Eğitim Sisteminde Yapılan Değişiklikleri Savundu: “Her Gün Yeni Bir Gün Doğuyor, Hep Yeni Bir Şey Yapmalı” (28.11.2017 Sputnik News)

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Grup Toplantısı öncesi mecliste basın mensuplarının sorularını cevapladı.Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti Grup Toplantısı öncesi mecliste basın mensuplarının sorularını cevapladı.

‘SORDUM, ÖĞRENCİLER DE ÖĞRETMENLER DE MEMNUN’

Bir gazetecinin ‘Eğitimde bu kadar yapboz olur mu?’ sorusuna Bakan Yılmaz, “Hiç de yapboz değil bu. Hep bir şey yapmak lazım. Her gün yeni bir gün doğuyor. Bir öncekinin tekrarı yok. Biraz haksızlık yapıyorsunuz. Öyle bir durum yok. Bu söylediğinizin doğru olmadığını çok net olarak söylerim. Yapmayın. Türkiye neredeydi nereye geldi. Daha yeni bir okuldan geldim. Öğretmenlere sordum memnun, öğrencilere sordum memnun. Hangi dünyada yaşıyoruz. Ben Türkiye’de yaşıyorum” yanıtını verdi.

Darülaceze Taşınıyor (28.11.2017 Sputnik News)

Akıllı şehir konseptiyle Yassıören’de inşa edilecek Darülaceze Şehri’nde yağmur suyu arıtılarak terapi havuzunda kullanılacak, kampüste elektrikli otomobillerle karbon salınımı sıfırlanacak.

‘YAVAŞ, YATAY, YAŞANABİLİR’

Darülaceze Başkanlığı, 122 yıldır bünyesindeki gayrimenkul gelirleri ve yardımseverlerin bağışlarıyla ayakta durmaya devam ediyor. Kurulduğu günden bu yana 30.000’i çocuk, 100.000 kimsesizi ağırlayan 550 kişi kapasiteli yardım kurum, İstanbul’un hızla artan nüfusu karşısında yetersiz kalmaya başlayınca, bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Arnavutköy ilçesine bağlı Yassıören ile Kurtköy’de iki yeni merkezin açılmasına karar verildi. Yassıören’de 150, Kurtköy’de ise 500.000 metrekarelik alanda inşa edilmesi planlanan iki yeni Darülaceze’den ilkinin projesi için son aşamaya gelinmiş durumda.‘3Y’ diye tanımlanan, ‘yavaş, yatay, yaşanabilir’ şehir olarak tasarlanacak proje 150.000 metrekarelik alanı kapsayacak. Sıfır karbon salınımının hedeflendiği yeni Darülaceze’de yerli üretim elektrikli arabalar hizmet verecek. Yatağa bağımlı kimsesizlerin yeşili görmeleri için misafirhanelerin camları yerden tavana kadar uzanacak.

Proje kapsamında en çarpıcı yeniliklerden birini de yağmur suyunun arıtılarak avlu içindeki kanallara verilecek olması. Arıtılmış yağmur suyu, 150.000 metrekarelik alanda yapılacak su kanallarından geçerken terapi amaçlı olarak kullanılacak.

Yıldırım: ABD Bize ‘YPG ile İş Birliği Mecburiyet’ Diyor, Ben de Diyorum ki S-400’ler Mecburiyet (28.11.2017 Sputnik News)

Başbakan Binali Yıldırım, “Nasıl biz Amerika’ya diyoruz ki ‘PYD ve YPG terör örgütüdür, bunlarla DEAŞ’ı yok etmek için işbirliği yapmayın’, bize dönüp diyorlar ki ‘Bu bir seçim değil, bu bir mecburiyet.’ Ben de diyorum ki S-400’ler bir seçim değil, bir mecburiyet” dedi. Yıldırım, Londra’daki temasları kapsamında, Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsünde (IISS) düzenlenen “Türkiye’nin Ortadoğu Perspektifi, Tünelin Sonunda Işık Var mı?” konulu panelde konuşma yaptı.

‘NATO’YU ZAYIFLATMA GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK’

Yıldırım, Türkiye’nin NATO’nun en önemli üyelerinden biri olduğunu hatırlatarak, “Bizim NATO’yu zayıflatma gibi hiçbir niyetimiz yok. NATO, bölgede gerekli rolü oynamayı sürdürdüğü sürece biz NATO ile çalışmaya bağlıyız” diye konuştu.NATO’nun, maruz kaldığı dış tehditler karşısında Türkiye’nin yanında yer almadığını belirten Yıldırım, özellikle hava savunma sistemi konusunda Türkiye’nin çağrılarının karşılıksız kaldığını söyledi.

Türk Yazılımcı Apple’da Kriz Çıkardı (29.11.2017 CNN Türk-BBC Türkçe)

Apple’ın Mac bilgisayarlar için geliştirdiği yeni yazılım MacOs High Sierra’daki güvenlik açığını bulan Türk yazılımcı Lemi Orhan Ergin bilgisayara şifresiz bir şekilde, sistem yöneticisi olarak girebilmeyi başardı. Bunun üzerine Apple bu sistem açığını kapatmak için çalışmalara başlarken diğer yandan da Ergin’e profesyonellerin buldukları açıkları kamuoyuna açıklama konusundaki sektör kurallarına uymama eleştirisi yöneltmeyi ihmal etmedi.

 


Kaynakça

https://tr.sputniknews.com/abd/201711201031077900-trump-kuzey-kore-teror-destek/

https://tr.sputniknews.com/abd/201711211031079545-tillerson-kuzey-kore-diplomasi-icin-hala-umidimiz-var/

https://tr.sputniknews.com/abd/201711271031170737-pentagon-ypg-dsg-ile-isbirligini-surdurecegiz/

https://www.ntv.com.tr/dunya/natodan-siber-savunma-tatbikati,Y-pholKGuECepFozcW1XGA

https://tr.sputniknews.com/abd/201711291031193248-elon-musk-bitcoin/

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711201031076145-necirvan-barzani-turkiye-iran-irak-deprem-tesekkur/

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711211031094817-filistin-yonetimi-abd-ile-iletisimi-kesti/

https://www.ntv.com.tr/galeri/dunya/socide-suriye-zirvesi,zKFHQM7y90GWQi208JfJTw/JSurJO2DYEe18gLOMEKvCw

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711231031121456-ABD-Suriyenin-kuzeyinde-yeni-biryerel-yonetim-kurmayi-planliyor/

https://www.ntv.com.tr/dunya/misirda-camiye-bombali-saldiri-305-olu,_UbJxdl3nUixvwwXDb9sIg

https://www.ntv.com.tr/dunya/suriye-icin-cenevre-gorusmeleri-basliyor,TrE1YAVlTUKKnwjfq9N0Tg

https://www.cnnturk.com/dunya/misir-cumhurbaskani-sisiden-acimasiz-guc-kullanilmasi-talimati

https://www.ntv.com.tr/dunya/merkel-efsanesi-sona-mi-eriyor,j_gLeky27EiVBKl8B6Ur1g

https://www.ntv.com.tr/dunya/eyfel-kulesinin-isiklari-misir-icin-karartildi,SBCc2kTuk0-ZlwY2Ypxwqg

https://www.ntv.com.tr/dunya/ya-brexit-tutumunu-degistir-ya-da-kaosa-hazir-ol,hLLHlB7wBkGdc9L9mwj7Vg

https://www.ntv.com.tr/dunya/daesten-ingiltere-almanya-ve-fransaya-noel-tehdidi,KgrB_PFc1EqLZdaGI8-Cfg

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711281031172438-ab-turkiye-vizesiz-seyahat/>>https://www.ntv.com.tr/dunya/vizesiz-avrupa-icin-abden-aciklama,7QoHnuJjekWx8OOezcFDOA

https://tr.sputniknews.com/rusya/201711201031067730-nato-abd-rusya-cin-savas/

https://tr.sputniknews.com/rusya/201711201031077000-putin-ruhani-soci-ikili-gorusme/

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711291031200590-Rus-uzman-Trump-Erdogan-soz-guven-olmaz/

https://tr.sputniknews.com/afrika/201711231031127250-sudan-abdnin-eylemlerinden-korunmaya-ihtiyacimiz-var/

https://tr.sputniknews.com/asya/201711221031104288-kuzey-kore-abd-teror/

https://tr.sputniknews.com/asya/201711271031157045-guney-kore-kuzey-kore-etskes-uyari/

https://tr.sputniknews.com/asya/201711271031162826-kuza-kore-los-angeles-nukleer-bomba/

https://tr.sputniknews.com/asya/201711281031187322-kuzey-koreden-balistik-fuze-denemesi/

https://tr.sputniknews.com/kultur/201711211031088815-turkiye-emmy-odulu/

https://tr.sputniknews.com/asya/201711291031189471-kuzey-kore-abd-fuze-deneme/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711221031110448-turkiye-rusya-nato-s400-engelleyemez/

https://www.ntv.com.tr/galeri/turkiye/restorasyon-sirasinda-roma-mezarligi bulundu,wg0xxf6iakSF5JL4q1Zw2 Q/NZQohTFB4kaUVa9qcM0WDA

https://www.ntv.com.tr/turkiye/son-dakika-haberi-turkiyede-bir-gunluk-yas-ilan-edildi,oSGQDCWd8kGJb-5VozMeHQ

https://www.ntv.com.tr/turkiye/milli-guvenlik-kurulu-mgk-toplaniyor,VKAhk7cRlkyDN1-U7ZXaeA

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711281031178200-bakan-yilmaz-sistem-egitim-degisik/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711281031174862-darulaceze-yeni-yeri/

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711281031171545-yildirim-abd-ypg-s400-secim-degil-mecburiyet/

https://www.cnnturk.com/dunya/turk-yazilimci-appleda-kriz-cikardi