Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Kartvizit Haber'den alınmıştır.

Son Gelişmeler Işığında Türkiye Piyasasını Neler Bekliyor?

Dün ve bugün piyasalarda gerçekleşen son dalgalanmalar ve yabancı satışlarının hikayesi esasen cuma günü Merkez Bankası Başkanı Nacı Ağbal’ın görevden alınmasıyla başladı. Ağbal’ın görevden alınması ise piyasalarda şok yarattı. İlk olarak Ağbal göreve geldiğinden bu yana hükümet tarafından piyasalara verilen mesajlar ve bu mesajlara yönelik atılan adımlar uzun bir aradan sonra Türkiye’ye dair bakış açılarını ve algıyı değiştirdi. Özellikle son 3 yıldır piyasayla zıtlaşan hamleler atıldıktan sonra kurdaki 8,60’a doğru gerçekleşen son atak ve beraberinde Hazine ve Maliye Bakanı Berak Albayrak’ın istifası ve MB başkanı olarak Ağbal’ın atanması, beraberinde atılan piyasa dostu düzenlemelerle birlikte Türkiye’de yeni bir hikaye başlamış oldu. Çizilen bu resmi takiben aktif rasyo uygulamasına son verilmesi gibi beklenmeyen köklü değişiklikler borsa tarafında özellikle bankacılık hisselerinin yoğun taleple karşılanmasına sebep oldu. Geçen hafta cuma günü ise özellikle gece yarısı MB başkanının görevden alınması ve sonrasında hiçbir açıklamanın yapılmaması piyasalarda ilk şok etkisini yarattı. İleri dönük belirsizlikler ve beklenmeyen adımların atılması piyasada geçmişe dönük marjinal ekonomi politikalarına dönüş olarak algılandı. Uzun bir zıtlaşma periyodundan sonra hiçbir piyasa aktörünün beklemediği böyle bir hamlenin gelmesi ise Ağbal göreve geldiğinden beri zor da olsa tesis edilmeye başlanan güven tamamen yerini karamsarlığa ve geleceğe yönelik beklentilerin değişmesine bıraktı. Pazartesi piyasa açılışına kadar olaya yönelik yetkili bir ağızdan hiçbir şahin açıklamanın yapılmaması, yeni atanan MB başkanın hem piyasada tanınan bir isim olmaması hem de ortodoks ekonomi politikalarına taban tabana zıt bir piyasa görüşüne sahip olması güvensizlik ve belirsizlik atmosferini pekiştirdi. Netice itibariyle pazartesi piyasa açılışında borsa sert düştü, borsada işlem gören neredeyse tüm hisseler taban fiyatları gördü, 10 yıllık tahviller  %14’lerden %19’lara dayandı, TL sert değer kaybederek piyasalardan oldukça negatif ayrıştı ve Ağbal döneminde 300’lere kadar inen CDC’ler 470’li seviyelere dayandı. Salı günkü piyasa açılışında ise neredeyse taban gören borsa 1250 güçlü desteğinden tepki alarak güçlü bir sıçrama gerçekleştirdi ve günü yatay kapattı. Kur ise belli bir formasyon aralığında konsolide olmakta. Sonraki süreçteki yön tayinlerini hükümet tarafından yapılacak açıklamalar ve kabine değişikliğinde öne çıkacak olan isimler belirleyecek.

 

Dolar/TL’ye Yönelik Yol Haritası

Aşağıda görüldüğü gibi 06 Kasım 2020 tarihinden itibaren Dolar/TL’de başlayan düşüş trendi dünkü hacimli alımdan sonra 7,70 seviyesinin kırılmasıyla sona ermiş oldu. Hacimli yükselişten sonra Dolar/TL 61 ve 78 fibonacci seviyeleri olan 7,87 ve 8,17 bandında denge noktasına erişti ve şuan konsolide olmakta.

Kaynak: Tradeview, ‘Dolar/TL Orta Vade Görünüm’, 23.02.2021 https://www.tradingview.com/x/4KyQf4w1/

Aşağıda grafikte görüldüğü gibi fibo seviyelerinde konsolidasyon yaşayan dolardaki önemli seviyeler 7,81 ve 7,92 olarak öne çıkıyor. Tehlikeli bir seviyede olan dolar sıkışan fiyat aralığında 7,81 veya 7,92 seviyelerinin kırılmasıyla birlikte yön tayini yapacak. Şayet aşağı yönlü bir yön tayini olursa bu durumda doların 4,5 ay devam etmiş olan düşen kanal direncini destek yapması kuvvetle muhtemel. Bir başka deyişle düşüşler hem fibonaci seviyesi olan hem de kanal direnci olan (artık destek) 7,70’e doğru olması beklenebilir fakat hacimli yükselişin neticesinde kırılmıi olan kanal direncine bir temas gerçekleşmiş. Bu temas yükseliş onayı olabilir. Bu bakımdan dikkat etmekte fayda var. 7,93 direncini zorlayan ve düşmeye pek istekli görülmeyen dolar şuan 7,90-7,92 bandında işlem görüyor. Yukarı kırılması halinde ilk yükseliş hedefi 8,17 olacaktır. 8,17’in kırılması ve üzerinde en az 2 piyasa günü kapanış gerçekleşmesi halinde ise yükselişlerin eski zirve seviyesi olan 8,60’lara kadar gerçekleşmesi beklenebilir.

Kaynak: Tradeview, ‘Dolar/TL Kısa Vade Görünüm’, 23.03.2021, https://www.tradingview.com/x/oL78wNfE/

 

Borsaya Yönelik Yol Haritası

Şok sonrası piyasaların ateşini söndürecek bir açıklama yapılmaması mecut belirsizlikleri ve endişeleri artırdı. Süreç içerisinde MB başkanından gelen zayıf açıklamalar piyasaların ateşini söndürmedi aksine daha da körükledi. Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin açıklamalarındaki Ağbal’ın görevden alınmasına yönelik ifadeler ise eski MB başkanının yeni kabinede yer alacağına yönelik beklentileri de bitirdi ve piyasaların MB başkanının neden görevden alındığına yönelik duyduğu endişeleri doğruladı. Dün sert satışların olduğu borsada bugün de sert satışların ardından 1250 önemli desteğe temasın ardından alımlarla beraber ciddi bir toparlanma yaşandı ve borsa gün kapanışını 2020 Mart çöküşünden beri süregelen uzun vadeli yükselen kanal içerisinde kapattı. Birçok hissede toparlanma görülmesine rağmen banka hisseleri çok sert satışlar yediler ve gün içi hiçbir tepki alımı gelmedi. Burada sonraki seanslarda 1414 seviyesine temas belirleyici olacak. Şayet borsa 1414 seviyesi üstünde kalıcı olursa borsa için hava olumluya dönebilir fakat bugünkü sert alımlar bir tepki yükselişi niteliğinde de olabilirler. Bu noktaya dikkat etmekte fayda var. Borsanın sert düştüğü dönemlerde belli seviyelerden %10-15 marjlara varan sert tepki alımları gelebilir. Çoğun yatırımcı bu noktada düşüşlerin sonlandığını düşünebilir fakat bu tepki yükselişi sert düşüşün devamı da olabilir. Şayet 1250 seviyesi kırılır ve aşağı sarkma olursa o zaman 1190’lı seviyeler gündeme gelebilir. Uzun vadeli trend desteği olan 1345 üzerinde kalındığı sürece trend kanalı içerisinde hareketler olacaktır. Bu, borsada yükseliş trendinin bozulmadığı anlamına gelir. Yarınki üzerinde kalınması gereken seviye 1345 olarak öne çıkıyor.

Kaynak: Tradeview, ‘Borsa Uzun Vade Görünüm’, 23.03.2021, https://www.tradingview.com/x/CmEdy8HE/

 

 


KAYNAKÇA

Tradeview, ‘Borsa Uzun Vade Görünüm’, 23.03.2021, https://www.tradingview.com/x/CmEdy8HE/

Tradeview, ‘Dolar/TL Kısa Vade Görünüm’, 23.03.2021, https://www.tradingview.com/x/oL78wNfE/

Tradeview, ‘Dolar/TL Orta Vade Görünüm’, 23.02.2021 https://www.tradingview.com/x/4KyQf4w1/