Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
bilim kadınları
Kaynak: ONU Femmes

Salgın Sürecine Yön Veren Bilim Kadınları

Covid-19 salgınının Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından salgın ilan edilmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu salgının yıkıcı etkisi, şimdiye kadar dünyanın her yerinde hissedildi. Bilime katkı sağlayanlar arasında ön saflarda kadınlar yer alıyor. Sağlık hizmeti veriyorlar ve yenilikler yapıyorlar. Belirli tedavilere öncülük edip, aşı çalışmalarında yer alıyorlar. Bize daha güvenli bir dünya sağlıyorlar ve genç bilim insanlarının bilim ve teknolojide bir güç olmalarına ilham veriyorlar.

8 Mart’ta, mevcut kriz sırasında dünya çapında önemli katkılarda bulunan kadınların ve kız çocuklarının sadece birkaçının altını çizerek Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak istiyoruz.

Doktorlar ve Hemşireler

Sağlık hizmeti ve sosyal yardım sağlayan çalışanların yüzde 70’ini kadınlar temsil ediyor. Bu gerçek, liderlik ve karar verme pozisyonlarında genellikle yetersiz görülmelerine rağmen, Covid-19 sürecinde göz ardı edilemez hale geliyor.

Gerçek kahramanlar hemşirelerdir.

Entela Kolovani

Pandemi sürecinin başlarında, Covid-19 teşhisi konulan hastaları tedavi etmeye başlayan Arnavutluk’un başkenti Tiran’daki Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’nde bir doktor olan Dr. Entela Kolovani, “Covid-19 hastalarını tedavi etmek oldukça zor, çünkü her birinin kendi ihtiyaçları var.” diyor. “Virüsle sadece savaşmakla kalmamalı, aynı zamanda hastalar üzerindeki psikolojik etkisini de yönetmeliyiz. Hastalar ailelerinden tamamen ayrı durumdalar ve onları rahat hissettirmek için mümkün olduğunca onların yanlarında olmalıyız.”

Brend Abad’da olduğu gibi, Meksika’daki hemşirelerin yüzde 79’unu kadınlar oluşturuyor. Entela Kolovani bir devlet hastanesinde ilk iş gününde Covid-19 hastalarını tespit etmekle görevlendirildi.

“İlk başta hastalığa yakalanmaktan ve taşıyıcı olmaktan çok korktum, ama günün sonunda kendime işini yapmalısın ve bunu yapmak için eğitildin dedim.”

Özlem Türeci

Önemli olan, bir vizyonun olması ve ondan vazgeçmemektir.

Özlem Türeci

Biyoteknoloji şirketi BioNTech’in kurucu ortağı Özlem Türeci, sadece bir bilim insanı değil, aynı zamanda bir doktor, girişimci ve küresel sağlık alanında lider. Şirketi, 2020 yılında onaylanan Covid-19’a karşı ilk RNA bazlı aşıyı geliştirdi. Bu onay, benzeri görülmemiş bir krizin hüküm sürdüğü bir yılda, umuda en çok ihtiyacımız olan zamanda geldi.

Şu anda 60’tan fazla ülkede 1.300’den fazla kişi BioNtech tarafından istihdam edilmektedir ve bunların yarısından fazlası kadındır. Özlem Türeci, araştırmacıların değiştirmek istedikleri şeylere ve çözmek istedikleri sorunlara odaklanmaları, bakış açılarını genişletmeleri ve iddialı hedefler koymaları gerektiğine inanıyor.

Katalin Karikó

Covid-19 aşısını mümkün kılan birkaç keşif var ve yapılan en önemli araştırmalardan biri, mRNA’nın terapötik olanaklarına odaklanan Katalin Kariko’nunki oldu. Yine de o zamanlar, mRNA’nın hastalıkla savaşmak için kullanılabileceği fikri, çok radikal ve buna para harcamak için maddi olarak çok riskli görülüyordu. Karikó, ardı ardına hibe başvurusu yaptı ancak bu başvuruları sürekli reddedildi. Hatta görevinden bile alındı. Her şeye rağmen araştırmasında ısrar etti.

Sonunda, Katalin Karikó ve eski meslektaşı Drew Weissman, hastalıkla savaşmak için sentetik mRNA kullanımına dayanan bir yöntem geliştirdi. Bu keşif Covid-19’a karşı geliştirilen aşıların temelini oluşturuyor.

Anika Chebrolu

Dünyanın en büyük ilaç şirketleri COVID-19 aşısının üretimi için rekabet ederken, genç bir bilim insanı, yeni tip koronavirüs için tedavi sağlama olasılığı tanıyan bir buluş yaptı. 14 yaşındaki Kızılderili Anika Chebrolu, virüse bir çare bulmak amacıyla dördüncü sınıftayken yatak odasında bir bilim projesine başlamıştı. Bu, tarih boyunca dünyayı etkileyen pandemileri, onlardan birini yaşamaya başlayana kadar incelemesi ve araştırması gerektiği anlamına geliyordu.

Covid-19 dünyaya yayılırken Anika, akıl hocasının yardımıyla odağını değiştirdi ve Covid-19’a neden olan virüse odaklanmaya başladı. SARS-CoV-2 virüsüne, başak proteinine seçici olarak bağlanabilen ve potansiyel olarak yeni koronavirüsün çoğalmasını engelleyebilen bir iletken molekül tanımladı. Anika Chebrolu, Ekim 2020’de 3M Genç Bilim İnsanı Yarışmasını kazandı.

Megs Shah ve Fairuz Ahmed

Covid-19 nedeniyle uygulanan karantina önlemleri uzun süreli izolasyona ve evden çıkma yasağına yol açtığından, birçok insan kendilerini tehlikeli ilişkilerde veya şiddet içeren ortamlarda sıkışıp kalmış ve bundan kurtulamıyor olarak buldu. Megs Shah ve Fairuz Ahmed, hizmete ihtiyacı olanlara olabildiğince kolay ulaşmak ve hizmet sağlayıcı kuruluşların aile içi şiddet mağdurları ile etkili bir şekilde bağlantı kurmasını ve vakaları sanal olarak yönetmesini sağlamak için yeni teknolojilere ihtiyaç duyulduğunu fark etti.

Megs Shah ve Fairuz Ahmed tarafından kurulan Parasol kooperatifi, şiddet mağdurları ve hizmet sağlayıcılarla yardıma ihtiyacı olanları eğitmeye ve bir araya getirmeye hizmet ediyor. Kendi deneyimlerinden ve şiddet mağdurlarıyla yaptıkları çalışmalardan ilham alan yenilikçi teknolojileri, aile içi şiddetten etkilenen en savunmasız nüfusa destek gruplarının sağladığı rahatlığı ve eğitimi sağlamayı amaçlamaktadır.

Ramida “Jennie” Juengpaisal

Kadınlar uzun zamandır STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarından cinsiyet ön yargıları nedeniyle dışlanıyor.

Ramida Juengpaisal

Tayland’da 24 yaşındaki Ramida Juengpaisal, virüsle ilgili tüm mevcut bilgileri bir araya getiren ve Covid-19 yayılmaya başlar başlamaz yanlış bilgilerin yayılmasını durdurmaya yardımcı olan ülke çapında bir Covid-19 izleme cihazı oluşturmak için çalıştı. Jennie, 5Lab Covid izleme cihazıyla, salgınlar ve temizlik prosedürleri hakkında bilgi aktarımlarının yanı sıra nerede ve ne kadar test edilebileceğine dair önemli bilgiler üzerinde durdu.

Jennie, kadınların uzun zamandır cinsiyet ön yargılarıyla STEM alanlarından dışlandığını belirtiyor. “Teknoloji sektöründe çalışan birçok kadın var, ancak potansiyellerini gösterecek platformlara sahip değiller. Buna rağmen, kadınlar her gün sınırları zorlamaktan vazgeçmiyor.” diyor.

Kizzmekia “Kizzy” Corbett

Gölge bir karakter olmaktan çıkıp görülmem gerektiğine karar verdim.

Kizzmeika Corbett

Dr. Kizzmekia Corbett, ABD hükümetinin aşı araştırmasının arkasındaki öncü bilim insanlarından biri. Dr. Corbett, Ulusal Sağlık Enstitüleri bünyesinde, yüzde 90’dan fazla etkili aşılardan birini geliştirmek için çalışan bir ekibin parçası.

Dr. Corbett’in salgın sırasında aşı çalışmalarına katkılarını ve liderliğini takdir etmek özellikle önemlidir, çünkü Covid-19 ABD’deki siyahi toplulukları orantısız bir şekilde etkilemiştir ve bilime yatırım yapan siyahi kadınlara genellikle tarih kitaplarında değinilmemiştir.

Dr. Corbett, çok önemli çalışmalarının, başarısının farkına vardıklarında, bilime yatırım yapan gelecek nesil siyahi kızlara ilham vereceğini umuyor.

Kaynak: ONU Femmes