Sarı Yelekliler
Yine bir Cumartesi gününün ardından ve 136 bin gösterici, şiddet… Ancak daha az sayıda. Toplanmalarının 4. gününün ardından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu krizi çözme yolunda yeni önlemler alacağını duyurdu.

”Sarı Yelekliler”

Yine bir Cumartesi gününün ardından ve 136 bin gösterici, şiddet… Ancak daha az sayıda. Toplanmalarının 4. gününün ardından, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu krizi çözme yolunda yeni önlemler alacağını duyurdu.

13.24

Marsilya Belediye Başkanı Jean-Claude Gaudin, Pazartesi gerçekleşecek belediye meclisi toplantısını “sarı yelekliler” sebebiyle erteliyor.

Bu toplantı, geçtiğimiz ay 8 kişinin altında kalarak can verdiği binanın yıkılmasının ardından ilk kez gerçekleştirilecekti. Belediye Binası önünde birkaç gösteri planlanmıştı. Belediye Başkanı da, kendi düşüncesini haklı çıkarmak için “sarı yelekliler”in sebep olduğu zorlukları gündeme getiriyor: “Son günlerde ve dün yine Paris’te ve ülkenin geri kalanında gerçekleşen gösteriler dikkate alındığında, Sayın Vali Pierre Dartout’u bilgilendirdim ve bu Pazartesi, 10 Aralık’ta gerçekleşmesi beklenen belediye meclisi toplantısını erteleme kararı aldım.” dedi.

Belediye Başkanı, toplantı için yeni bir tarih vermedi ancak “yılın sonuna gelmeden, tüm güvenlik koşulları sağlandığında” diyerek planlı olduğu mesajını verdi ve ekledi: “Ülkemizdeki mevcut gerilim sebebiyle bizim üstümüze düşen soğukkanlılık ve dikkatle, durumu daha da ciddi hale getirmeden gerekeni yapmak.”

13.11

Yakın medya kanallarına ulaşan bilgiye göre Julien Coupat’ın tutukluluğu yenilendi.

Alınan bilgiye göre aşırı solcu Julien Coupat’nın gözaltı süresi 24 saate uzatıldı. Julien Coupat, Cumartesi sabahı “sarı yelekliler”in eylem yaptıkları bölgeden epey uzakta bulunan Buttes Chaumont parkı civarında gözaltına alındı.

Coupat, bir arkadaşıyla seyir halindeydi. Göğsünde bir maske, boya ve sarı bir yelek bulundu. (Bu sayılanlar Franssa’da bir aracın içinde bulunması zorunlu olan şeylerdir.) Polis, bu delilleri Coupat’yı göz altına almak için yeterli buldu ve “şiddeti ve ayrıştırmayı amaçlayan bir gruba katılım” suçuyla göz altına aldı.

Le Nouvel Obs’ye göre, beş araba ve on silahlı polis, militanı çevreleyen takımı oluşturdu.

12.19

Bu hareketlerin sonucunda demokrasi ve devlet kurumları için endişelendiğini dile getiren Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian: “Bölgelerin hareketlenme zamanı geldi… Cumhurbaşkanından daha kuvvetli açıklamalar ve bunun sonucunda da diyaloğumuzu geliştirmeyi bekliyoruz. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, maalesef kibirli davranıyor ve bize bir sorgulama yöntemi borçlu. Yapılan beyanların bir kısmını dinlerken epey endişelendim. Demokrasinin ne kadar kırılgan bir yapıda olduğunu biliyorum. Tehlike kendi kurumlarımızı, birlik beraberlik içinde yaşamamızı sorgulamaktadır.” açıklamasında bulundu.

12.17

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Paris’te ticaret insanlarına yaptığı bir ziyarette basına: “Ticaret için, ekonomimiz için bir facia!” diyerek bu olanları “sosyal bir kriz, demokratik bir kriz, bir millet krizi” olarak adlandırdı.

12.10

İspanyol bir sürücü “sarı yeleklilere” kuru sıkı ateş açtı

Olayın geçtiği Fransa’nın güneyinde yer alan Béziers, France Bleu tarafından bildirildi. Yolda “sarı yelekliler” tarafından bekletilen İspanyol, bu duruma dayanamayıp tüfeğini çıkardı ve göstericilere doğru ateş açtı. Neyse ki kuru sıkı tabancaydı. Buna yanıt olarak, göstericiler aracın ön camını attıkları cisimlerle kırdı. … Polisler sürücüyü takip etmeye başladı ve durdurabilmek için tekerlerine ateş etmek zorunda kaldı. Aracından çıkan İspanyol’un elinde bu sefer de bir Taser (şok tabancası) bulunuyordu. Polisler de durdurabilmek için teleskopik bir baton kullandı. Sürücü, göz altına alındı.

11.37

Yeni Kanallar, Çok Sayıda İzleyici

Cumartesi günü BFMTV 20 milyondan fazla izleyiciye denk gelen %10.9 puana ulaştı. Geçen hafta kaydedilen izlenme de epey fazlaydı. Zirveye ulaştıklarında ise bu sayı %12.5’a kadar yükseldi. Göze çarpan bir diğer nokta ise bu haber kanalının Cumartesi günü ikinci milli kanal olmasıydı.

Buna karşın, diğer haber kanalları adeta “deli” bir gün yaşadı. CNews %4.1 ile yeni bir rekore ulaşırken, LCI de %3.5’a ulaştı. Hatırlatmakta fayda var bunların hepsi rekor ve Franceinfo da %1.8 ile bir rekora imza attı.

11.15

Meclisle İlişkiler Genel Sekreteri Marc Fesneau: “Macron halkını bir araya getirmeli. Halkın toplanma rolü Macron’a ait. Cumhurbaşkanı, beklenen açıklamayı yapmakta hala geç kalmış sayılmaz.” açıklamasında bulundu. Fesneau’ya göre Emmanuel Macron, bu süreçte somut çağrılarda bulunacak ve Fransız halkı ile diyaloğa nasıl gireceğinin belki de sembolik önlemleri oluşturacak.

 


Kaynak: http://www.lefigaro.fr/actualite-france/2018/12/09/01016-20181209LIVWWW00010-en-direct-gilets-jaunes-macron-va-faire-des-propositions.php