Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / Rusya, Türkiye ve İran Suriye’de Barış İçin İşbirliğini Sürdürmeyi Kabul Etti

Rusya, Türkiye ve İran Suriye’de Barış İçin İşbirliğini Sürdürmeyi Kabul Etti

Çince aslından çeviren: Doğukan ENUŞTEKİN

05 Nisan 2018  Xinhua Haber Ajansı

Sputnik Haber Ajansı’ndan gelen haberlere göre, Rusya, Türkiye ve İran’ın cumhurbaşkanları Suriye meselesini tartışmak üzere 4 Nisan’da Türkiye’nin başkenti Ankara’da görüşmelerde bulundular. Görüşmelerden sonra üç ülke ortak bir bildiri yayınladı ve Suriye’de barış için çaba göstermeye devam edeceklerini belirtti.

Aktarılanlara göre, Rusya Cumhurbaşkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani Suriye meselesi hakkında ortak bir bildiri imzaladılar. Bildiride, üç ülkenin cumhurbaşkanlarının, Suriye meselesiyle ilgili aktif işbirliğini sürdürme konusundaki kararlılıklarını, çatışmanın bütün tarafları arasında uzun vadeli uzlaşma sağlamak ve BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı ile önerilen siyasi süreç için çaba gösterme yönündeki kararlılıklarını yinelediklerini belirtti. .

Açıklamada, Rusya, Türkiye ve İran’ın işbirliğini sürdürmeye kararlı oldukları ve Suriye’deki “İslam Devleti” aşırılık yanlısı örgütleri ve “üs” terör örgütlerini tamamen ortadan kaldırmaya kararlı oldukları belirtildi.

Üç ülke, Suriye Anayasa Konseyi’nin çalışmalarının erken başlamasına yardım sağlama konusundaki istekliliğini de dile getirdiler.

Görüşmeler Kasım 2017’de gerçekleşen Soçi zirvesini takip ediyor. Üç ülkenin liderleri bir kez daha Suriye meselesiyle ilgili doğrudan bir diyalog yürüttüler. Üçlü ortak bildiride, üç ülkenin liderlerinin İran’daki bir sonraki Suriye zirvesine katılacağı belirtildi.

(Editör: Xu Haizhi)

Kaynak: http://www.xinhuanet.com/world/2018-04/05/c_129844591.htm

Çevirmen Hakkında

Doğukan Enuştekin / TESA Çince-İngilizce Çevirmeni

Doğu Çin Normal Üniversitesi
( 华东师范大学)

İş Çincesi Bölümü / 1. Sınıf

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir