Sırbistan’ın İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e Taşıması Hakkında

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in Sırbistan’ın İsrail’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıması kararı hakkında derin bir endişe duymaktayız.

Uluslararası hukuk kapsamında Birleşmiş Milletler tarafından kınanmış ve işgal olarak kabul edilmiş Kudüs Meselesi’nde Sırbistan’ın tutumu endişe verici olmakla birlikte bölgedeki istikrar ve barışa hizmet etmemektedir. Kudüs ve Filistin’in siyasi durumları göz önüne alındığında saldırgan askeri politikaların ve saldırgan diplomasinin bölgedeki insanlara hizmet etmeyeceği açıkça görülebilmektedir.

Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi’nin 20 Ağustos 1980’de aldığı kararla İsrail’in Kudüs’ü sözde başkent olarak kabul ettiği 20 Temmuz 1980 tarihli yasa uluslararası hukuka aykırı bulunmuştur. Üye devletlerin elçiliklerinin Kudüs’ten Tel Aviv’e taşınması üzerinde anlaşmaya varılmıştır. Sırbistan’ın aldığı kararın uluslararası hukuka aykırı olduğu şüphe götürmemektedir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 20 Ağustos 1980 sayılı kararı: https://unispal.un.org/DPA/DPR/unispal.nsf/0/DDE590C6FF232007852560DF0065FDDB

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği