Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Sevgililer Günü’nün Ardındaki Antik Öykü, Romantik Olmaktan Ziyade Zalimce

Sevgililer Günü’nün Ardındaki Antik Öykü, Romantik Olmaktan Ziyade Zalimce

İngilizce aslından çeviren: Eray Konya

Amerika’da Sevgililer Günü’nde 30 milyar dolar harcanıldığı bir noktaya nasıl geldik?

Esasında her şey, acımasız talihinden çok çekmiş, mistik bir üçüncü yüzyıl azizinin hikayesine dayanıyor.

Terni’li Aziz Valentine, İsa’dan Sonra 269 tarihinde şehit oldu. ( veya o sıralarda bir zamanda- bu bilgi hangi şehitlik menkıbesini okuduğunuza göre değişir) Menkıbeye göre, Romalı hekim ve rahip, hıristiyan çiftleri evlendirmek ve İmparator II. Claudius’u din değiştirmeye teşebbüs suçlarından dövülmüş, taşlanmış ve boynu vurularak öldürülmüştü.

Hikayesindeki evlilik vurgusu sayesinde Valentine, aşkın, genç insanların ve evliliklerin baş azizi halini aldı. (ayrıca veba, sara ve arıcıların da aziziydi)

14 Şubat bayram günü olarak Papa I. Gelasius tarafından İsa’dan Sonra 496’da ilan edildi. Tarihçiler özelinde, tatilin, pagan doğurganlık festivali olan Lupercalia’nın* yerini alıp almadığı noktasında itilaflar söz konusudur.

Öyle veya böyle, zaman geçtikçe aziz, daha romantik çağrışımlarla ilişkilendirilir oldu. Bir başka hikaye de, Aziz Valentin’in bir hakimin (anlatıya göre değişebilecek şekilde, bir gardiyanın) kör kızına yarenlik etmesiyle (veya aşık olmasına) bağlantılandırılır. Sözümona Aziz “Senin Valentin’in” imzasıyla gizli mektuplar kaleme almış ve daha sonra mezarının ötesinden sevgilisinin gözlerine şifa vermişti.

Ortaçağ süresince Avrupa’da bu zarif aşk kültü yayılırken, daha romantik bir ışık Şubat ortasını aydınlattı. Folklör Cemiyeti’nin yazdığı şekliyle, Geoffrey Chaucer Sevgililer Günü ve Şubat ayını; “herkesin eşini seçmek için geldiği zaman” olarak tanımlamıştı. (Buna karşın Got Medieval adlı blog, şairin sevgililer günü teriminin mucidi olmadığını ve bu tanımın kendisinin atıfta bulunduğu dönemde zaten aşk ile bağlantılı olduğunu iddia ediyor.)

Aziz Valentin Günü’nün nasıl yılın en romantik günü haline geldiğini biliyoruz. Ancak, gerçekte, Aziz Valentine hakkında çok bilgiye sahip değiliz. Katolik Kilisesi tarafından ismi anılan 11 aziz söz konusu ve Terni’li Aziz Valentin’in zamanında yaşamış en az 2 aziz daha var. Kökeninin belirsizliği nedeniyle Aziz Valentin’in adı, 1969 yılında Roma Katolik Kilisesi Takviminden çıkarıldı. (diğer yandan hala kendisi teknik anlamda bir aziz olarak kabul görmektedir)

Sözün özü, şayet berbat bir sevgililer günü geçiriyorsanız kendinizi kötü hissetmeyin. Bu, öldürülen, başka insanlarla karıştırılan ve dini takvimden ismi çıkartılan Aziz Valentin’in başına gelenlerden daha kötü olamaz.

Ç.N: Lupercalia, Hıristiyanlığın Roma İmparatorluğu’nun kadim dini olmadan önceki yüzyıllarda kutlanan; aşkın, bereketin ve doğurganlığın kutsandığı pastoral bir pagan festivalidir.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/history-of-valentines-day-2017-2

Çevirmen Hakkında

Eray KONYA / TESA Tarih Masası Direktörü / Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

İnkılap Tarihi Enstitüsü / Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir