Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
sattar

Sattar Behlülzade

Sattar Behlülzade, 15 Aralık 1909 yılında Bakü’nün Emircan kasabasında doğmuş, döneminin ve hatta tüm dönemlerin en ünlü Azerbaycanlı ressamlarından biridir. Profesyonel eğitimine 1927 yılında ressamlık okulunda başlamış, 1931 yılında ise Azerbaycan Ressamlık Okulu’nda devam edip aynı yıl mezun olmuştur. 1933 yılında Moskova’ya giderek tahsiline Moskova Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Çizim bölümünde devam etmiştir. Kırım’da yaz atölye çalışmaları zamanı, Rus ressam – Grigori Şegal – Sattar’ın bazı çizimlerini görmüş ve ona üniversitenin Resim departmanına gelmesini teklif etmiştir. O da bu teklifi kabul etmiştir. 1941 yılında Moskova Ressamlık Üniversitesi’nden mezun olmuş ve eğitimi döneminde ünlü ressamlar – V.A. Favorski, G.M. Şegal’ın – öğrencisi olmuştur. Kariyerine “Kommunist” gazetesinde Azim Azimzade’nin rehberliğiyle başlamış ve o döneme uygun birçok karikatürleri gazetede basılmıştır.

1news.az’dan alınmıştır.

Sattar iki kez Kırmızı Emek Bayrağı nişanına ve birçok madalyaya layık görülmüştür. Eserleri Azerbaycan Devlet İncesanat Müzesinde ve Azerbaycan Devlet Resim Galerisinde, aynı zamanda Moskova’daki müzelerde bulunuyor.
Ressamlığının erken yıllarında daha çok doğduğu kasabanın resimlerini görmek mümkün. Tasvir sanatının manzara ressamı gibi tanınmış olan Sattar Behlülzade yaratıcılığının en mahsuldar devri ise 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşamıştır. Tabiata vurgun olmasının ustası olduğu resim dalında büyük payı vardı. Sattar Behlülzade Azerbaycan ressamlığına poetik bir ruh getirmiştir.

“Abşeronun Tacı” ayselart.files.wordpress.com’dan alınmıştır.

Başyapıtlarından biri olan “Abşeron’un Tacı” isimli çalışması hayatının en önemli yapımlarından birisidir. Bu resimde Abşeron bölgesinde bulunan Merdekan Kalesini sembolik anlamda taç diye resmetmiştir. Tabloda sarı ve yeşil renklerin ahengini görebiliriz. O, vurgunu olduğu tabiat güzelliklerini tuval üzerinde ebedileştirmiş, doğal manzaralara ayrı bir güzellik eklerdi. Sattar birçok insana normal, sade gözüken taşın, çiçeğin ruhunu duyabiliyor ve tablolarında bizlere gösteriyordu. Dolayısıyla onun tabloları herkes tarafından anlaşılıyor ve seviliyor.

“Laza köyünde” azgallery.org’ tan alınmıştır.

Moskova’dan döndükten sonra Behlülzade’nin kariyerinde tarihi konuların ve tarihi şahsiyetlerin tasviri büyük yer edinmiştir.

“Füzuli” azgallery.org’tan alınmıştır.

II Dünya savaşından sonraki yıllarda Bakü’nün petrol konusunda artan şöhretinden etkilenen Behlülzade, Abşeron petrol madenlerini, bağ ve kentlerini tasvir eden resimler yaratmış ama gittikçe tabiat resimlerine ilgisi artmış ve manzara türünde daha bitkin eserler ortaya çıkarmıştır. 1946 -1947 yılları arasında yapılan sergilerde ressamın Abşeron etütleri ön plana çıkmıştır.

“Hazarda akşam” sanat.orexca.com’ dan alınmıştır.

“Ben ilham ve doğa için Gogen gibi başımı alıp Tahiti adasına gitmiyorum ve bunu başkalarına da önermiyorum. Çünkü halkın hayatı ve vatan toprağı gerçek ilham kaynağıdır.”
Bu Settar Behlülzade’nin yaratıcılığının karakteristik özelliği ve vatan sevgisini gösteren sözleridir.
Onun manzara peyzajlarında, lirik natürmortlarında ince halı ornamentlerinin dizilişini gösteren halk sanatının motifleri hissediliyor.
Sattar Behlülzade Azerbaycan’ın meyveli bağlarını, güllü-çiçekli ormanlarını, gür sulu nehirlerini, yemyeşil ovalarını, muhteşem dağlarını resmetmeyi çok severdi. 1950 yılından sonra resim hayatında yeni bir dönem başlıyor. Çünkü 1950 yılından başlayarak Sattar Azerbaycan’ın farklı bölgelerini gezerek, o bölgelerin karakteristik özelliklerini öğrenmeye başlıyor. Ressam önce bağlar diyarı Guba’da oluyor. Kısa sürede büyük ölçülü epik manzaralar, özellikle, natura, küçük etüt çizimler yapıyor. Guba’nın resimlerinde ressam Şahdağın muhteşemliği, Guba’nın meyveli bağlarını, çiçekli çimlerini, nehirlerini yetenekli şekilde tuvalde canlandırıyordu ve sanki tabiatı kendi gözü ve fikirleriyle yeniden yaratıyordu. Genel olarak, Guba konsepti ressamın kariyerinde çok önemli yere sahipti. Bu konseptte yaptığı eserler ona daha çok ün getirenler olmuştur. Bilhassa, 1972 yılında “Şahnabad Dağları” isimli çalışması devlet ödülüne laik görülmüştür.

“Bazar Düzü” azgallery.org’tan alınmıştır.

Sattar Behlülzade gördüklerini kendi hayal gücünün süzgecinden geçirerek tablolarında bizlere gösteriyor. Belki de bu sebeptendir ki, ressamın eserlerinde biraz gerçeklik, biraz da fantastik fikirler bulabiliyoruz.

“Eski Şamahı” azgallery.org’tan alınmıştır.

Ressamın Guba mevzusunda daha ünlü olan eserlerinden biri – “Gudyalçay Vadisi” – özellikle seçiliyor. Bu eserde ressam Gudyal Nehri’ni yazın başlarında tasvir etmiştir. Burada ön plana çıkarılmak istenen konu yazın başlarında Şahdağın zirvesindeki karların eriyip nehirdeki hareketliliği etkilemesi ve nehrin gür sulu dönemidir. Ressam nehrin akımını dolgun gösterebilmek adına kompozisyonu yana doğru eğimli olacak şekilde kurmuştur. Bununla da ressam gittikçe uzaklaşan sahil manzarasının kapladığı mesafeyi daha da genişletebilmiştir. Resimde kullanılan renkler insanların göz zevkine hitap eden, gümüş-yeşil renklerin ahengidir.

“Gudyalçay Vadisi” sanat.orexca.com’dan alınmıştır.

Sattar Behlülzade sanki tabiatın dilini anlıyor ve onunla diyalog kuruyordu. Belki de bu sebeptendir ki, onun birçok eserleri gerçek ve sanki canlıdırlar. Sattar Gubada gördüklerini az önce bahsettiğim “Gudyalçay Vadisi”, “Bazardüzü” gibi tablolarında tasvir etmiştir. Ama o, Guba’yı resmetmekten ne yorulur ne de usanırdı. Sık sık Guba’ya seferler eder, bu bölgeyle ayrılmaz dostluğunu, oraya olan aşkını, bağlılığını tablolarında herkese duyururdu.

kaspiy.az’dan alınmıştır.

Behlülzade’nin eserleri El-Cezayir, Mısır, Lübnan, Suriye, Tunus, Norveç, Eski Çekoslovakya, Bulgaristan, Irak, Küba, Kanada, Belçika, Fransa, Japonya ve dünyanın bir sıra başka ülkelerinde sergileniyor. Ünlü ressam 14 Ekim 1974 yılında Moskova’da vefat etmiştir.

Sizi onun bazı resimleriyle baş başa bırakıyorum…

“Ayva Çiçeği” azgallery.org’tan alınmıştır.
i.pinimg.com’dan alınmıştır.
ic.pics.livejournal.com’dan alınmıştır.
“Gülistan” ic.pics.livejournal.com’dan alınmıştır.

 


Kaynakça
Издан каталог карикатур Саттара Бахлулзаде, Erişim tarihi 16.04.2020, Erişim adresi: https://1news.az/mobile/news/izdan-katalog-karikatur-sattara-bahlulzade-foto

Саттар Бахлулзаде: обычный и необычный, Erişim tarihi 16.04.2020, Erişim adresi: https://www.kaspiy.az/news.php?id=26833#.Xpg4j2YzbIU

Səttar Bəhlulzadə, Erişim tarihi 16.04.2020, Erişim adresi: https://ayselart.wordpress.com/2018/09/22/s%C9%99ttar-b%C9%99hlulzad%C9%99/

Səttar Bəhlulzadə yaradıcılığında Quba motivləri, Erişim tarihi 16.04.2020, Erişim adresi: http://medeniyyet.az/page/news/34469/Settar-Behlulzade-yaradiciliginda-Quba-motivleri.html