Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Rusya
Kaynak: CNN

Rusya Uluslararası Uzay İstasyonu Projesinden Ayrılıyor

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roskosmos) Başkanı, 21 Nisan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in izni dahilinde 2030 yılına kadar yörüngeye fırlatılmak üzere kendi uzay istasyonlarını yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Bu proje, Rus uzay araştırmaları adına çok yeni bir adım olmasının yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) ile yirmi yıldan fazladır süren yakın iş birliğinin sona ermesine bir işaret niteliğindedir.

Interfax haber ajansının aktardığına göre, Roskosmos Başkanı Dmitry Rogozin “Planlarımıza göre eğer 2030’da uzay istasyonunu yörüngeye fırlatmayı başarırsak bu harika bir ilerleme olacaktır. İnsanlı uzay araştırmalarında yeni bir adım atmak istiyoruz.” açıklamalarında bulundu.

Rus kozmonotlar, 1998’den bu yana ABD ve diğer 16 ülkedeki meslektaşları ile UUİ üzerinde birlikte çalışıyordu. Bu çalışmalarda en yakın iş birliği Moskova ile Washington arasında olsa da ilişkileri şu anda insan hakları, siber saldırılar ve bir dizi başka konuda derin bir kriz içerisinde.

Başbakan yardımcısı Yuri Borisov hafta sonu Rus televizyonlarına yaptığı bir açıklamada, Moskova’nın 2025’te UUİ projesinden çekileceğini ve bunu ortaklarına bildireceğini söyledi.

Rogozin, UUİ’den farklı olarak, Rus uzay istasyonunun büyük olasılıkla kalıcı bir mürettebata sahip olamayacağını çünkü yörünge yolunun onu daha yüksek oranda radyasyona maruz bırakacağını söyledi.

Ancak kozmonotlar uzaya çıkacak ve aynı zamanda yapay zekâ ve robotlar da kullanılacak.

Ayrıca Rogazin, Rus uzay istasyonunun yabancı mürettebatlar için de hazır olduğunu söyledi ve “En iyisini yapmak istiyorsan, kendin yap.” ifadelerini kullandı.

Interfax’ın açıklamasına göre; isimsiz bir kaynak, Rusya’nın bu projeyi başlatmak için 6 milyar dolara kadar harcama yapmayı planladığını söyledi.

Kaynak: CNN