Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Peru
Kaynak: CNN

Siyasi Krizin Ortasında Onlarca İnsan, Çıkan Çatışmada Yaralandı

Polis ve insan hakları heyeti, cuma günü yaptığı açıklamada polis ve protestocular arasında çıkan çatışmalarda en az 27 kişinin yaralandığını ve binlerce Perulunun Başkan Martin Vizcarra’nın görevden alınmasına karşı sokaklara döküldüğünü belirtti.

Geçen dört gecede yaşanan karışıklıklar ve başkent Lima ile diğer şehirlerdeki barışçıl protestolar, parçalanmış Kongre ve Başkan Manuel Merino’nun yeni hükümeti üzerinde bir baskı yaratıyor.

Perşembe gecesi polis, vitrinleri ve bankamatikleri tahrip eden ve polise ateş açan kimi protestoculara karşı biber gazı ve plastik mermi kullandı. Gösteriler Peru’da son yirmi yılın en büyük gösterileri arasındaydı.

Seçmenler arasında popüler, bağımsız ve merkezci Vizcarra -kendisinin reddettiği- yolsuzluk iddiaları nedeniyle pazartesi günü meclis soruşturması ile görevden alındı.

Kongre Başkanı ve merkez-sağ Popüler Hareket Partisi üyesi Merino, perşembe günü yeni kabinesinde yemin ederek sükûnet çağrısında bulundu.

Peru Ulusal İnsan Hakları Koordinatörü, perşembe günü bazı gazetecilerin de içinde yer aldığı 11 kişinin protestolarda yaralandığını belirtti. Lima’da bir hastane, en az iki kişinin plastik mermiler nedeniyle yaralandığını söyledi. Polis, yaralı memurlar da dahil olmak üzere 27 kişinin yaralandığını belirtti.

Lima’da protestocu Jose Vega, “Tüm Peru öfkeli, hepimiz çok kızgınız.” dedi.

Bazı protestocular Merino’yu koronavirüs salgınıyla karşılaştıran ve Merino’nun koronavirüsü temsil ettiğini belirten pankartlar taşıdı.

“Bize kötü davranıyorlar. Bize sadece adaletsizliği protesto etmeye geldik.” diyen Vega, “Hepimiz acı çekiyoruz ve bu yüzden de herkese pes etmeyelim diyorum.” diye ekledi.

İçişleri Bakanı Gastón Rodríguez, polisin öldürücü silahlar kullandığı yönündeki haberleri yalanladı ve sadece gösteriler kontrolden çıktığında biber gazı ve plastik mermilerin kullanıldığını belirtti.

“Polisin karşı kuvveti yalnızca kamu malına yönelik bir saldırı durumunda veya dün yaşandığı gibi doğrudan bir saldırı gerçekleştiğinde ortaya çıkıyor.” dedi.

Polis, protestolar sonucu çoğusu plastik mermiyle yaralanan 16 sivilin ve ayrıca 11 polis memurunun yaralandığını açıkladı.

Rüşvet Soruşturması

Vizcarra, siyasi çalkantı ve yolsuzluk geçmişi olan bir ülkede Kongre ile sık sık çatışmalara yol açan yolsuzluk karşıtı bir mücadeleyi yönetti. Cuma günü bir yargıç, Vizcarra’nın Peru’dan ayrılmamasını emretti ve şimdi savcılar kendisine yönelik iddiaları araştırıyor.

Vizcarra’nın ayrılışıyla başlayan kriz, dünyanın ikinci en büyük bakır üreticisi Peru’yu sarstı. Ayrıca Peru, para birimi Nueva Sol’un rekor düzeyde düşüşüne tanıklık etti. Kur, cuma günü tekrar düşüşe geçti ve merkez bankası kurun dengelenmesi için müdahalelerde bulunmaya devam edeceğini belirtti.

Uluslararası insan hakları grupları, polisin protestoculara karşı güç kullanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Ayrıca Amerikan Devletleri Örgütü, Peru Anayasa Mahkemesi’ni görevden alma sürecinin anayasaya uygunluğu konusunu açıklığa kavuşturması için çağrıda bulundu.

ABD ve İngiltere de dahil olmak üzere ülkeler durumla ilgili endişelerini dile getirdiler ve yeni seçimlerin planlandığı gibi yapılmasının önemli olduğunu açıkladılar. Çoğu açıklamada Geçici Başkan Merino’ya doğrudan atıfta bulunulmadı.

Perşembe günü gerçekleşen protestolara katılan yenilikçi Mor Partisi milletvekili Gino Costa, “Kongre’nin kötüye kullanımına karşı Peru demokrasisini spontane ve barışçıl bir şekilde savunuyoruz.” dedi.

Muhabir: Marco Aquino

Kaynak: CNN World