Ana Sayfa / Listeler / Genel Kültür Listeleri / Şirinler’in Komünist Propaganda Aracı Olması İçin 13 Sebep

Şirinler’in Komünist Propaganda Aracı Olması İçin 13 Sebep

1. Şirinler, Peyo İsimli Bir Belçikalı Tarafından Yaratıldı

Söz konusu çok sevdiğimiz Cumartesi sabahlarının çizgi filmleri ve mütevazi kökenleri olduğunda bu hikaye tıpkı diğerleri gibi başlıyor: 20. Yüzyılın ortalarında Belçika’nın siyasi manzarasını zihnimizde tazelemekle.

II. Dünya Savaşı’nın sonuna gelinmesiyle komünizm, Belçika siyasetinin ana akımı adına adil bir oyundu. Aslında Komünist Parti parlamento seçimlerinde oyların sadece %12’sini kazanabilmişti. 1960’la birlikte üyeleri 11.000’e ulaştı. Belçika’da komünist manilerinin zirve yaptığı 1958’de Şirinler ortaya çıktı.

Bu, Peyo’nun komünist olduğundan emin olabileceğimiz anlamına mı gelmekteydi? Tabii ki hayır. Fakat mümkün müydü? Tamamen.

Soru şurada gizli, Şirinler masum cumartesi sabahlarının çizgi filmi miydi yoksa komünist propagandası mıydı? Aslına bakılırsa, bu küçük mavi yaratıkların ılımlı komünist olmasına inanmamızı sağlayacak birçok sebep var.

2. Şirin Baba’nın Demir Yumruğu

Şirin Baba; iyiliksever lider.

Leninist olsa dahi Şirin Baba’nın yaptığı her şey iki büyük sorumluluğu altındadır: Şirinler Köyü’nü (Marx’ın Devrim Aracı için adlandırdığı Proleteryanın Diktatörlüğü) organize etmek-düzenlemek ve Gargamel’in şeytanca planlarından şirinleri korumak.

3. Şirinler Yalnızca Yaptıkları Eylemlerden Bir Tanesi İle Tanımlanıyor

Çiftçi Şirin, Ressam Şirin, Şakacı Şirin ve dahası. Tümünün bireysel işleri ve görevleri var ve devletin sağladığı işgücü ile tanımlanıyorlar. Açıkçası makinenin dişli çarklarından biri olmak hiç bu kadar tuhaf olmamıştı!

Doğru, kapitalist sistem olsaydı da aynı işler olacaktı. Ama arada bir farklılık var.

4. Para Yok Sorun Yok

Çocukların izlediği diğer çizgi filmlerin yıldızlarından farklı olarak, Şirinler takas sisteminden dahi yoksundur.

Snorks’un toplumunun zaman zaman çatışmayla boğuşurken (Mavi Göl ve Kelp Rush’ı izlemelisiniz.) ve Fraggles’lar Doozers yakalıları sömürerek hayatta kalırken, o küçük yeşil adamlar cam kırıntıları toplamaya zorlanarak Fraggles’ları yemek zorunda kaldıkları zamanlarda, Şirinler basitçe şirin dutlar toplayarak köylüler arasında serbestçe dağıtırlar.

Sermaye yok = Kapitalizm yok. Paylaş – paylaş yöntemi var. Kulağa hoş gelmiyor mu?

5. Gargamel: İnsan Bedenine Bürünmüş Kapitalizm

Bu karakterin yapmaya çalıştığı tek şey şirinleri ortadan kaldırmak. İşçilerin sömürülmesine dair bu metafor size yeterli gelmiyorsa, Gargamel’in Vikipedi sayfası diğer motivasyonunu “temel maddeyi altına çevirmek için bir iksir yaratmak adına yeteri kadar şirin yakalamak” olarak öne sürer.

Kötü yaşlı beyaz adam, şirinleri paraya çevirmeye çalışıyor.

6. Aile Yapısının Çöküşü

Karl Marx aile biriminin dağılışı önermesinde, kesinlikle Komünist Ütopya’nın hayalini kurmuştu. Devletin başına bile “Baba” diyorlar ve cidden Bebek Şirin kime ait?

7. Evrensel Eşitlik

Ara sıra gördüğümüz dövmelerle gözlüklerin yanı sıra şirinleri ayrı ayrı anlatmak imkansız. Belçikalı, ürpertici bir adamın, küçük mavi yaratıkları arasında ortak bir eşitliği ve ilgiyi dağıtması için, hepsinin aynı şekilde görünmesini sağlamaktan başka daha iyi bir yol var mı?

8. Şirine

Belki “Peki, Şirine hakkında neler var? Diğerlerine benzer bir yönü yok.” diye düşünebilirsiniz. İşte bu noktada, Şirine gerçek bir şirin bile değil.

Şirine aslında kapitalizmin bir aracı konumunda. Şirine’nin Vikipedi sayfasına göre, Gargamel, Şirine’yi köyü birbirine katmak, sıkıntı yaratmak için yaratıyor ve Şirin Baba karşı çıkana kadar neredeyse başarılı da sayılıyor bu işte.

Ve sen Gargamel, kendi şirinlerini yaratabiliyorsan neden onları hala avlama peşindesin?

9. Azman

Azman kedi, Marksizm’i benimsemeyen işçilerin içinde bulunduğu sefaleti temsil ediyor. Burada Azman kapitalizmin kölesi rolünde.

Bu kedi yıllarca çalışıp çabalıyor ancak elinde gösterebileceği hiçbir şeyi yok. Kendisi için en iyi durum, belki bir gün bir şirini kendi başına yakalayabilmenin uzak düşünü kurmak.

Gargamel gerçekten bir şirini yakalamışsa neden servetini paylaşmak zorunda hissetsin? Gargamel Azman’ın tam anlamıyla sahibi!

10. Sözcülük Etmek

Komünist Parti gibi bir partinin yokluğu, Komünist Parti’nin devlet gücünü sağlamlaştırmak ve muhafaza etmek adına, kamu bilincine Marksist teoriyi empoze edecek bir entelektüel sınıfa sahip olmasına yol açar.

Troçki, Vanguard Partisi… Ve şimdi de Akıllı Şirin her cümlesine “Peki, Şirin Baba her zaman der ki…” veya “…Şirin Baba bunu hiç sevmez” sözleriyle başlıyor.

11. Güzel Şapka, Şirin Olmak İster Misin?

Şirinler ne zaman büyüseler ve kapitalist baskıyı sırtlarından atsalar böyle bir şey yaptılar. Bu gördüğümüze Frig şapka deniyor ve inanın ya da inanmayın, devrimcilerin gayri resmi bereleridir.

Uzun zaman önce, bu şapka Avrupa’da özgürlüğü temsil etmek için kullanılıyordu. Çünkü Antik Roma’da giyilen, azat edilen kölelerin taktığı şapkalara benzediğini düşünülürmüş. Ayrıca, Fransız Devrimi sırasında da Şirin tarzı şapkaların neden bu kadar büyük bir ortak nokta yarattığını açıklıyor. Şaka yapmıyoruz. Aslında, bu şapkalar, anti-sömürgeci devrimler yoluyla özgürlük kazanan Latin Amerika ülkelerinin arması üzerinde bile yer almaktadır. Şaka değil.

Google’da araştırabiliriz.

12. Bu Renkler Şirinler Değil

Peki hangi şirin, o giydikleri üzgün, beyaz üniformaları çıkarma talebinde bulunmuyor? Bunlar Şirinler’in başları olanlar.

Bunun yerine ne giydiler?

Kırmızı ve sarı.

Açıkçası sonuç biraz şöyle bir şeye benzedi:

Peki diğer hiçbir şirin farklı bir renkte tulum giymedi mi?

Pembe Tulumlu Şirin.

13. Ve Son Olarak, O Adamın Ta Kendisi

Karl Marx baştan aşağıya Şirin Baba’ya benzemiyor mu?

Konu kapanmıştır.

Çevirmen Hakkında

İlkay Türkeş / TESA Çeviri Birimi Direktörü / Siyaset Masası Araştırmacı Yazarı

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir