Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / RUSYA TÜRKİYE’DEN ÜST DÜZEY ÖZÜR BEKLİYOR VE EKONOMİK YAPTIRIMLARI DİRETİYOR

RUSYA TÜRKİYE’DEN ÜST DÜZEY ÖZÜR BEKLİYOR VE EKONOMİK YAPTIRIMLARI DİRETİYOR

Rusya’nın devlet yetkilileri perşembe günü Türkiye’nin Salı günü düşürdüğü SU-24 tipi uçağı için yüksek mevkilerden özür ve hasarlarının karşılanmasını beklediklerini ayrıca ekonomik yaptırım uygulamayı düşündüklerini söylediler.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in kendisine güven mektubu verecek olan büyükelçilerle yaptığı toplantıda “Türkiye’nin yüksek siyasi mevkilerinden henüz hiçbir özür açıklaması gelmediği gibi kimse bize zararın telafi edileceğini ya da suçluların cezalandırılacağını da söylemedi.” dedi.

Putin, Türk liderlerinin bilerek Rusya-Türkiye ilişkilerini çıkmaza sokmalarını “üzücü” olarak değerlendirdi.

Putin uçağın düşürülmesinin Moskova’yı “sırtından bıçaklamak” olduğunu ayrıca bu olayın sağduyu ile çeliştiğini ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev Rus savaş uçağının düşürülmesindeki “saldırı eylemi” için çağrıda bulundu ve hükümetin Türkiye’ye karşı olası bir ekonomik yaptırım uygulanmasının iki gün içinde hazırlanması talimatını verdi.

Medvedev Perşembe gün ki hükümet toplantısında ” Devlet dairelerinden böyle bir saldırı eylemine yanıt vermek için bir dizi önlemin formüle edilmesi istendi.” dedi.

Medvedev Rus mevzuatı çerçevesinde ekonomik işbirliği programlarının askıya alınması, mali işlemlerde kısıtlamalar dış ticaret, ithalat ve ihracat vergileri de dahil, turizmi ve uçakların, gemilerin dolaşımının kesilmesi, yanı sıra insani temasları ve yabancıların istihdamını kesilmesi gibi önlemler alınabileceğini söyledi.

Medvedev Türk firmaları kapsayan yatırım projelerinin iptalini ya da dondurulmasını ve Türkiye tercihli ticaret antlaşmalarının iptalini önerdi. Medvedev bu kısıtlamaların dayatılmasını ve ikili ilişkilerde iyileşme oluncaya kadar uygulanması gerektiğini ekledi.

Rusya Türk gıda ithalat denetimini sıkılaştıracak 

İki ülke arasındaki ilişkiler Rus savaş uçağının düşürülmesi ile birlikte gerginleşti. Rusya hükümeti perşembe günü Türkiye’den gelen tarım ürünleri üzerinde kontrolün sıkılaşacağını söyledi.

Tarım Bakanı Alexander Tkachev’in yaptığı açıklamada: Türkiye ürünlerinin Rus standartlarına tekrarlanan ihlalleri de göz önüne alındığında, Rus hükümeti Türkiye’den gelen tarım ürünlerine ve yiyeceklere sıkı Rosselkhoznadzor (bitki ve hayvan denetim servisi) denetimi uygulanmasını emretti.

Tarım Bakanlığı Türk tarım ürünlerinin %15’inin Rus standartlarına uymadığı yönünde bir incelemeninde olduğunu söyledi.

Bakan konuşmasına bu yıl hayvan kökenli Türk mallarında zararlı ve yasak maddelerin artıklarına en az 40 kez rastlandığını ,Türk meyve ve sebze ürünlerinde yüksek düzeyde pestisit, nitrat ve nitritinde bulunduğunu ekledi.

Rosselkhoznadzor çarşamba günü ürünlerinde yasak ve tehlikeli madde bulunan Türk fabrikalarından 1 Aralık’tan itibaren beyaz et ithalatının yasakladığını söyledi. Bu yasak ikili ilişkilere daha da çok zarar vereceğinden kısmen engellendi.

Türkiye-Rusya ilişkileri Türkiye hava sahası ihlali nedeniyle salı günü Suriye sınırındaki Rus savaş uçağını SU-24’ün düşürülmesi ile gerildi. Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin bu olayı “sırtından bıçaklanmak” olarak tabir ederek ciddi sonuçlara neden olacağı hakkına uyardı.

Kaynak: http://www.chinadaily.com.cn/world/2015-11/26/content_22521953_2.htm

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir