Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / SADDAM’IN YAKALANIŞI

SADDAM’IN YAKALANIŞI

9 ay kaçtıktan sonra, eski diktatör Saddam Hüseyin 13 Aralık 2003’te yakalandı. 20 yıldan fazla ülkeyi yönetti. ABD, 2003’te Irak’taki hükümeti devirmek için işgale başladığında Saddam da düşüşe geçmeye başladı.


Saddam, 1937 yılında, Bağdat’ın 100mil dışında kalan Tikrit’te fakir bir ailenin içinde doğmuştu. Saddam ergenlik dönemlerinde Bağdat’a geldikten sonra lideri olacağı Baas Partisine katıldı. Birkaç darbe girişimine katıldı. Sonunda kuzenine bir diktatör olarak yardım edip Temmuz 1968’de darbe yaptılar. Saddam 11 yıl sonra kuzeninden bu görevi devralacaktır. Saddam’ın 24 yıllık görevi boyunca onun gücünü koruyarak gizli polisi oldu ve ülke vatandaşlarının haklarını gözardı ederek kamuyu terörize ediyordu. Birçok insan yoksullukla karşı karşıya iken o lüks içinde yaşıyordu. Ülke genelinde 20’den fazla lüks saray inşa ettirdi. Güvenliğe takıntılıydı ve uyumak için her zaman gizli yerlere taşınırdı.

Saddam 1980’lerin başında İran’la sekiz yıllık bir savaşa bulaşmıştı ve bu savaşta her iki taraftan da 1 milyondan fazla insanın öldüğü tahmin ediliyor. Çatışma boyunca İranlı askerler üzerinde hardal gazı ve sinir gazları kullandığı iddia edildi ve hatta kendi ülkesinin kuzeyinde yaşayan Kürt nüfusuna karşı kimyasal silahlar kullandı. 1990’da Kuveyt’i işgal etti. 1991’de ABD liderliğinde bir koalisyon da Irak’ı işgal etti. Saddam’ın ordusu dağıldı ve küçük komşusu olan kuveyt’ten çekildi ancak onu iktidardan indirme çabası başarısız oldu. Saddam 1990’lar boyunca, BM’nin ekonomik yaptırımları ile nükleer, biyolojik ve kimyasal silah üretme becerisini yok eden hava kuvvetlerinin saldırılarıyla karşı karşıyaydı. Irak yasa dışı petrol satışı ve silah yapımı iddiası ile yüzleşiyordu ve ABD, Saddam’ı ve rejimini devirme amacıyla Mart 2003’te ülkeyi işgal etti

2003 mart öncesi ‘inanç, saldırıya karşı şüphesiz başarılı olacaktır.’ iddialarının aksine Saddam Amerikan işgalinden kısa bir süre sonra kayıplara karıştı. İnsanlara arada bir ses kaydı ile konuşma yapıyordu ancak yakın bir zamanda hükümeti düştü. Rejimin en çok aranan 55 kişilik listenin en önemlisi Saddam olduğu açıklandıktan sonra, ABD, eski rejim lideri ve onun en yakın danışmanlarını yakalamak için yoğun aramalara başladı. 22 Temmuz 2003, Saddam’ın oğulları Uday ve Qusay, Irak’ın kuzey kenti Musul’da kaldıkları bir villaya baskın sırasında öldürüldüler. 

5 ay sonra 13 Aralık 2003’te Saddam Hüseyin, Amerikan askerleri tarafından Tikrit’in 9 mil dışında kalan 6-8 metrelik derin bir delikte saklanırken bulundu. Bir zamanlar hijyen takıntılı adam, gür sakallı ve keçeleşmiş saçları ile dağınık bir halde bulundu. Tutuklandığı sırada hiç direnmedi ve yaralanmamıştı. Olay yerindeki bir asker onu ‘Kaderine boyun eğmiş bir adam.’ olarak tarif etti.

Saddam şimdi ABD güvenlik gözetimi altında ve ona karşı ceza davalarında mahkeme önünde yargılanıyor. Birincisi Ekim 2005’de. Bir sonraki yıl 5 Kasım’da insanlığa karşı suçlu bulundu ve asılarak ölüme mahkum edildi. Başarısız bir itirazdan sonra 30 Aralık 2006’da idam edildi. Uzun aramalara rağmen Irak’ta kitle imha silahları asla bulunamadı.

Orijinal Metin:  http://www.history.com/this-day-in-history/saddam-hussein-captured

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir