Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Rusya ve ABD’nin Askeri Nitelik Karşılaştırılması

Rusya ve ABD’nin Askeri Nitelik Karşılaştırılması

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

ABD ve Kanada Enstitüsü Müdürü Valeriy Garbuzov ‘Pravda.ru”ya verdiği röportajda  Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin komutanlarını karşılaştırıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı açıklamalarda askeri çatışma üzerine de değinmişti: “Askeri çatışma riskleri üzerine olan soruya dönersek, ben iki ülkenin ordularının buna izin vermeyeceğinden yüzde yüz eminim. Bu bir varsayımdır ancak aynı şekilde ne Başkan Putin, ne de -eminim ki- Başkan Trump buna izin vermeyecektir. Onlar, seçilen liderlerdir ve onları seçen milletlere karşı barış ve huzuru sağlama konusunda sorumlulardır.” Demiştir.

Valeriy Garbuzov, yaptığı röportajda Lavrov’un bu iyimserliğini “ABD ve Rusya’nın nükleer güçler” olmasından kaynaklandığını öne sürdü. Uzman, “Biz, Soğuk Savaş yıllarındaki deneyimlerde çok sert bir çatışmanın olduğunu gördük.Ancak doğrudan bir çatışma içine girmedik.” Dedi.

“Bugün, hem Rusya hem de ABD kendilerini çatışmaya sürükleyecek fevri kararlar almaktan çekinmiyor. Rusya’da anti-Amerikancılığın, ABD’de ise anti-Rus akımının büyümesine yol açan büyük adımlar atmaktan korkmuyor. Bu kesinlikle normal bir durum değildir. Şükürler olsun ki, Lavrov böyle bir açıklamada bulundu. Çünkü sadece kazayla veya ufak bir hatayla bile orduların kolaylıkla karşı karşıya gelebileceği bu gergin ortamın tansiyonunu düşürdü.” diye de eklemiştir Garbuzov.

Ancak uzman Lavrov kadar iyimser bakmamakla birlikte, ona göre hem Rus hem Amerikan ordusu, politikacılardan daha stabil ve daha fazla yetkinliğe sahiptir.

“Aynı zamanda, Amerikalılar için durum daha da zordur, çünkü Rusya’nın başı daha dengeli kararlar alıp, ayrıcalıklı tavırlar sergilerken Trump oldukça sınırsız ve tahmin edilemez bir adamdır. Bugün bir şey diyorsa, yarın başka bir şey diyor ve yarından sonraki gün ise yepyeni üçüncü bir şeyden bahsediyor. Kritik askeri bir durumun olması halinde her iki tarafın buluşacağını farz edelim. Buluştuklarında bir iki saatliğine sessizce oturacaklardır. Belki üç dört. Ama tüm gün boyunca değil, eninde sonunda sorunları konuşarak halledeceklerdir.” şeklinde çıkarımda bulunmuştur.

Lavrov’un iyimserliğine bir de şunu ekleyebiliriz: ABD, Suriye’ye yönelik son saldırılarında Rusya’nın belirttiği “kırmızı çizgi”yi aşmadı. Aynı röportajı esnasında Lavrov, Rusya’nın ABD ve müttefiklerini “kırmızı çizgi” konusunda uyardığını söyledi. Özellikle Arap devletlerinin hangi bölgelerinde çizgiyi aşması durumunda Rus askeri birliklerin hasar alacağından bahsetmiştir.

Dışişleri Bakanı, “Onlar bu bölgedeki coğrafi sınır ve çizgilerin dışında, bizim sahip olduğumuz kırmızı çizgiler hakkında da önceden bilgilendirilmişdiler. Her durumda bu çizgileri aşmadıklarını sonuçtan anlayabiliyoruz.”demiştir.

Kaynak: https://www.pravda.ru/news/world/northamerica/usacanada/20-04-2018/1381774-garbuzov-0/#

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir