Son 10 Günde Dünya Gündemi

17.10.2017 – 28.10.2017

ABD

ABD’nin Honolulu kentinde ‘akıllı telefon zombilerine’ karşı yasa

BBC – 25.10.2017

ABD’nin Hawaii eyaletindeki Honolulu kenti, karşıdan karşıya geçerken telefonlara ve diğer dijital cihazları yasaklayan dünyanın ilk şehri oldu.

İnsanların dikkatinin dağılması sonucu yaşanabilecek ölüm ve yaralanmaları azaltmayı amaçlayan yasa, geçen Temmuz’da kabul edilmişti ve bugün yürürlüğe girdi.

Yasaya göre, ilk kez kuralı ihlal edenler 15 ila 35 dolar, ihlali tekrarlayanlar ise 99 dolara kadar para cezası alabilecek.

Ancak, acil durumlarda yapılan aramalar yasak kapsamında tutulacak.

Yasada, “Hiçbir yaya mobil elektronik cihazlara bakarken, karşıdan karşıya geçemez” deniyor.

Tillerson’dan İbadi’ye ‘IKBY’nin teklifini kabul et’ çağrısı

Star Haber – 27.10.2017

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Riyad’da gerçekleştirdiği görüşmenin çok verimli geçtiğini kaydeden Tillerson, “Kuzey Irak’ta geçen ay ortaya çıkan gerilim kaygı verici. ABD, Bağdat ve Kürt bölgesindeki dostlarımız da dahil tüm Iraklıların dostudur. Son gerilimle ilgili olarak tarafların hala barışçıl bir çözüme ulaşamamış olmasından hayal kırıklığı içindeyiz.” değerlendirmesini yaptı.

İbadi’yle görüşmesinin yanı sıra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Lideri Mesut Barzani ile de bir telefon görüşmesi yaptığını dile getiren Tillerson, “ABD, birleşik, federal ve demokratik bir Irak yolunda Bağdat ve Erbil’e barışçıl ve siyasi araçlarla destek vermeye hazırdır. Her iki tarafa da Irak ve Peşmerge güçleri arasındaki çatışmalardan kaçınmaları çağrısında bulunuyorum. Ayrıca Başbakan İbadi’yi, Erbil’in Irak anayasası temelinde müzakereler için yaptığı teklifi kabul etmeye davet ediyorum.” şeklinde konuştu.

AFRİKA

Kenya’daki devlet başkanlığı seçimi

Star Haber – 26.10.2017

Ülkede başkent Nairobi başta olmak üzere Kisumu, Migori, Homa Bay ve Machakos eyaletlerinde seçimi protesto eden muhalafet taraftarları polisle çatıştı.

Çoğunluğu polisin ateş açması sonucu meydana gelen yaralanmalardan dolayı hastaneye kaldırılan göstericilerin sayısının en az 26 olduğu belirtiliyor.

Kenya Bağısız Seçim ve Sınırlar Komisyonu (IEBC) Başkanı WafulaChebukati, yaptığı basın açıklamasında, güvenlik endişeleri nedeniyle ülkede Siaya, Homa Bay, Kisumu ve Migori eyaletlerindeki oy verme işleminin 28 Ekim’e ertelendiğini söyledi.

Muhalefetin kaleleri olarak görülen oy verme işleminin ertelendiği yerlerde muhalifler oy kullanmaya gitmeyerek gün boyu protesto gösterileri düzenledi.

ASYA

Myanmar ordusu Arakan eyaletinin bazı bölgelerinden çekiliyor

Star Haber – 26.10.2017

Myanmar Genel Kurmay Başkanı MinAungHlaing’in ofisinden yapılan açıklamada, Maungdaw ve Buthidaung yerleşimleri çevresinde “temizlik operasyonları” yürüten askeri birliklerin eyalet başkenti Sitwe’de toplanacağı belirtildi.

Açıklamada, çekilmenin gerekçesi olarak, isyancılarla 5 Eylül’den bu yana çatışma yaşanmaması ve eyaletteki güvenliğin belirli ölçüde tesis edilmesi gösterildi.

Çekilmenin ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği hakkında bilgi verilmezken, Sitwe’ye toplanacak birliklerin “destek gücü” olarak varlıklarını sürdüreceği kaydedildi.

AVRUPA

Referandum sırası İtalya’da

DeutscheWelle – 20.10.2017

İtalya’nın kuzeyindeki zengin Lombardi ve Veneto kısmi özerk bölgelerinde daha fazla özerklik ve ekonomik bağımsızlık için Pazar günü sandık kurulacak. İtalya’da endüstrinin merkezi olan Lombardi bölgesi ve ülkenin finans başkenti Milano’nun da içinde bulunduğu Veneto’da referandum düzenlenecek.

Pazar günü gerçekleştirilmesi planlanan referandumun Katalonya’da düzenlenen bağımsızlık referandumuyla alakasının olmadığı ve herhangi bir ayrılıkçı düşünceyle yapılmayacağı belirtiliyor. Lombardi Bölgesi Başkanı RobertoMaroni “Biz Katalonya değiliz. Biz İtalyan ulusu içinde daha fazla özerklikle yaşamaya devam edeceğiz, Katalonya gibi 29’uncu Avrupa Birliği üyesi olma amacımız yok” sözleriyle referandumun amacını anlatıyor.

Çek seçimlerinin galibi açık ara farkla Babiş

DeutscheWelle – 21.10.2017

Çekya’da 20 ve 21 Ekim tarihlerinde düzenlenen genel seçimlerin galibi milyarder iş adamı ve eski Maliye Bakanı AndrejBabiş oldu. Siyasi üslubu ve iş dünyası geçmişinden dolayı ABD Başkanı Donald Trump’a benzetilen Babiş’in Gayrimemnun Vatandaşlar Partisi (ANO) oyların yüzde 29.6’sını alarak birinci parti olurken, parlamentodaki 200 sandalyeden 78’ini kazandı.

Kısaltması ANO, Çek dilinde “Evet” anlamına gelen partinin 63 yaşındaki lideri Babiş, yeni bir koalisyon hükümeti kurabilmek için önümüzdeki günlerde görüşmelere başlayacak. Ancak birçok parti ANO ile koalisyona yanaşmadığı için Babiş’i zorlu bir süreç bekliyor.

Belçika, madeni para basmayı bıraktı

Birgün Gazetesi – 23.10.2017

Belçika federal hükümeti, aldığı tasarruf tedbirleri doğrultusunda madeni para basımına son verildiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre açıklamada, 43 darphane çalışanının Maliye Bakanlığı’nın çeşitli birimlerinde istihdam edileceği belirtildi.

Belçika Kraliyet Darphanesi, 1832 yılından beri ülkede kullanılan paraları basmaktan sorumluydu. Darphane, Belçika frangından avroya geçiş sonrasında sadece madeni para basımı gerçekleştirebiliyordu.

Almanya ve Rusya arasında yakınlaşma çabaları

DeutscheWelle – 25.10.2017

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Moskova’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya geldi.

Almanya ve Rusya arasında yaşanan sıkıntılı dönemin ardından güven tazelemeyi amaçlayan Steinmeier, Putin’e Moskova ve Berlin arasındaki ilişkilerden memnun olmadığını, iki ülkenin bağlarının güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Basın toplantısında Steinmeier ise “Normal ilişkiden halen uzağız. Özellikle Kırım’ın ilhakı ve Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalarda dolayı hala kapanmamış yaralar var” dedi.

Steinmeier hem kendisinin hem de Putin’in sadece tek bir görüşmeden fazla kazanım elde edilemeyeceğinin farkında olduğunu ve diyaloğun devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cem Özdemir: Türkiye ile AB üyeliği hakkında konuşmaya devam edilmeli

SputnikNews – 25.10.2017

Deutschlandfunk radyosuna konuşan Özdemir “Türkiye’ye tutuklu Almanların serbest bırakılması gerektiği konusunda için açık bir mesaj göndermek istiyorsak, onunla AB’ye üyelik, devlet sigortalı ihracat kredileri ve Gümrük Birliği gibi konular hakkında konuşmalıyız. Bunlar Ankara’nın ilgilendiği şeyler” dedi.

Katalonya parlamentosu tek taraflı bağımsızlık ilan etti

SputnikNews – 27.10.2017

Parlamento önce ilk olarak yaptığı oylamada İspanya’dan ayrılmak için gerekli sürecin başlatılmasını kabul etti. Ardından Katalan vekiller bağımsızlık ilan edilip edilmemesine karar vermek üzere gizli oylama başlattı.

Gizli oylama sonunda Katalonya’nın İspanya’dan ayrılıp ‘bağımsız bir cumhuriyet’ ilan etmesi onaylandı.

135 kişilik parlamentoda yapılan oylamada 70 ‘Evet’, 10 ‘Hayır’ oyu kullanıldı. 2 vekil ise boş oy kullandı.

19.35 İNGİLTERE: BAĞIMSIZLIK KARARINI TANIMIYORUZ

İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin Katalonya’nın bağımsızlık ilanını tanımayacağını açıkladı. Yapılan açıklamada, “İngiltere, Katalan parlamentosunun tek taraflı bağımsızlık ilanını tanımıyor ve tanımayacak. Bu karar, İspanyol yargısı tarafından yasadışı ilan edilen bir seçime dayanıyor” ifadesi yer aldı.

19.00 ALMANYA: TANIMAYACAĞIZ

Almanya’dan yapılan açıklamada, Katalonya’nın bağımsız bir devlet olarak tanınmayacağı ifade edildi.

18.55 BELÇİKA’DAN AÇIKLAMA

Belçika Başbakanı Charles Michel, Katalonya krizinin barışçıl bir şekilde çözülmesi çağrısında bulundu.

18.36 İSPANYA BAKANLAR KONSEYİ, KATALONYA’YLA İLGİLİ İKİ TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRECEĞİNİ AÇIKLADI

18.20 NATO: İÇ MESELELERİ

NATO yetkilisi, Katalonya krizinin İspanya’nın iç meselesi olduğunu söyledi.

18.10 ABD’DEN İLK AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Katalonya’nın bağımsızlık ilan etmesiyle ilgili, “Katalonya birleşik İspanya’nın bir parçası. Washington, İspanyol hükümetinin kararlarına destek veriyor” açıklamasında bulundu.

17.56 ANC: MADRİD’İN TALİMATLARINA UYMAYIN

Katalonya Ulusal Asamblesi (ANC), Katalonya’daki kamu personeline, Madrid’deki yetkililerin talimatlarına uymama çağrısında bulundu.

17.48 KATALAN LİDERLERDEN GÖSTERİCİLERE ÇAĞRI

Katalan liderler, Barcelona’da gösteri düzenleyen bağımsızlık yanlılarına ‘sakin’ olmaları çağrısında bulundu.

17:46 AB’DEN 2018 İÇİN BÜTÇE TASLAĞI TALEBİ

Avrupa Birliği (AB) komisyonu, İspanya’nın 2018 için güncellenmiş bütçe taslağını sunmasını istedi.

MUHALEFET BOYKOT ETTİ

Katalonya’nın İspanya’dan ayrılmasına karşı çıkan Halk Parti’si (PP), Sosyalist Parti ve Ciudadanos’dan (Yurttaşlar) vekiller ise oylamayı protesto ederek binadan ayrıldı.

Oylamaya bağımsızlık yanlısı ‘Juntspel Si’, CUP ve Podemos bağlantılı ‘Catalunya Si Que Es Pot’ partileri katıldı.

RAJOY: HUKUKUN EGEMENLİĞİ TESİS EDİLECEK

İlanın ardından ilk tepki İspanya Başbakanı Mariano Rajoy’dan geldi.

Rajoy, Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘itidal’ çağrısı yaparak “Katalonya’da hukukun egemenliği tesis edilecek” ifadelerini kullandı.

İspanya: Katalan parlamentosu feshedildi

Birgün Gazetesi – 27.10.2017

Katalonya’nın bağımsızlık ilanının ardından İspanya yönetiminin Katalon parlamentosunu feshettiği bildirildi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, anayasanın 155. maddesi gereği, Katalonya özerk yönetimi hükümetini ve yerel polis müdürlerini görevden aldıklarını açıkladı. Rajoy, 21 Aralık’ta erken yerel seçime gidileceğini de belirtti.

Bağımsızlık referandumu sonrası bugün toplanan Katalonya Parlamentosu, İspanya’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etti. İspanya Senatosu ise Anayasa’nın 155’inci maddesine dayanarak Katalonya’yı doğrudan yönetme kararı aldı.

ispanya katalan parlamentosu feshedildi ile ilgili görsel sonucu

ÇİN

Çin lideri ‘yeni çağ’ doktrinini açıkladı: Modern sosyalizm

BBC – 19.10.2017

Dünyanın yakından izlediği Komünist Parti kongresinde 3 buçuk saatlik bir konuşma yapan Çin Devlet Başkanı ŞiJinping’in bu konuşma sırasında açıkladığı ideolojik doktrin, parti anayasasına giriyor.

Bu ayrıcalık daha önce yalnızca ülkenin kurucu lideri Mao Zedong ve bir diğer önemli lider DengŞiaoping’e verilmişti.

Çin’in önümüzdeki 5 yıldaki siyasi ve ekonomik yol haritasını belirleyecek kongrede konuşan Jinping, partinin yeni felsefesini “yeni çağda Çin karakterinde bir sosyalizm” olarak açıklamıştı.

Ülkenin resmi haber ajansı Şinhua, bu yeni doktrini dünyaya, devlet başkanının ismini de ekleyerek, “Çin Komünist Partisi, ŞiJinping’in öğretisiyle, yeni çağda, Çin karakterinde bir sosyalizm yaratıyor” şeklinde duyurdu.

ORTADOĞU

Kerkük’te Petrol Üretim Komitesi kuruldu

Enerji Enstitüsü – 20.10.2017

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, Kerkük’te ki petrol üretim sektöründeki durumu değerlendirip kısa zamanda sektörün geliştirilmesine yönelik tavsiyelerde bulunacak özel Petrol Üretim Komitesinin kurduğunu belirtti.

Bakanlığın konuyla ilgili açıklamasında, “Petrol Bakanı (Cabbar El Luaybi), Kerkük’teki petrol faaliyetlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesi, ayrıca bölgedeki petrol sanayindeki durumun hareketlendirilmesi için en kısa zamanda gerekli öneri ve girişimlerin geliştirilmesi amacıyla Kuzey Petrol Şirketi (NOC) bünyesinde kurulan bakanlık komitesinin ve uygulama karargahının çalışmalarını doğrudan takip ediyor” ifadelerine yer verildi.

Afganistan’da iki camide iki saldırı: En az 69 ölü

Euronews – 21.10.2017

Afganistan’da camilerin hedef alındığı iki ayrı bombalı saldırıda yaklaşık 70 kişi hayatını kaybetti.

İlk patlama başkent Kabil’de, Şiilere ait İmam Zaman Camii’nde meydana geldi. Olayda en az 49 kişinin öldüğü ve yaklaşık 50 kişinin de yaralandığı belirtildi. Saldırganın, üzerindeki bombaları patlatmadan önce etrafa ateş açtığı söyleniyor. Kanlı eylemi Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü üstlendi.

Bu olayın üzerinden çok geçmeden ikinci saldırı haberi ulaştı.

Bu kez hedef Gur bölgesinde, Sünnilere ait bir camiydi. Bir canlı bombanın kendini havaya uçurmasıyla en az 20 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin de yaralandığı öğrenildi. Bazı yerel kaynaklarsa ölü sayısının 10 olduğunu söylüyor.

Gur emniyetinden yapılan açıklamada, saldırının hedefinin, olayda yaşamını yitiren üst düzey bir güvenlik yetkilisi olduğu öne sürüldü.

Afganistan’da sadece bu hafta bombalı saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 170’i geçti.

afganistan'da iki camide iki saldırı ile ilgili görsel sonucu

Suudi Arabistan mega ticaret kenti kuruyor

NTV Haber – 25.10.2017

Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, katıldığı ekonomik forumunda “Vision 2030” planlarını açıkladı.

Prens Selman, kuzeybatıda Mısır ve Ürdün’e uzanan 26 bin 500 kilometre karelik NEOM bölgesinin geliştirileceğini söyledi. Selman, ülkesini petrol gelirlerindeki bağımlılıktan uzaklaştırmak için bu bölgeye 500 milyar dolarlık yeni bir şehir ve ticaret bölgesi inşa etme planlarının olduğunu söyledi.

Bölge, gıda ve enerji teknolojisi olmak üzere dokuz sektör üzerinde yoğunlaşacak.

Yapılan açıklamaya göre ticaret bölgesi doğrudan Suudi Arabistan kanunlarına değil, özel bir yasaya tabi olacak.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Muhammed bin Selman: Katar krizi çok küçük bir problem

Star Haber – 26.10.2017

Suudi Arabistan’ın El-İhbariyye kanalında yayınlanan haberde, başkent Riyad’ta Reuters muhabirine açıklamalarda bulunan Bin Selman, Yemen’e yapılan askeri müdahalenin, “Husilerin, Suudi Arabistan sınırlarında yeni bir Hizbullah örgütü kurmasının engellenmesine kadar” devam edeceğini söyledi.

Haziran ayından bu yana bazı Arap ülkeleri ile Katar arasında diplomatik ve diğer tüm ilişkilerin kesilmesine neden olan krizle ilgili açıklama yapan Bin Selman, Katar ile yaşanan krizin “çok küçük bir problem” olduğunu, yatırımcıların Suudi Arabistan’a olan güvenini etkilemeyeceğini ifade etti.

İsrail İstihbarat Bakanı: İran’a karşı askeri müdahale düşünüyoruz

Akşam – 26.10.2017

Bugün Japonya’da röportaj veren İsrail İstihbarat Bakanı IsraelKatz, “Bu aralar ABD Başkanı Trump’ın öncülüğünü üstlendiği uluslararası çabalar, İran’ın nükleer yetenekler kazanmasını durdurmaya yetmezse, İsrail’in kendisi askeri hamlede bulunacak” dedi.

İran ile P5+1 ülkelerinin imzaladığı nükleer anlaşmayı hatırlatan Katz, “Hiçbir zaman nükleer silaha sahip olmamalarını sağlayacak değişiklikler yapılabilir” diye konuştu.

Dünya’nın ilk robot vatandaşı Suudi Arabistanlı

BBC – 27.10.2017

Suudi Arabistan, bir robota vatandaşlık hakkı veren ilk ülke oldu. Sophia adlı robot Suudi Arabistan vatandaşı ilan edildi.

Sophia, Hong Kong merkezli insansı robotlar üreten HansonRobotics şirketi tarafından geliştirilmiş bir robot.

Yaşlılara ve ziyaretçilere parklarda yardım etmesi için tasarlanan bu robotun vatandaş ilan edilmesinin duyurusu, Çarşamba günü başkent Riyad’da düzenlenen Geleceğin Yatırım Girişimleri adlı etkinlikte gerçekleştirildi.

Robot Sophia bu anonsun ardından “Dünya’nın ilk vatandaşlık hakkına sahip olan robot olmaktan gurur ve onur duyuyorum” dedi.

RUSYA

Rusya’nın artık ulusal kripto parası olacak

Sputnik News – 17.10.2017

Rusya İletişim Bakanı Nikolay Nikiforov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kapalı bir toplantıda ülke için kripto para, diğer bir deyişle kripto Ruble geliştirilmesi talimatı verdiğini söyledi. Rusya böylece, resmi kripto para geliştiren ilk ülke olacak.

NATO: Rusya, Kuzey Kore’ye baskı uygulayabilir

Star Haber – 26.10.2017

Stoltenberg, NATO’nun Kuzey Kore’nin nükleer programını güçlü bir şekilde kınadığına dikkati çekerek, “Rusya’nın Kuzey Kore’ye baskı uygulama bağlamında bir rol oynayabileceğini düşünüyorum. Rusya sadece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bir üyesi değil, aynı zamanda Kuzey Kore’nin komşusu.” diye konuştu

Stoltenberg, “NATO müttefikleri Rusya’nın ZAPAD 2017 askeri tatbikatının hem coğrafi alan olarak hem de kapsam açısından beyan edilenden çok daha geniş bir ölçüde gerçekleştiğini dile getirdi.” açıklamasında bulundu.

nato ile ilgili görsel sonucu

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Antonov: Yaptırımlar başarısız olmaya mahkum

Sputnik News – 28.10.2017

New York’ta düzenlenen bir gençlik forumunda konuşan Antonov, “Yaptırımları Rusya’ya, Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı kullanma çabaları, başarısız olmaya mahkum. Yaptırımlardan korkmuyoruz, bu süreci atlatacağız” dedi.

ABD’lilerle birlikte hareket etmeleri halinde tüm düşmanları yeneceklerinden emin olduğunu belirten Antonov, Rusya’nın eşit düzeyli, pragmatik, karşılıklı saygıya dayanan ilişkiler geliştirmek istediğini vurguladı.

İki ülke için büyük bir işbirliği alanı bulunduğunu ve her şeyin ABD’li yetkililere bağlı olduğunu da kaydeden Antonov, Rusya ve ABD’nin her şeye rağmen ikili ilişkilerle ilgili tüm planlarını gerçekleştirmelerini umduğunu ifade etti.

Ancak Antonov, Rusya’da ABD’den her gün olumsuz bir adım geleceği beklentisinin oluştuğunun altını çizdi.

 

KAYNAKÇA

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41753957

http://www.star.com.tr/dunya/tillersondan-ibadiye-ikbynin-teklifini-kabul-et-cagrisi-haber-1268605/

http://www.star.com.tr/dunya/kenyadaki-devlet-baskanligi-secimi-haber-1268543/

http://www.star.com.tr/dunya/myanmar-ordusu-arakan-eyaletinin-bazi-bolgelerinden-cekiliyor-haber-1268528/

http://www.dw.com/tr/referandum-s%C4%B1ras%C4%B1-italyada/a-41058394

http://www.dw.com/tr/%C3%A7ek-se%C3%A7imlerinin-galibi-a%C3%A7%C4%B1k-ara-farkla-babi%C5%9F/a-41062639

https://www.birgun.net/haber-detay/belcika-madeni-para-basmayi-birakti-186196.html

http://www.dw.com/tr/almanya-ve-rusya-aras%C4%B1nda-yak%C4%B1nla%C5%9Fma-%C3%A7abalar%C4%B1/a-41113445

https://tr.sputniknews.com/avrupa/201710251030749984-cem-ozdemir-turkiye-ab/

https://tr.sputniknews.com/politika/201710271030779134-katalonya-bagimsizlik-oylama/

https://www.birgun.net/haber-detay/ispanya-katalan-parlamentosu-feshedildi-187028.html

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41682521

http://enerjienstitusu.com/2017/10/20/kerkukte-petrol-uretim-komitesi-kuruldu/

http://tr.euronews.com/2017/10/21/afganistanda-iki-camide-iki-saldiri-en-az-69-olu

https://www.ntv.com.tr/dunya/suudi-arabistan-mega-ticaret-kenti-kuruyor,d0gZwUtp3UepBBzYGwKpTA

http://www.star.com.tr/dunya/suudi-arabistan-savunma-bakani-muhammed-bin-selman-katar-krizi-cok-kucuk-bir-problem-haber-1268541/

http://www.aksam.com.tr/dunya/israil-istihbarat-bakani-irana-karsi-askeri-mudahale-dusunuyoruz/haber-673001

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-41780346

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710171030637725-rusya-ulusal-kripto-para/

http://www.star.com.tr/dunya/natorusya-konseyi-haber-1268471/

https://tr.sputniknews.com/rusya/201710281030787246-rusya-abd-buyukelci-antonov-yaptirim-basarisiz/