Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Sayı azalıyor: Rusya’dan Sınır Dışı Edilenlerin Sayısıyla 2016’da Mülteciler Yarıya İndi

Sayı azalıyor: Rusya’dan Sınır Dışı Edilenlerin Sayısıyla 2016’da Mülteciler Yarıya İndi

Çeviren: Elif Beygirci

Sayı azalıyor: Rusya’dan sınır dışı edilenlerin sayısıyla 2016’da mülteciler yarıya indi.

2016 yılında Rusya’da yabancılar  (mülteciler) ve vatandaşlığı olmayan kişiler %51,2 oranında azaldı ve sınır dışı edilenlerin sayısı 55190 kişi olarak belirlendi RT’nin (Rusya tv ağı) verilerine göre.

Rusya Içişleri Bakanlığından elde etmiştir.Uzmanlar bu istatiği  liberal sistemin yanı sıra iç işleri bakanlığının federal göç hizmetine dayandırıyor.

2016 yılında vatandaşlığı olmayan ve sınırdışı edilenlerin sayısı %51,2 oranında azaldı ve 55 190 kişi olarak hesaplandı. (2015’te 113 140 kişi).RT(Rusya tv ağı) bu verileri Rusya Içişleri Bakanlığından sağladı.

Bakanlık,bunun bu bölüm tarafından yürütülen çalışmalara katkıda bulunduğuna inanıyor.

Içişleri Bakanlığından gelen rapora göre “Düşüşte, Avrasya Ekonomik Birliğine üye devletlerin aldığı, Rusya’ya  giriş izninin olmaması, çalışma ve oturma kurallarının sadeleştirilmesi ile ilgili kararlar dahil olmak üzere göç alanındaki suçların algılanması, bastırılması ve önlenmesi konusunda devam eden çalışmaların büyük ölçüde etkisi vardır.”

2016 yılında idari suçlar %30 oranında daha azdı .-toplam 1555 511 durum-(2015’te 2225017). Sonuç olarak geçtiğimiz yıl  yüksek para cezaları hakkında alınan kararla %20 daha az suç ortaya çıktı -1 464 171 (2015’te 1 829 036).

İçişleri Bakanlığı, istatistiklerin yabancılar veya vatandaşlığı olmayan kişilerin göç bölgesi ile geldikleri bölge içinde idari suçlar işlediğini gösterdiğini, bakanlığın ise bunu yönetemediğini açıkladı.

Belirtelim ki, sınır dışı  etme ancak mahkeme kararıyla yapılabilir. Böyle bir durumda yabancılar ve vatandaşlığı olmayan kişiler ülkeden özgürce ayrılma hakkına sahip. Eğer kişi bazı sebeplerden dolayı ülkeden ayrılmazsa, hükümet onun halka karşı tehlike olduğunu düşünüp zor kullanarak sınır dışı ediyor.

İdari suç işleyen  mülteciler için ideal olan para cezalarını 2 kez ödemeyenin sınır dışı edilme kararını hükümet yeterli buldu.

İhlalden dolayı sınır dışı edilenlerin bir çoğu ülke topraklarında hüküm sürmeye devam ediyordu. İlk seferinde mülteciler ruhsatsız iş yeri açmaktan,izinsiz bir yerde çalışmaktan ve uyuşturucu bulunmaktan sınır dışı edilmişlerdi.

Bir diğer yol sürgün. İdarî bir ceza olarak sayılmıyor ve mahkeme kararı olmadan uygulanıyor.Bu kararı iç işleri bakanlığının bölgesel ya da ana yönetimi alıyor.

Bu tedbir,yasayı ihlal eden yabancılardan ya da ona iş verenin fonlarından ödeniyor.Eğer bu mümkün değilse, prosedür devlet harcamalarından gerçekleştiriliyor. Genellikle sürgün edilenler ağır ve ciddi suçlardan Rusya hapishanelerinde yatan yabancılar.

Içişleri Bakanlığına göre sürgün edilenlerin sayısı geçtiğimiz yıla göre %11 oranında artış gösterdi.-4852 mülteci Rusya’dan ayrıldı. (2015’te-4353)

Hem sınır dışı edilme hem sürgün Rusya’ya girişte bir sonraki yasağı belirleyecek. Mühtedi mahkeme ya da Içişleri Bakanlığı özel olarak belirleyecek.

“21.yy ‘ın Göçü”, Sermaye piyasası başkanı Byeslav Postavnin, sınır dışı edilenlerin sayısının azalmasını, İçişleri bakanlığının göç hizmetine katılımı ile ilişkilendiriyor.

Byeslav Postavnin:

“Fedaral Göç Hizmetinin Içişleri Bakanlığının bünyesine girmesiyle,sınır dışı edilenlerden sonra işlenen  küçük suçlar tamamen bitti.Bir şeyler ortaya koyan Icisler Bakanlığına burda teşekkür borçluyuz.Ayrıca bu sistem insan hakları savunucularının etkisiyle geliştirilmiştir.”dedi.

2016’nın nisan ayında Rusya lideri Vladimir Putin,Fedaral Göç Hizmeti Servisinin ve Fedaral Uyuşturucu Kontrol Servisinin Içişleri Bakanlığı bünyesine gireceğini söyledi.

Rusya Fedaral Göçmen Başkanı Vadim Kojenov,2016 yılında Rusya’ya giren yabancıların azaldığını, neden sınır dışı edilenlerin sayısının düştüğünü anlattı.

2016 yılında genel olarak Rusya’ya göç akımında bir azalma olduğunu ve bu nedenle suçluların sayısında azalma olduğunu da ekledi.

Kojenov ayrıca,vatandaşları sınır dışı veya sürgüne Rusya’dan daha fazla maruz kalan bir ülkeyi belirtmenin imkansız olduğunu söyledi.

Ukrayna Diasporası, adli avukatı Leonid Kozak Moskova’da, sınır dışı edilenlerin sayısı ilk kez 2016 yılında azalmaya başladı dedi.

“Bu dönemdeki rahatlama Göç Hizmeti Servisinin düzenlenmesiyle ilişkilendirilebilir; ama 2016’nın sonunda herhangi bir liberalleşme olması diye anlattı. Bugün bütün Moskova mahkemeleri Ukrayna vatandaşları dahil mültecilerin bir kısmının işlediği idari suç davaları ile dolu. Şimdi,daha önce olduğu gibi davalarla ilgili onlarca şikayet alırsınız.”

Uzmanların dediğine göre, Rusya’dan sınır dışı edilen Ukrayna vatandaşlarının sayısında güçlü bir azalma olduğu, Diaspora’da farkedilmedi.

Özbek toplulukları “Vatandoş” başkanı Usman Bagatov,Özbek vatandaşlarının Rusya’dan gitmesinin daha az muhtemel olduğunu Rusya televizyonlarında dile getirdi.Bunun sebebi ise Rusya’dan göç akışının azalmasıdır dedi.

“Taşınmaların sayısı düştü çünkü Rusya’da Özbeklerin sayısı az 3 yıl önce 3 milyona ulaşmıştı, bugün ise 1 milyon civarında” diye ekledi.

Şu anda, Rusya topraklarında olmaya hakları yok edilen bir çok Özbek vatandaşlarının da olduğunu belirtti.

Bagatov şu şekilde bir açıklama yaptı: “ Onlar burada illegal bir şekilde yıllarca yaşıyorlar. Bir aile hiç ayrılmadan 12 yıldır Moskova’da yaşıyor ve bir diğeri 15 seneden beri ormanda gizlice çalışarak geçimini sağlıyor, odun kesiyor. Arkadaşları aracılığıyla evine para gönderiyor.”

 

Kaynak: https://russian.rt.com/russia/article/392286-chislo-vydvorennyh-statistika-mvd

 

Çevirmen Hakkında

Elif Beygirci

Beykent Üniversitesi

Rusça Mütercim Tercümanlık

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir