Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Şii Milisleri 16 Ülkeden Gelen Silahları Kullanıyor: Uluslararası Af Örgütü

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınlanan bir raporunda, Irak’a silah satan ülkelere, silahların Şii milisleri tarafından savaş suçlarında kullanılmayacağını garanti altına alma çağrısında bulunuyor.

Örgüt, milislerin silahları adam kaçırma, işkence ve öldürmeleri içeren intikam saldırılarında kullandığını söylüyor. [Ahmed Jadallah/Reuters]

     Uluslararası Af Örgütü’nün bir raporuna göre savaş suçu ile suçlanan Iraklı hükumet yanlısı paramiliter gruplar, ABD ve İran’ın da aralarında bulunduğu 16 ülkeden gelen silahları kullanıyorlardı.

Rapor Salı günü Şii milislerinin çoğunluğunun Irak Hükümeti’nin 2014’te Irak İslam Devleti ve IŞİD gruplarına karşı mücadelesini desteklemek için kurulduğundan beri savaş suçları işlediğini açıkladı.

UAÖ’de silah kontrolü araştırmacısı olan Patrick Wilcken: “İçlerinde ABD, Avrupa, Rusya ve İran’ın bulunduğu uluslararası silah destekçileri şu gerçeğin farkında olmalı ki, Irak’a gönderilen silahların tamamının milislere verilmesi, uzun süren insan hakları ihlallerini oluşturma riski taşıyor.” dedi.

Wilcken, Halkların Birliği Hareketi’nin bir parçası olan Irak otoritelerinin Şia milislerine savaş ve ekipman desteği verdiğini ve maaşlarını ödediğini söyledi.

Otoriteleri de “İnsan haklarının ciddi şekilde ihlal edilmesinin bu sistematik modelini ve savaş suçlarını görmezden gelmeye son vermeleri” konusunda uyardı.

Londra merkezli hak grupları Haziran 2014’ten beri UAÖ’nün 16 ülkede üretildiğini söylediği silahların paramiliter gruplar tarafından kullanımını belgelemek için saha araştırması, fotoğraf ve video analiz yöntemlerini kullandılar.

Örgüte göre grupların kullandığı 100’den fazla silah türü arasında tanklar, makinalı tüfekler ve dürbünlü tüfekler vardı.

Sünni Arap Birliği, diğer suçların yanında yargısız infaz, işkence ve cebri kaybolma suçlarını işleyip tamamen cezasız kalan paramiliter gruplar tarafından hedef alındı.

Silahlanma Irak devlet kurumlarınca ve otoritelerin izniyle desteklenirken milisler sanal satışlar da dahil olmak üzere özel pazarlardan silah alıyordu.

İran ciddi insan hakları ihlalleriyle suçlanan milislerin temel askeri sponsoru olarak adlandırılıyor.

Geçen yıl paramiliter grupların Irak askeri gücünün resmi bir parçası haline gelmesine rağmen Örgüt, hesap verilebilirlik mekanizmasının ayrıntıları için başkanlığı koruma teklifinin cevapsız kaldığını söyledi.

Wilcken: ”Net olmak yerine IŞİD mezalimine bir son vermek için mücadele eden milisleri kahraman ilan etmek, onları haliyle cesaretlendiriyor. Iraklı yetkililer mezhepsel çatışmaları besleyen suistimalleri görmezden gelmeyi bırakmalılar.” dedi.

Örgüt aynı zamanda silahların suistimal amaçlı kullanılmadığından emin olmak için devletlere Irak’a silah satmayı sınırlandırma çağrısında bulundu.


Kaynak: http://www.aljazeera.com/news/2017/01/shia-militias-arms-16-countries-amnesty-170105081540036.html

Çeviren Hakkında

Merve Nur Bayraktar
İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Kocaeli Üniversitesi İlahiyat