Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Salisbury Zehirlenmesi Olayının Şüphelisi Rus Albay

Salisbury Zehirlenmesi Olayının Şüphelisi Rus Albay

Müfettişler, “Ruslan Boshirov” un aslında GRU subayı Anatoliy Chepiga olduğunu söylüyor.

Salisbury, Novichok zehirlenmesindeki iki şüpheliden birisinin, Rusya’nın askeri istihbarat servisinde (GRU) son derece önemli bir memur olduğu açıklandı.

Soruşturma siteleri Bellingcat ve Insider, daha önce Ruslan Boshirov olarak isimlendirilen iki şüpheliden birini, özel kuvvetler gazisi olan Col Anatoliy Chepiga olarak tanıttı.

Guardian’a göre İngiliz müfettişleri de, kişinin Chepiga olduğuna inanılıyor.

Aralık 2014 yılında, savaş sırasında Rus subaylar aktif olarak Ukrayna topraklarında görev yaparken, Çeçenistan savaş gazisi Chepiga, ülkenin en önemli devlet ödülü olan “Rusya Federasyonu Kahramanı” ödülünü aldı.

Eski Rus casus Sergei Skripal Mart ayında Salisbury kentinde kızı Yulia ile birlikte zehirlenmişti. Her ikisi de sonradan toparlandı fakat olay kamuoyu dışında kaldı.

Zehrin taşındığı parfüm şişesi onunla temas eden Dawn Sturgess adında bir kadının ölümüne sebep oldu ve erkek arkadaşını -Charlie Rowley- yaraladı.

İki şüpheli -Boshirov ve Alexander Petrov adında biri- cinayet ve komplo teşebbüsü ile suçlanmıştı.

Vladimir Putin bu iki kişinin sivil olduğunu ve Rus istihbaratı ile bir bağlantılarının bulunmadığını söylüyor.

Rus televizyonu iki şüpheliyi Boshirov ve Petrov isimlerinde, Salisbury’e şehrin katedralini görmek için iki kez seyahat etmiş turistler olarak tanıttı.

Birleşik Krallık’ta Rus ajanların faaliyeti, soğuk savaştan bu yana Londra ile Moskova arasındaki en kötü diplomatik soruna neden oldu. İngiltere ve müttefikleri Mart ayında 100’den fazla diplomatı sınır dışı etti ve ABD, bu olay sebebiyle daha sıkı yaptırımları uygulamaya koydu.

Moskova, İngilizlerin ısrarına rağmen Boshirov ve Petrov’un Rus ajanları olduğunu inkar etmeye devam etti. İngiltere, tuhaf TV röportajları sebebiyle bu iki kişinin devletle olan bağları konusunda şüpheciliğini devam ettiriyor.

Bellingcat ve Insider, daha önce Petrov’un pasaport dosyalarını ortaya çıkarmıştı. Bu belgelerin üzerinde Rus Savunma Bakanlığına ait bir telefon numarası ve “çok gizli” ile “ifşa etmeyin” damgaları vardı.

Soruşturmanın açıklamasında Bellingcat, Chepiga’yı, Rusya’nın uzak doğusundaki bahsi geçen iki kişinin beraber eğitim görmüş olabileceği askeri akademileri tespit ettiğini ve şüphelinin bir resmi ile üzerinde kamuflaj olan bir adam resmini eşleştirerek bulduğunu söyledi.

Sonrasında gazeteciler Chepiga’yı Habarovsk ve Moskova’daki iki adrese kadar takip ettiler. Ayrıca Chepiga-Boshirov tanımlamasını sağlayan fotoğrafların bulunduğu pasaport verilerini elde ettiler.

Chepiga, soruşturmaya göre, 5 Mayıs 1979’da Rusya’nın uzak doğusunda bulunan Amur bölgesinde Nikolaevka adlı bir köyde dünyaya geldi ve 18 yaşında askeri akademiye girdi. Rapora göre Petrov evli ve bir çocuk babasıdır.

Chepiga’nın devlet ödülünü neden aldığı belli değil. Bir hükümet görevlisi yalnızca “barışı koruma misyonu” yürüttüğünü söyledi. Putin, Ukrayna’da gizli olarak faaliyet gösteren diğer Rus askeri birliklerine ödül vermişti. Raporda, Chepiga’nın sosyal ağları kullanmadığını bu yüzden internet üzerinde ondan fazla söz edilmediği raporda belirtildi.

İngiliz makamları Boshirov ve Petrov’un takma isimler olduğunu düşündüklerini söylediler fakat kişilerin gerçek isimlerini vermediler. Emniyet güçleri tarafından yayınlanan güvenlik kamerası görüntüleri Gatwick havaalanına gelen ve saldırıdan önce Salisbury’ye seyahat eden iki kişiyi gösteriyor.

Rus devlet kanalı RT editörü ile yapılan bir röportajda anlatılan hikayenin unsurları, gerçekle örtüşmüyor.

Adamlar katedrali görmek için şehre gittiklerini söylerken, kamera görüntülerinde Skripal’in evinin yakınında, katedralin tersi yönde yürürken görülüyorlar. Zehrin Skripal’in kapı koluna püskürtüldüğü gün iki kişi şehirden çıkıp doğruca Gatwick havaalanına yöneliyor ve Skripal ile kızı baygın şekilde bulunuyor.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2018/sep/26/salisbury-poisoning-suspect-is-russian-colonel-reports

Çevirmen Hakkında

Mert Öbek / TESA İngilizce Çevirmeni

Nişantaşı Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir