opinium
Kaynak: Daniel Sorabji/AFP

Seçmenlerin %49’u, Kremlin’in Brexit Referandumuna Müdahale Ettiğine İnanıyor

Opinium anketi, kamuoyunun %47’sinin Putin hükümetinin 2019’daki İngiltere genel seçimlerini etkilediğini düşündüğünü ortaya koyuyor.

Bir ankete göre, İngiliz kamuoyunun neredeyse yarısı Rus hükümetinin AB referandumu ve geçen yılki genel seçimlere müdahale ettiğini düşünüyor. Son Opinium anketine göre, seçmenlerin %23’üne karşılık %49’unun Brexit referandumunda Rus müdahalesinin bulunduğunu ve %47’sinin ise Rusya’nın 2019 Aralık genel seçimlerine müdahale ettiğini düşünüyordu.

Anket bulguları, meclisin İstihbarat ve Güvenlik Komitesi tarafından Rus müdahalesine yönelik uzun zamandır beklenen yayınının ardından ortaya kondu. Komite, hükümetin, referanduma olası Rus müdahalesini araştırma girişiminde bulunmadığını saptadı ve İngiltere’nin Rus tehdidini “feci bir şekilde hafife aldığını” belirtti.

Opinium, kamuoyuna son üç genel seçimde ve AB ile İskoç referandumunda Rusya’nın herhangi bir müdahalesi olup olmadığıyla ilgili düşüncelerini sordu. Her biri için, kamuoyuna göre, Rus hükümetinin müdahalesi olduğu düşüncesi aksinden daha muhtemeldi.

%40’ı, 2014 yılındaki İskoç bağımsızlık referandumunda Rus müdahalesinin bulunduğunu düşündü. Evet oyu verenlere karşın (%39), hayır oyu verenler AB referandumunda da Rus hükümetinin müdahalesinin bulunduğunu düşünüyordu. (%63)

2019 genel seçimleri söz konusu olduğunda, Liberal Demokrat Parti seçmenlerinin %70’i ve İşçi Partisi seçmenlerinin %62’si, Muhafazakâr Parti seçmenlerinin %39’una kıyasla Rus hükümetinin müdahalesinin bulunduğunu düşünüyordu. Buna karşın, Muhafazakâr Parti seçmenlerinin bile Rus hükümetinin bu seçimde müdahalede bulunmamasının aksine (%33) bulunduğunu düşünme eğilimi (%39) daha yüksekti.

Bu arada, anket bu hafta Muhafazakâr Parti seçmenlerinin İşçi Partisi seçmenleri karşısında 8 puandan 4’e gerilediğini ortaya koydu. İşçi Partisi iki puan artışla %38’e yükselirken, muhafazakârlar iki puan düşüşle %42’ye geriledi. Liberal Demokratlar (%6) ve Yeşiller (%4) bu hafta değişim göstermedi.

Hükümetin salgının idaresine yönelik net onay derecesi kötüleşti ve -15’e geriledi. Bu hafta, geçen haftadan bu yana onaylayanların oranı %38’den %32’ye düşerken; onaylamayanların oranı %43’ten %46’ya yükseldi. Boris Johnson’ın onay derecelendirmesi %36 onay ve %45 red ile negatif bir görünüm kazanmakta. Johnson’ın net notu geçen haftadan bu yana -4’ten -8’e düştü. Opinium, 23-24 Temmuz tarihlerinde 2,002 kişiyi çevrimiçi olarak ankete tabi tutmuştu.

Muhabir: Michael Savage

Kaynak: The Guardian