Ana Sayfa / Yazılarımız / Siyaset / Son 10 Günde Dünyadaki Gelişmeler

Son 10 Günde Dünyadaki Gelişmeler

Derleyen: Rümeysa USTA

AMERİKA

ABD’nin NewYork Kentinde Donald Trump’a Fareli Şişme Balonla Protesto 

Şişme fare, Donald Trump’ın New York’taki binasından birkaç blok ötede sergileniyor. 4,5 metre boyundaki farenin kol düğmelerine konfederasyon bayrağı, yakasında da Rusya bayrağı olan bir rozet bulunuyor. Amerikan tarihinde fare figürü, patronlarına karşı protesto düzenleyen işçiler tarafından sıklıkla kullanılanılıyor.

 

Borsadaki Şirketlerin Değeri Apple’ın Dörtte Biri

ABD’li teknoloji devi Apple, dünyada 800 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan ilk şirket oldu. Şirketin değeri 815 milyar dolara kadar yükseldi. Borsa İstanbul’daki şirketlerin toplam piyasa değerleri ise dün kapanış itibariyle 205,2 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Borsadaki şirketler çeyrek Apple ediyor.

 

Kolombiya’da 52 Yıllık Savaş Sona Erdi

Kolombiya’da 52 yıllık savaşın sona erdiği açıklandı. 

Birleşmiş Milletlerin (BM) gözetiminde Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) 8 binden fazla silahını yüklediği son kamyonun da yola çıkmasıyla Pondores’te tören düzenlendi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, törende yaptığı konuşmada, FARC’ın son silahlarını da teslim etmesiyle 52 yıldır süren savaşın sona erdiğini duyurdu. Santos, “Bugün savaşın son nefesini duyduk.” dedi. 

BM Kolombiya misyon şefi Jean Arnault, savaşın sona ermesiyle ülkenin yeni bir geleceğe yöneldiğini ifade etti.

 

AVRUPA

İngiltere En Büyük Uçak Gemisini Test Etti           

                

  
İngiltere’nin en büyük ve en güçlü uçak gemisi “Kraliçe Elizabeth’in” açık denizdeki testleri tamamlandı. 280 metrelik dev gemi İngiltere’nin güneyindeki Portsmouth limanına polis tekneleri eşliğinde görkemli bir şekilde döndü. Geminin mürettebatı da geminin dönüş yolunda güvertede yerini aldı. Kraliçe Elizabeth ismi verilen 65 bin tonluk uçak gemisi, 3.5 milyar sterline yani yaklaşık 16 milyar Türk lirasına mal oldu. 36 savaş uçağı taşıma kapasiteli gemide 700 personel görev yapacak. İnşaasına 2009 yılında başlanan uçak gemisinin tüm testleri bitince 2020 yılında hizmete geçmesi ve 50 yıl görev yapması planlanıyor.

 

Brexit: İngiltere Hükümeti, İrlanda ile Sınır Kapısına Karşı Olduğunu Açıkladı

 

Salı günü açıklanan “geçici gümrük birliği” önerisi ve hemen sonrasındaki “görünmez sınır” arzusu ile ilgili olarak ise Avrupa Birliği cephesinden ilk açıklama Brexit koordinatörü Guy Verhofstadt’tan geldi.Belçikalı politikacı Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Gümrük Birliği’ne giriş çıkış yapmak ve ‘görünmez sınır’ birer fantezidir. Önce vatandaşların hakları güvence altına alınmalı ve finansal bir anlaşmaya varılmalı” ifadesini kullandı.

 

‘Ortak Dolaşım Bölgesi Devam Etmeli’

German Chancellor Angela Merkel points during an electoral meeting of the Christian Democtaric Union (CDU) party ahead of the weekend’s state elections in Berlin of September 14, 2016. / AFP / TOBIAS SCHWARZ (Photo credit should read TOBIAS SCHWARZ/AFP/Getty Images)

İngiltere hükümeti ise yayınladığı memorandumla, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki özel duruma dikkat çekilerek, yeni gümrük ayarlamaları için bir geçiş sürecinin gerekliliği dile getiriliyor.İngiliz hükümeti, İngiliz ve İrlanda vatandaşları için “Ortak Dolaşım Bölgesi” uygulamasının devamını arzuladığını ve 1998’de imzalanan Hayırlı Cuma anlaşmasının sürdürülmesini istediğini tekrarlıyor.

 

Merkel’den Akhanlı Tepkisi: Türkiye Interpol’ü Kullanamaz

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan yazar Doğan Akhanlı’nın İspanya’da Türkiye’nin talebi nedeniyle gözaltına alınması Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de sert tepkisine neden oldu.Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre Merkel, RTL televizyonunda Akhanlı’nın gözaltına alınması nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye’yi uluslararası polis teşkilatı Interpol’ü kötüye kullanmakla suçladı.Merkel, Interpol’ün ‘bu tür şeyler için’ kullanılamayacağını söyledi.

 

Avusturya: Erdoğan’ın Burası İçin de Benzer Planı Varsa Kabul Etmeyiz

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da 24 Eylül’de yapılacak seçimlerde Türklere ‘Türkiye’ye saygısızlık yapan siyasi partilere oy vermeme’ çağrısı yapmasına Avusturya’dan da tepki geldi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, “Erdoğan’ın başka ülkelerin içişlerine sürekli karışması sadece Almanya’da olmuyor. Ben buna kesinlikle karşıyım” dedi.

Kurz, Erdoğan veya bakanlarının Avusturya’da ekim ayında yapılacak Ulusal Konsey seçimleri öncesinde benzeri planları varsa, şimdiden böyle bir ‘karışmayı kesinlikle kabul etmeyeceklerini’ dile getirdi.

 

ASYA

Kuzey Kore’nin Nükleer Kalkanı: Yeraltı Tünelleri


ABD Başkanı Donald Trump tarafından “Kuzey Kore’nin akılsızca bir hamle yapması ihtimaline karşı askeri çözümlerimiz yerinde ve atışa hazır. Umarım Kim Jong Un başka bir yol bulur!” ifadeleriyle tehdit edilen Kim Jong Un’un nükleer savaş olasılığına karşı elinde bulundurduğu güvenlik kozunun fotoğrafları yayınlandı.

İngiliz basını, ABD ve Kuzey Kore arasında tırmanan gerilimde, korkusuz ve sert söylemleriyle dikkat çeken Pyongyang yönetiminin elini güçlendiren kozlardan birinin 110 metre derinliğe ulaşan yer altı metro tünelleri olduğunu iddia etti.

 

Kuzey Kore’nin ABD’nin Guam Adasını Vurma Planı Hazır

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, Kuzey Kore ordusunun Guam adasına saldırı planını Devlet Başkanı Kim Jong-un’a sunduğunu duyurdu. Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un daha önce ilan edilen denemeyi “şimdilik” askıya aldığı da belirtiliyor. Kim Jong-un “ABD tehlikeli bir savaşı önlemek ve gerilimi düşürmek istiyorsa doğru seçimi yapmalı” sözleriyle ABD’ye gözdağı da verdi. ABD savunma bakanı James Mattis, “Kuzey Kore ABD’ye yönelik füze atarsa durum kısa sürede savaşa dönüşebilir” uyarısında bulundu.

 

Kırgızistan’da Karahanlılar Dönemine Ait Türbe Bulundu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kırgızistan-Türkiye Manas

Üniversitesi (KTMÜ), Kırgızistan’ın kuzeyindeki Narın Bölgesi’nde ortaklaşa yürüttüğü arkeolojik kazı çalışmasında önemli bulgulara ulaşıldı.

Koçkor ilçesi Kum-Döbö köyü yakınlarında, 840-1212 tarihlerinde hakimiyet kuran Karahanlılar döneminde inşa edilen eserleri ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan kazılarda bir türbeye ulaşıldığı açıklandı.

 

Türk Akımı Projesi, Belirlenen Takvim Doğrultusunda İnşa Edilecek’

Rusya Federasyonu Enerji Bakanı Aleksandr Novak, “ABD’nin, Avrupa doğalgaz piyasasında avantaj yakalamak için Rusya’ya karşı yeni yaptırımları yürürlüğe koyduğunu düşünüyorum. Bu nedenle Türk Akımı Projesi’nin geleceğinde de herhangi bir risk öngörmüyoruz. Türk Akımı Projesi, tarafların ilgisi olduğu sürece belirlenen takvim doğrultusunda inşa edilecek.” dedi.

 Türkiye ve Rusya arasında yaşanan uçak krizinden sonraki ikili ticareti eskisinden daha iyi bir seviyeye taşımak istediklerini vurgulayan Novak, “Bu yılın ilk yarısında bile geçen seneye kıyasla ticaret hacmimiz yüzde 30 arttı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma hedefi bulunduğunu anımsatan Novak, bunu sadece enerji sektöründe değil yüksek teknoloji ürünler, tarım, ulaştırma ve diğer birçok alanda genişletmek istediklerini dile getirdi.

 

 

ORTA DOĞU

BM Acil Durumlar Koordinatörü O’Brien: Yemen’de Dünyanın En Büyük İnsani Krizlerinden Biri Yaşanıyor

Güney Sudan, Somali, Nijerya ve Yemen’de yaklaşık 20 milyon kişinin kıtlıkla karşı karşıya olduğunu ancak Yemen’de kıtlık yaşanmasının kuraklığa bağlı olmadığını belirten O’Brien, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nüfusunun yüzde 80’i insani yardıma muhtaç Yemen’de devam eden korkunç kriz, acımasız şiddet, insan kaynaklı ama diyalog, müzakere yoluyla bu durum tersine çevrilebilir. Kriz kasti çünkü insanların birbirlerine karşı politikaları olmasaydı bugün insani kriz yaşanmazdı ama Yemen’de dünyanın en büyük insani krizlerinden biriyle karşı karşıyayız. Çok zor şartlar altında yardıma muhtaç insanlara ulaşmaya çalışsak da insan kaynaklı bu felaket karşısında yardımlar yeterli olmuyor. Günümüzün modern dünyasında Yemen’deki kolera salgınında vakalarının yarım milyona ulaşmış olmasından utanç duymalıyız.”


Filistinli Öğrenci Pentagon’un Açığını Buldu

The Pentagon

Kudüs Açık Üniversitesinden (QOU) yapılan yazılı açıklamaya göre, Teknoloji ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencisi EmcedKabha, “güvenlik açığı koordinasyonu ve hata (siber böcek) bulanları ödüllendirme platformu” HackerOne internet sitesine gönderdiği raporda, Pentagon’un internet sayfasında Siteler Arası İstek Sahteciliği (CSRF) türünden zaaf noktası bulduğunu belirtti.

Açık sayesinde bilgisayar korsanlarının parola teyit formu gönderebildiklerini ifade eden Kabha, formun Pentagon çalışanı tarafından onaylanması durumunda parolanın aktifleştirildiği ve korsanların çalışanın hesabına girebildiklerini kaydetti.Sitedeki açıkla ilgili Pentagon ile yazışmasının ardından sorunun
giderildiğine dikkat çeken Kabha, adının siteyi korsanlardan koruma konusunda emeği geçenlerin listesine yazıldığına işaret etti.

 

 

UZAK DOĞU

Çin’in İlk İnternet Mahkemesi Açıldı

Çin’in Hangzhou kentinde ülkenin ilk internet mahkemesinin açıldığı belirtildi.Çin Komünist Partisi’nin 28 Haziran’da aldığı karar uyarınca, Çin’in ilk internet mahkemesi açıldı. Açılış töreninde Çin Halk Yüksek Mahkemesi Başkanı Zhou Qiang da yer aldı. İnternet mahkemesinde çevrimiçi ticaret alanında dolandırıcılık, çevrimiçi borç temasları ve internetteki telif hakları ihlalleri gibi konuları ele alacak.

 

Vladidostok’tan Türkiye’nin Aralarında Bulunduğu 18 Ülkeye Vize Kolaylığı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bugün itibarıyla aralarında Türkiye, Çin, İran, Japonya gibi toplam 18 ülke vatandaşlarının ülkenin Uzakdoğu bölgesindeki liman kenti Vladivastok’a 30 gün geçerli olacak ve 8 gün kalma hakkı tanıyan elektronik vize uygulaması başlatıldığını duyurdu.

Buna göre Türkiye, Çin, İran, Japonya, Cezayir, Bahreyn, Bruney, Hindistan, Katar, Güney Kore, Kuveyt, Fas, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman, Suudi Arabistan, Singapur ve Tunus vatandaşları tek giriş-çıkışlı ticari, turistik veya insani vize alabilecek.

 

‘Yeni İpekyolu’: Çin Suriye’ye Niçin Milyarlarca Dolarlık Yatırım Yapıyor?

Uzmanlar, Suriye’deki savaşın yakınlarda sona ereceğine inanan Pekin’in Suriye’nin kalkındırılmasında ile ilgili kontratlarda yer almak istediğini belirtiyor.

Çin’in Suriye’ye duyduğu ilgi, bu ülkenin Akdeniz üzerinden Anadolu’ya ve Avrupa’ya, ayrıca Arap Yarımadası’na giden yolların kesiştiği yerde bulunmasından kaynaklanıyor.

Pekin 2014’ten bu yana Çin’den Avrupa’ya kadar malzeme ve yolcu sevkiyatının yapılmasına imkân tanıyacak ve ‘Yeni İpekyolu’ olarak tanımlanan küresel nakil ağının projesinin üzerinde çalışıyor.

 

 

Yazar Hakkında

Rümeysa Usta 

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir