Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Avrupa / Rusya’ya Karşı Ortak Eleştiri: “ Hepimizin Güvenliğini Tehdit Ediyor “

Rusya’ya Karşı Ortak Eleştiri: “ Hepimizin Güvenliğini Tehdit Ediyor “

Almanca aslından çeviren: Esra Sümeyra BİLGİN

ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya eski ajan Skripol’ün zehirlenmesi üzerine “dehşete kapıldılar”.

• Eski Rus ajan, İngiltere Salisbury’de bilinci kapalı bir şekilde, zehirlenmiş olarak bulundu.
• İngiltere, kullanılan zehire bakıldığında, bir Rus müdahalesinden şüpheleniyor.

Durumun önemi ise :

Almanya’nın şimdiye kadar net bir pozisyon almamış olmasıdır.

Ortak bir açıklamada, Almanya, İngiltere, Fransa ve ABD, Rus hükümetini eski ajan Sergej Skripol’ün zehirlenmesi hakkında bir açıklama yapmaya çağırdılar.

Federal hükümetin de Perşembe günü yayınladığı, İngiltere’nin olayla ilgili değerlendirmesine göre, “büyük olasılıkla“ Rusya sorumlu tutuluyor. Dört eyalet bu saldırıyı şiddetle kınıyor ve dört ülkenin de devlet başkanları, “Bu, Birleşik Krallık’ın egemenliğine bir saldırıdır” diye sert çıkıştılar. “Böyle bir uygulama Kimyasal Silah Sözleşmesi ve uluslararası hukuk hükümlerini açıkça ihlal ediyor ve bütün güvenliğimizi tehdit ediyor. ” şeklinde açıkladıkar.

66 yaşındaki eski ajan Skripol ve 33 yaşındaki kızı Julia, 4 Mart’ta Londra’nın güneybatısındaki Salisbury’de, bir parktaki bankta bilinçleri kapalı bir şekilde bulundular. Yaşamı tehdit eden zehirlenme belirtileri ile hastaneye yatırıldılar.

Moskova’nın Delil Yetersizliği

Londra, suikastte Soğuk Savaş sırasında Sovyetler Birliği’nde geliştirilen sözde Nowitschok grubundan bir zehir kullanıldığını varsayıyor. Başbakan Theresa May Moskova’ya ültimatom vermek için çağrı yaptı, ancak Rusya son tarihin geçmesine izin verdi. Buna karşılık Mayıs ayında 23 Rus diplomata bir hafta içinde İngiltere’yi terk etme çağrısında bulundu.

Moskova Dışişleri Bakanlığı‘nda delil yetersizliği bulunmakta ve özellikle Dış işleri Bakanlığı sözcüsü Maria Sakharova’nın haber ajansı AP’ye verdiği demeçte Skripol olayından görüntü bulunmaması dikkat ve şüphe çekti. Bu da İngiltere’nin suçlamaları reddedebilmesi için birçok nedenden biriydi.

Kaynak : https://amp.welt.de/amp/politik/ausland/article174582006/Kritik-an-Russland-Uebergriff-gegen-die-Souveraenitaet-des-Vereinigten-Koenigreichs.html?__twitter_impression=true

Çevirmen Hakkında

Esra Sümeyra Bilgin / TESA Almanca Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir