Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Yemenli
Kaynak: IMDB

Savaşta Çocuk Olmak: Yemen (2/7)

Savaş ortamında insan; sağlık hizmetleri, eğitim ve beslenme gibi temel haklarını isteyemez ancak hayatta kalmak, insanın en büyük isteğidir. İşte beş yıldan beri Yemenli çocuklar bunu yaşıyor; bazen Katyuşa roketleri kafalarına düşüyor ya da yeni yeni yere basmış ayaklarının altında PPM-2 mayınları patlıyor.

Yemen’de çocukların çilesinin; sağlık hizmetlerinin yokluğu, mayınlar ve zorunlu askerlik gibi üç farklı boyutu bulunuyor.

Eğitim ve Çocuk İşçiliği

Yemen’de beş yıldır süren savaştan dolayı çocuklar okulu bırakıp iş hayatına atılmak zorunda kaldı. İstatistiklere göre 7 milyondan fazla Yemenli çocuğun eğitimden mahrum kaldığı görülüyor. Bu sayı, ülkedeki toplam çocuk nüfusunun %21’ine tekabül etmektedir. Diğer yandan eğitim alanında sürekli olarak okullara düzenlenen saldırılar, öğretmenlerin verilmeyen maaşı ve kız çocuklarının akraba evliliğine zorlanması gibi sorunlar karşımıza çıkmaktadır.

Çocukların Askerleştirilmesi

Yemen Eski Devlet Başkanı Ali Abdalla Salih döneminde çocuklar erken yaşta askere gitmeye başladı. Söz konusu dönemde aşiretler ve Savunma Bakanlığı ile yapılan bir anlaşmaya göre 15 yaşını doldurmadan çocuklar maaş karşılığında askere gönderildi. Fakat sonradan uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan baskıdan dolayı bu karar resmiyette iptal edildi.

Lâkin Husiler, farklı yerlerde girdiği çatışmalarda çocukları kullanmaya devam ettiler. Üstelik dönemin Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi’ye darbe yapmalarından sonra askerleştirilen çocukların sayısı daha fazla arttı.

Çocuk hakları ile ilgilenen birçok uluslararası kuruluş, Yemen’de süren çatışmalarda onlarca çocuğun yaşamını yitirdiğini açıkladı. Diğer yandan BM, Suudi Arabistan’ın çocukların askerleştirilmesinde parmağı olduğuna dair farklı raporlar yayımladı. BM’nin raporlarına göre 2019 yılında en az 467 bin çocuğun askerleştirildiği ve silahlı çatışmalarda yer aldığı görüldü.

Çocuklar Nasıl Askerleştirilir?

Silahlı gruplar reşit olmayan çocukları şu sebeplerle silah altına alıyor:

 • Çocukların kullanımına uygun hafif silahların yaygınlaşması.
 • Çocukların kolay bir şekilde manipüle edilmesi.
 • Çocukları ikna etmek için okullardaki eğitimin kullanılması. (Husiler)
 • Yalan sözlerle kolay ikna olmaları.
 • Akraba ya da dostun intikamını alma isteği.

Fonlar

Yemenlilerin %80’i uluslararası kuruluşların yardımlarıyla geçiniyor. Fakat BM’nin son istatistiklerine göre, Yemen’de çalışan kuruluşların, ihtiyacı olan yardımların sadece %30’unu alabildiği görülüyor. Dolayısıyla 9 milyon kişinin bu durumdan etkileneceği bekleniyor. Aldığı yardımların %44’e düştüğü Dünya Gıda Fonu, yardımların kesilmesi durumunda 14 milyon kişinin hayatının ciddi tehlikede olacağını açıkladı. UNICEF ise 5 yaşını doldurmayan 2 milyon Yemenli çocuğun yeterli gıdaya erişemediğini ve bu çocukların 260 bininin bir müdahale olmazsa hayatını kaybetmek üzere olduğunu dile getirdi.

İstatistikler

 • Yemen’de 2,2 milyon kişiye kolera bulaştı. Hastalardan 3.750 kişi vefat etti. Vefat edenlerin %32’si çocuk.
 • 520 kişi kızamık oldu. Hastalardan 273’ü vefat etti. Vefat edenlerin %65’i çocuk.
 • 500 kişi difteri oldu. Hastalardan 253 kişi vefat etti. Vefat edenlerin %16’sı 5 yaşını doldurmamış çocuk.
 • Doğumda vefat oranı iki katına çıktı.
 • Doğumdan kaynaklı sakatlanma oranı %59’a çıktı.
 • Ambargodan kaynaklı 42 bin hasta hayatını kaybetti. Bu hastaların %30’u çocuk.
 • Uluslararası Kızılhaç Komitesi’nin desteklediği fiziksel rehabilitasyon merkezlerinden hizmet alanların %38’i çocuk.
 • Gıda yetersizliğinden kaynaklı 500 bin çocuğun hayatı ciddi tehlikede.
 • Yaklaşık 10 milyon çocuk, temiz su ve kanalizasyon hizmetinden yeterli düzeyde yararlanamıyor.
 • 7 milyondan fazla çocuk eğitim göremiyor.
 • 18 yaşını doldurmamış kız çocuk evliliğinin oranı 3 katına çıktı.

Bu yazı dizisi çevirisi, savaşı yaşayan yedi farklı ülkenin çocuklarının durumlarını ele almaktadır.

Sonraki ülke: Filistin

Yazar: Anis Agroubi

Kaynak: Noonpost