Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Rusya’daki Siyasi Muhalefet Nasıl?

Rusya’daki Siyasi Muhalefet Nasıl?

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

18 Mart 2018’de Ruslar başkanlık seçimine gidecek. Anketlere göre Vladimir Putin lider olmasına rağmen Moskova sokaklarında gösteri düzenledi. Peki muhalefetin ağırlığı nasıl?

28 Ocak Pazar günü Rusya Federasyonu Merkez Seçim Komisyonu Navalnıy’ın henüz sonuçlanmayan dava durumunu sebep göstererek Rusya Federasyonu vatandaşı olarak seçilme hakkına sahip olmadığını açıkladı; muhalefetin ana figürü Navalnıy ise bu kanıyı çürütülebileceğini öne sürdü ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini boykot etme çağrısında bulundu.

27 yaşındaki Aleksandra Fedorova, Fransa Basınına “Buraya geldim, çünkü Navalnıy’ın seçime katılmasının engellemenmesini haksız buluyorum” açıklamasında bulundu.

118 eyalette çok sayıda polis memurunun gözetiminde gerçekleşen gösterilerde, yolsuzlukla mücadele eden eylemciyi destekleyen sloganlar atıldı: “Bu seçim değil aldatma!”
İlk defa 2000 yılında cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana hükümet başkanının popülaritesi hala oldukça yüksek. Resmi tahminlere göre, nüfusun % 65-80’i kendisini destekliyor. Protestolar Putin için sonuçsuz olacak mı?

İki Muhalefet

Nanterre’deki üniversitede öğretim görevlisi olan Anna Colin Lebedev “Rus siyasi sistemi, bütün seçimler arasında farklı görüşlere sahip farklı siyasi partilerin olduğu çoğulculuğun tüm işaretlerine sahiptir” dedi. “Ancak gözlemcilerin gösterişli göründükleri sistemli muhalefet ile seçime girmeyen muhalefet arasında ayrım yapmamız gerekiyor. Sonuncusu Navalnıy için. ”
Öncelikle temsilciler için “Siyasi görüşlerine uygun olarak belirli değerlere bağlılıklarını açıkça ilan edeceklerdir: Komünistler, aşırı sağ, vb. şekilde ancak gerçekte her zaman yetkililerin sunduğu karar doğrultusunda oy kullanacaklar “dedi. “Seçimlerin meşru görünmesini” sağlamak için Putin’e çeşitlilik gerekiyor. Rolleri önceden düzenlenmiş ve başkan için herhangi bir tehdit oluşturmayacak şekilde olmalıdır.

Öte yandan, rejime daha açık bir şekilde karşı çıkmak isteyenler çeşitli yöntemlerle yerinden edilmiş durumda: “Bir siyasi partinin kayıt edilememesi, cezai suçlamalar ve yıldırmadan…” şeklinde belirtti Anna Kolin Lebedev. İkincisi, oyunun bir parçası olmak istediklerinde ise marjinal pozisyonları ile sınırlandırılıyorlar.

“Gerçek Bir Savaş Olmayacak”

Çekimserliğin artmasına rağmen, ki önceki seçimlere kıyasla daha da büyümesi bekleniyor, Siyasi Teknolojiler Merkezi’nin bölüm başkanı siyasi analist, Tatyana Stanovaya, “Gerçek bir savaş olmayacak” dedi. Yetkili analist, Putin’in oyların % 65’inden fazlasını alarak seçileceğini savunuyor.

O, Navalnıy’ın kışkırttığı protesto dalgasının hükümeti hassas bir duruma getirdiğini kabul ediyor. Çünkü “kuvvet kullanımı, seçimlerin meşruluğunu tehlikeye atar” ve Kremlin bu durumdan kaçınmaya çalışıyor. Aynı zamanda, Navalnıy’ın üzerindeki baskıların hafiflediğini de belirtti; bu da “Putin’i endişelendirebilmek için yeterli sayıda insanı seferber edemediği” anlamına geliyor.

Anna Kolin Lebedev, “Navalnıy çoğunluğu toplamayı başaramadı, fikir birliği özelliği taşımıyor” şeklinde ekliyor. “Popülist davranışlar sergiliyor ve muhalefeti Putin’e karşı birleştirmeye çalışmıyor” diye devam ediyor. Ve “… boykotu, mevcut devlet başkanının konumunu güçlendirebilecek kullanışsız bir taktik olarak gören muhalif liberalleri hedef alıyor.” şeklinde ekliyor.

Üstelik o, çok genç bir kitle tarafından özellikle de ebeveynlerinin onları büyütme biçimini reddeden çoğu genç tarafından destekleniyor. “Görüşlerini desteklemek için sosyal ağ kullanımına açıklar ama gerçek siyasi talepleri yok” açıklamasında bulundu, Anna Kolin Lebedev.

Rus Paris Hilton

“Putin’e gerçekten karşı çıkan tek aday Kseniya Sobchak” diye ekliyor Anna Kolin Lebedev. St. Petersburg’un ilk belediye başkanı ve Vladimir Putin’in eski siyasi rehberi olan Anatoly Sobchak’ın kızının seçim kampanyası tartışmalara neden oldu. Adaylığını ileri sürdüğünde, insanlar ona “basit” ve “Kremlin kuklası” dedi. Uzman, “Kendisi de kazanamayacağını da biliyor. Ama amacı zafer değil.” dedi. O, gerçek adaylardan ziyade bir gazeteci gibi davranıyor ve bu seçimde, şimdiye kadar Rusya’da yapılmış en apolitik tartışmayı deniyor.

Tatiyana Stanovaya bunu desteklercesine “Sobchak bu seçimlerden uzak duruyor” dedi. “İnsanlar onu ciddiye almıyor. O etkili bir ailenin başarılı bir kızı, gösteri dünyasının figürüdür, ancak en önemlisi kuralları çiğnemektedir.”

Bazen “Rus Paris Hilton” olarak adlandırılan eski televizyon sunucusu, medyaya konuşur özellikle de değinmeyen konulara değinir: sorunlar, yolsuzluk ya da Navalnıy gibi.

Stanovaya, “Seçimlerde doğrudan bir etkisi yok ancak hükümet söyleminin aksine bir analiz unsuru ortaya koyuyor.” dedi. Seçmenler ona oy kullanmaz fakat söylediklerini yansıtacaklardır.

Tablo Net Mi?

Rusya’nın protesto güçlerini, kendi aktivitelerimizle kıyaslayarak anlayamıyoruz. Konu “sloganlarla sokaklara dökülmek hakkında değil” şeklinde analiz etti Anna Colin Lebedev; başkanlık kampanyası, muhalefet için bir “karar anı” olmayacaktır ama biz nereye götüreceğini de gözlemlememiz gerekir diye ekliyor.

“Tüm seçmenler başkanın zaferinin meşruluğuna inanacak mı? Protestolar artarsa nasıl bir yol izleyecekler? Tahmin etmek çok zordur.”

Seçimlerden önceki mevcut olan durum, 2012 yılında var olan durumdan önemli ölçüde farklıdır. Ukrayna’daki savaş, Kırım’ın birleşmesi ve ekonomik krizle birlikte Batı’dan izolasyon, sosyal yapıyı oldukça savunmasız hale getirmiştir. “Bugün, yaşam standartları bozulan sıradan insanların, farklı illerdeki protesto dalgalarını gözüyoruz.”

“Protesto her zaman toplumsal değişime yol açmaz”

Ancak A. Kolin Lebedev, muhalefeti, Putin’i destekleyenlerle eleştirenler arasında tutmak istiyor. Popülerlik tahminlerinin sadece ihtimalleri artırabilecek koşullarda yapıldığını kabul ederek, “Putin’in taraftarlarının aslında siyasete ilgi duymaması, pasif kalması ya da ilgilenilmemesi gibi durumların da dikkate alınması çok yararlı olur. Politik birleşmenin gerçek bir gücü vardır.” dedi.

Sonuç olarak, hükümete olan sadakati daha dikkatli bir şekilde izlemeyi talep ediyor: “Protesto her zaman toplumsal değişime yol açmaz” diye açıklıyor. Örneğin, STK’lar otoritelere açıkça karşı çıkarsa ve onları tüm sıkıntılardan dolayı suçlarsalar, ki haklı yanları illa ki olacaktır ve gelişme kaydederler. Ancak, “Birleşik Rusya” partisine üye iseniz, hareket etmenizi sağlayacak araçlar edineceksiniz. İnsanların, Putinizm hakkında bir şeyler inşa etmeyi nasıl başardığını görmek ilginç doğrusu.

Yazan: Lea Kasagrande (Léa Casagrande)
Kaynak: https://inosmi.ru/politic/20180205/241373636.html

Çevirmen Hakkında


Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir