Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
dünyadaki

Son 10 Günde Dünyadaki Siyasi – Ekonomik – Kültürel Gelişmeler

SİYASİ

1- Kraliçe Brexit Yasasını Onayladı

brexit

Geçen yıl yapılan referandumla İngiltere, AB’den ayrılma kararı almıştı. Geçtiğimiz günlerde AB’den Çıkış (Brexit) Yasası, Kraliçe’nin de onayıyla birlikte yasallaştı. AB yasaları geçersizleştiğinde oluşan hukuki boşluğun kapatılması için ise bir dizi düzenlemeye gidildi.

2- Esad Rejiminden Dera’ya Saldırı!

esad

Ülkenin güneybatısında bulunan Dera, yaklaşık bir haftadır Esad rejimi ve İran tarafından şiddetli saldırılara maruz kalıyor. Son iki günde 55 kişinin hayatını kaybettiği ve 50 bin kişinin yerlerinden olduğu kaydedildi.

Dera, Mayıs 2017’de düzenlenen “Astana Görüşmeleri”nde gerginliği azaltma bölgelerinden biri olarak belirlenmiş; ancak 2 ay sonra ABD ve Rusya’nın kararıyla bu kapsamdan çıkarılarak ayrı bir güvenli bölge olarak kabul edilmişti.

3- ABD’nin Pyeongtaek’teki Yeni Üssü

abd

ABD ordusu, Güney Kore’nin başkenti Seul’deki askeri varlığının sonlandırarak Pyeongtaek’e taşındı. Yeni karargahın yapımı için 11 milyar dolar harcandı ve bu maliyetin yüzde 90’ını Güney Kore karşıladı. Ayrıca bu karargah ABD’nin yurtdışındaki en büyük üssü olma özelliğini taşıyor.

4- Trump’ın Vaadi Gerçekleşti!

trump

Federal Yüksek Mahkeme, Donald Trump’ın 2017’de çıkardığı Müslümanların ülkeye girişi ile ilgili yasağı onayladı. Daha önce alt mahkemelerin verdiği iptal kararları Federal Yüksek Mahkemenin kararıyla geçersiz  hale geldi. Yasak kapsamında İran, Libya, Somali, Suriye, Yemen’in yanısıra Kuzey Kore ve Venezuela vatandaşları ülkeye giremeyecek.

5- Yunanistan ve Makedonya’nın İsim Anlaşmazlığı

yunanistan

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov, Yunanistan ile Makedonya arasındaki isim krizini bitirecek olan ve Makedonya’nın isminin “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören yasayı imzalamadı.

Yunanistan ve Makedonya Cumhuriyeti arasındaki isim anlaşmazlığı Yunanistan’da “Makedonya” adında bir bölge bulunmasından kaynaklanıyor. Makedonya bu anlaşmazlık dolayısıyla AB ve NATO’ya giremiyor.

6- ABD ve Rusya’nın Barışma İhtimali İngiltere’de Tedirginlik Yarattı

rusya

The Times,  önümüzdeki ay gerçekleşecek olan Trump – Putin buluşması sonrasında Trump’ın,  NATO askerlerinin AB’deki etkisini azaltmaya yönelik adımlar atarak AB’yi Rusya ‘ya karşı savunmasız bırakmasından endişe edildiğini manşetlere taşıdı.

Times’a göre Putin, sonbaharda yapılması planlanan NATO tatbikatına katılmaması için Trump’ı ikna edebilir.

EKONOMİK

1- İran’da Döviz Sıkıntısı

 iran

İran’da son günlerde yükselen döviz kuru ve ekonomik sorunlar esnafı sokağa döktü. Meclise yürüyen kalabalık, İran’ın İsrail’e karşı verdiği mücadelenin ekonomik krize sebep olduğunu ve devletin öncelikle kendi halkıyla ilgilenmesi gerektiğini savunan sloganlar attı. Protestolar polis müdahalesiyle bastırıldı. Hükümetten OHAL ilan edilmesi ve yolsuzlukların önüne geçilmesi gerektiği şeklinde açıklamalar yapıldı.

Dolar nisan ayında 4.200 tümene sabitlenmişti. Dolar bankalarda sabit kur üzerinden işlem görse de karaborsada 9000 tümen civarında işlem görüyor.

Hükümet sözcüsü, ulusal paranın güçlendirilmesi için döviz arzının artırıldığı ancak bu süreçte ülkenin milli desteğe de ihtiyacı olduğu; yurt dışındaki vatandaşların ellerindeki dövizi ülkeye getirmeleri gerektiği yönünde açıklamalarda bulundu.

2- AB’den ABD’ye Ticari Misilleme

 AB

Donald Trump, mart ayında Meksika, Hindistan, Kanada ve AB’ye ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergisi  uygulanacağını açıklamıştı. AB dışındaki ülkelere belli bir mühlet verirken AB ile bir müzakereye varılamamıştı.

ABD’nin ithal çelik ve alüminyum için uygulamaya soktuğu ilave vergiler AB’de karşılıksız kalmadı. Avrupa Birliği,  ABD’den ithal edilen 341 farklı ürüne yüzde 25 oranında ek vergi getirdi.

3- Yunanistan’ın Borçlarına Hafifletme Paketi

yunanistan

Euro Grubu Başkanı Mario Centeno borç hafifletilmesi konusunda Yunanistan ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Paket kapsamında, Yunanistan’ın aldığı kredilerde 10 yıllık faiz ertelemesi söz konusu olacak. 20 Ağustos’ta 8 yıldır devam eden kurtarma programının sona ermesiyle birlikte, ülkenin kendi ayakları üzerinde durabilmesi için 15 milyar euroluk bir kredi sağlanacak. Yunanistan Maliye Bakanı, anlaşma sonrası  krizin artık sona erdiğine dair açıklama yaptı.

4- Fransız Çimento Şirketi Lafarge Hakkında Soruşturma

fransız çimento merkezi

Fransız çimento şirketi Lafarge’in Suriye’den geç çekildiğinin ve buradaki varlığını sürdürebilmek için IŞİD’e haraç verdiğinin ortaya atılmasıyla birlikte “terör örgütüne finans sağlama” gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Şirket, 30 milyon euro için adli denetime tabii tutulacak.

Geçtiğimiz aylarda şirketin eski yöneticilerine soruşturma başlatılmış; Brüksel’deki yan kuruluşlarına da operasyonlar yapılmıştı.

5- Trump’tan Fransa’ya AB’den Ayrılma Önerisi

fransa

Washington Post’un haberine göre, geçen ay yaptıkları görüşmede Trump, Macron’a AB’den ayrılması halinde gerçekleştirilebilecek bir  “ikili anlaşma” teklif etti. İddialara göre ikili anlaşmanın AB ve ABD arasındaki ticaret anlaşmasından daha kazançlı olacağı taahhüt edildi.

6- Moody’s Uyardı!

Moody's

Güçlenen dolar karşısında gelişmekte olan ülkelerin döviz rezervlerinde düşüş yaşanacağı ve kredi risklerinin artacağına dair Moody’s Investor Service bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre, cari açığı ve dış finansman geri ödemesi yüksek olan Arjantin, Gana, Moğolistan, Pakistan, Sri Lanka, Türkiye ve Zambiya gibi ülkeler döviz rezervlerinde düşüş yaşayabilir. .

KÜLTÜR, SANAT VE TEKNOLOJİ

1- Reformlara Bir Yenisi Eklendi!

reform

Son günlerde Suudi Arabistan’da görülen reformlara bir yenisi eklenerek kadınların araba kullanma yasağı kaldırıldı. Kadınlar trafiğe çıkarak özgürlüğün keyfini çıkardılar.

2- Gmail’den Yapay Zeka Özelliği

gmail

Yeni güncellemede maillerin önemli olup olmadığına yapay zeka karar veriyor ve buna göre bildirim gönderiyor. Bu özellik henüz Türkiye’de kullanıma sunulmadı.

3- Ankara’da Mars Kampı

Mars kampı

Gelecek Araştırmaları Enstitüsü ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan kampta, uzayda hayatta kalma teması etrafında yapılacak olan etkinliklerle çocukların uzaya olan ilgilerinin artırılması; matematik, fen ve sosyal bilimler alanlarında verilecek derslerle de yıl boyu okulda öğrendikleri akademik bilgilerin pekiştirilmesi amaçlanıyor.

4- Türk Uzay Takımı ABD’den İkincilikle Döndü

Türk uzay takımı

Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Grizu-263 Uzay Takımı, ABD’de katıldıkları model uydu yarışmasında 40 üniversite arasından finale kalarak Türkiye’ye ikincilik gururunu yaşattı.

5- Yıldızlarla Dolu Tarantino Filminden İlk Görsel

tarantino

 Brad Pitt, Leonardo DiCaprio ve Margot Robbie gibi yıldız oyuncuların birlikte rol alacağı, yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun üstleneceği Once Upon A Time In Hollywood filminden ilk kareyi Leonardo Dicaprio, sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı.

Charles Manson cinayetlerinin işlendiği film 9 Ağustos 2019’da vizyona girecek.

6- Benedict Cumberbatch “Brexit” ile Ekranlara Dönüyor

benedict cumberbatch

İngiltere’nin AB’den çıkmasını öngören Brexit Yasası bir diziye ilham verecek. Benedict Cumberbatch, dizide Brexit için yürütülen kampanyanın direktörlüğünü yapan stratejist Dominic Cummings’i canlandıracak. Dizinin 2019’da ekrana gelmesi bekleniyor.

 


Başvurular

*www.haberturk.com
*www.bbc.com
*tr.sputniknews.com
*www.wannart.com
*www.cnnturk.com