Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Rusya ve Çin, ABD’nin Detaylı Planlarını Baltaladılar

Rusya ve Çin, ABD’nin Detaylı Planlarını Baltaladılar

10 yıllardır uluslararası işlerle uğraşan Amerikalı politika analizcisi Profesör Dennis Etler, Rusya ve Çin ile beraber diğer egemen devletlerin Amerikan’ın küresel hegemonluğunu devam ettirmesine yönelik en ince planlarını sabote ettiklerini söylüyor.

California/Aptos’ta bulunan Cabrillo College’de Antropoloji Bölümü Profesörü olan Etler, Press Tv ile olan röportajında uyarılarda bulundu. ”Filipin Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin hiçbir yabancı birliği ülkesinde istemediğini söylemesinden sonra Birleşik Devletler Manila Savunma Paktı’nı unutmalı.” açıklamasında bulundu.

Duterte, salı günü Japonya’dan ayrılmadan önce Manila’nin merkezindeki havalimanında gazetecilere yaptığı açıklamada ”eğer daha uzun kalsaydı Geliştirilmiş Savunma İşbirliği Anlaşmasını Birleşik Devletler ile imzalamayabileceğini” söyledi.

Çin’e bir sayaç olarak, Güney Çin Denizi’nde Birleşik Devletler ve Filipinler 2014’te EDCA’yı yürürlüğe koydu. Bu sayede Birleşik Devletler Filipinlerdeki 5 üsse dönüş izni almış oluyordu.

Geçen ay Başkan Duterte savunma paktını gözden geçireceğini, ABD Özel Kuvvetlerinin Güney Filipinlerden çekilmesi çağrısında bulunacağının sözünü verdi. Salı günü Duterte, Filipinler’deki herhangi bir yabancı askerlerin varlığına karşı olduğunu söyledi.

Başkan Duterte Çin ziyareti sırasında ”ABD’den ayrılacaklarını” duyurdu. Amerika ve Manila arasında uygulanan askeri ve ekonomik işbirliğinden söz etti.

DUTERTE’NİN ÇİN İLE  UZLAŞMASI 

Prof. Etler’in söylediğine göre Başkan Duterte’nin yakın zamandaki Çin ziyareti ve uzlaşısı Güneydoğu Asya’daki neo-kolonyal çağın sonunu temsil ediyor. Bu direkt olarak ABD emperyalizminin kontrol altında tuttuğu ve Çin’in yükselişini engelleme girişimlerinin bulunduğu bölgelere bir meydan okuma.

Etler, ”Duterte’nin en önemli noktası, Çin ve onun yemini Filipinler ve yalan bir çekişme ortaya koyan, amacı Güney Çin Denizi’nde ve Asya Pasifik bölgesinde genel olarak denizcilik özgürlüğünü korumak ya da fedakar bir şekilde müttefiklerini Çin ile olan egemenlik konularındaki çekişmede desteklemeyi sürdürmek olan ABD ile ilişkilerini yeniden tanımlayacağı yönünde.” diye ekledi.

Filipinler, ABD’nin iki yüzlülük maskesinin düşmesi ve gerçek niyetlerinin ortaya çıkması, dünyanın her bölgesinde, herhangi bir ülkenin etrafında hegemonyasını korumak için oluşturduğu ‘’karantina kuşağı’’ndan ve 2.dünya savaşından sonra ABD emperyalizmi tarafından dayatılan dünya düzeninden kurtulmak istiyor. Analist’in belirttiğine göre: Uluslararası kurallar ve düzenlemeler, ABD’nin hem ekonomik hem de askeri anlamda küresel hakimiyetini sürdürmesi anlamına geliyordu.

SOĞUK SAVAŞ KOMÜNİZMİ ENGELLEMEK DEĞİLDİ

Profesör Etler, ’’Soğuk Savaş, komünizmin yayılmasını içeren bir mücadele değildi. Gerçek şu ki; Stalin, Mao, Ho Chi Minh ve Kim İl-Sung Doğu’da Japon militarizmine ve Batı’da Faşizm’e karşı kazanılan zaferlerin sonucu olarak sadece kendi kazanımlarını korumanın peşinden koşuyorlardı. ABD ise Asya’da Çin Halk Cumhuriyeti’ni ve Avrupa’da ise SSCB’yi yenmek ve bu kazanımları geri almak istiyordu.’’ dedi.

Profesör Etler, ‘’Sovyetler Birliği ve Sosyalist Blok’un yarısı çöktükten sonra bu görev başarıya ulaştı. 1989’da SSCB’den sonra Çin’de büyük huzursuzlukların çıkması için büyük eforlar sarfedilmiş ve sonrasında da Çin’in de düşeceği varsayılmıştır. Fakat Gorbaçov’un aksine, Çinli firmalar ayakta durdu ve Çin, eğer plan başarıya ulaşsaydı 5. Neo-liberal çizginin kanatları altında bekleyecek ve kontrolu elden bırakmayacaktı.’’ diye ekledi.

Çin Komünist Partisi ile sıkıca ve kontrollü bir şekilde ekonomik reformlara girişerek ekonomik anlamda kalkınmasına izin verilecek, ABD ise neo-liberalizmin Çin’deki kaçınılmaz zaferine kadar, Çin’in ABD emperyalizminin ittatkar bir vassalı haline dönüşmesine kadar izleyip beklemeyi tercih edecekti.”

YENİDEN DİRİLEN ANTİ-EMPERYALİST BİR KOALİSYON

Rusya ve Çin’de yeniden dirilen milliyetçilik, hazırlanan en iyi planlara, yani ABD’nin devam eden küresel hakimiyet planlarına deyim yerindeyse çomak sokmaktadır. Bu milliyetçilik, ABD tarafından iddia edilen rövanşizm anlayışında değildir. Ancak, ABD tarafından yapılan girişimleri, gönüllü ve köle gibi sömürülen tüm egemen devletleri içeren bir dönüşümü yapmaya çalışır. Yeniden dirilen bir anti-emperyalist koalisyon içinde olan hem Rusya ve Çin hem de diğer bağımsız egemen uluslar, tarihleri boyunca ABD zorbalığına karşı olan dirençlerini gösteriyor.

Filipinli vatansever Başkan Duterte, ABD’nin, Filipinler’in ekonomik ve sosyal gelişimi ve kalkınması için yardımsever bir güç olmadığını anlıyor. Aksine, Duterte ABD’nin tercihinin, özgür bir Filipinler’in “Asya’nın Kaplanı” Çin’in himayesinde olmak yerine ABD’ye bir koloni gücü olarak hizmet etmesi olduğunu anladı.

Filipinler’in egemenlik haklarını tekrar savunmak amacıyla hareket eden Duterte, ABD- Filipinler savunma düzenlemelerinin yürürlükten kaldırılmasını ve Filipin topraklarına konuşlanmış yabancı güçlerin geri çekilmesini talep etti.

Aynı zamanda Duterte, diplomatik, ekonomik ve askeri ilişkilerde karşılıklı yarar sağlamak için tüm uluslardan destek aramakta ve Filipinlerin hakkının verilmesi konusunda da ısrar etmektedir. Bu durum kesinlikle ABD’nin lanetleyeceği bir şeydir. ABD’de kurumsal/devlet kontrollü medyada Duterte’yi davranışlarının hatalarını görmeyi umut eden ve sağı solu belli olmayan ”deli” biri olarak görebilirsiniz. Fakat, bu uzun olmayacaksa öncelikle Duterte’nin problemleri için diğer çözüm yolları aranacaktır

Kaynak: http://www.presstv.ir/Detail/2016/10/28/491104/Russia-China-monkey-wrench-US-plans

Çevirenler Hakkında

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir