Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
sivil
Kaynak: M. Sadiq / EPA

Salgın Sırasında Çatışmalardaki Sivil Ölümleri Azaldı

Patlamalarda öldürüldüğü bildirilen sivillerin sayısı, 2020’de neredeyse yarı yarıya düşerek on yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Yeni bir rapora göre, Covid-19 salgını sırasında dünya çapındaki çatışmalarda sivil kayıpların sayısı azaldı.

Londra merkezli yardım kuruluşu Action on Armed Violence (AOAV) tarafından yapılan analize göre, 2019’daki 18 ölüme kıyasla 2020’de günde ortalama 10 sivilin patlayıcı silahlarla öldürüldü.

Geçen yıl 48 ülke ve bölgede 3,668’i sivil olmak üzere toplam 8,165 kişinin patlayıcı silahlar (top mermileri, roketler, havan topları ve hava bombardımanları) tarafından öldürüldüğü, 10,500’den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

%43’lük düşüş, son 10 yılda bildirilen çatışmada sivil kayıplardaki en büyük düşüş yüzdesini temsil ediyor.

BM genel sekreteri António Guterres, geçen yıl mart ayında, koronavirüs pandemisini yönetmek için gereken süreyi sağlamak için küresel bir ateşkes çağrısında bulundu.

AOAV direktörü Iain Overton şunları söyledi: “Verilerimiz, pandeminin bir sonucu olarak ölüm ve yaralanmalarda genel bir düşüş olduğunu destekliyor gibi görünüyor. Bunun nedeni daha az şiddet bildirimi veya salgın ve ateşkes nedeniyle kısıtlamalar olabilir.”

“Salgın insanları havaya uçurmayı engelleyebiliyorsa, neden devletler engelleyemiyor?” diye ekledi. “Bu, suni şiddetin önlenebileceğinin kanıtıdır.”

Veriler, şehirdeki savaşlarda sivillerin korunmasını güçlendirmek için siyasi bir deklarasyon müzakerelerine devam etmek için bu hafta çevrimiçi olarak toplandıklarında yayınlandı. 3 Mart’ta başlayacak istişarelere yaklaşık 70 ülkenin katılması bekleniyor.

Uluslararası bir STK ağı olan Uluslararası Patlayıcı Silahlar Ağı’nın koordinatörü Laura Boillot şunları söyledi: “Covid’in gösterdiği şey, insanlığın daha acil konulara odaklandığında şiddeti azaltabileceğidir. Sivilleri bombalamayı durdurmak için ise neden bir salgına ihtiyaç var?”

Geçen yıl, büyük ölçüde Irak ve Suriye’deki IŞİD ve Nijerya’daki Boko Haram gibi terör gruplarının kısa vadeli yenilgileri nedeniyle patlayıcılardan kaynaklanan sivil ölüm raporlarının azaldığı art arda dördüncü yıl oldu.

Verilere göre, 3,490 sivilin patlayıcılar nedeniyle öldüğü ve yaralandığı bildirilen Afganistan, geçen yıl siviller için en ölümcül çatışma alanıydı. Ülke, AOAV’ın veri toplamaya başladığı 2011 yılından bu yana ilk kez 3,013 ölüm ve yaralanma kaydeden Suriye’yi geride bıraktı.

Bunu Pakistan, Yemen ve Libya sırasıyla 684, 683 ve 671 sivil kayıp ile takip etti.

Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA), eylül ayında barış müzakerelerinin başlamasından bu yana öldürülen ve yaralanan sivillerin sayısında “rahatsız edici” bir artış bildirdi.

2020’de öldürülen kayıtlı sivillerin yaklaşık %43’ü kadın ve çocuklardan oluşuyor. Unama’nın 2009’da sistematik belgelemeye başlamasından bu yana 2020 yılında çatışmalarda her yıl olduğundan daha fazla kadın öldü.

Geçen ay yayınlanan bir raporda Unama, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde patlayıcı silahların kullanılması, özellikle de kara çatışmaları sırasında topçu mermileri, havan topları, roketler gibi dolaylı ateş kullanımının yanı sıra hava saldırıları ve el yapımı patlayıcıların (IED’ler) kullanımıyla ilgili “büyük endişeyi” dile getirdi.

AOAV’ın patlayıcı şiddet izleme projesi, Londra merkezli kâr amacı gütmeyen izleme kuruluşu Airwars, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ve güvenilir İngilizce medya kaynaklarından alınan verileri kullanarak patlamadan etkilenenleri kaydediyor.

Yazar: Karen McVeigh

Kaynak: The Guardian