Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Navalnıy
Kaynak: Maksim Şemetov / Reuters

Rusya, Navalnıy’ın Hapse Atılmasına Karşı Yeni Protestolara Hazırlanıyor

Tutuklanan muhalif Aleksey Navalnıy’ın destekçileri, sıkı önlemlere rağmen pazar günü Moskova’da ve Rusya genelinde yeni protestolar düzenlemeye hazırlandı.

Bu toplanmalar Başkan Vladimir Putin’in sağlam rakibinin Almanya’dan döndükten sonra 17 Ocak’ta tutuklanmasının ardından serbest bırakılma kampanyasının bir parçası. Navalnıy, Rusya’da sinir gazı zehirlenmesi geçirip Almanya’da iyileşmişti.

44 yaşındaki muhalif siyasetçi, Putin’i cinayet emrini vermekle suçluyor ancak Kremlin bunu reddediyor.

Navalnıy, uydurma olduğunu söylediği şartlı tahliye ihlaliyle suçlanıyor. Mahkeme, kendisine üç buçuk yıla kadar hapis cezası vermek üzere önümüzdeki hafta toplanacak.

Navalnıy’ın tutuklanma tehdidine rağmen, Moskova’ya etkileyici bir şekilde dönüşünü takip eden protestolar, Putin’in buna nasıl bir cevap vereceği konusunda tereddütte bıraktı. Anketler, Ruslar arasında yıllar boyunca düşen ücretler ve pandeminin sonuçlarıyla birlikte bastırılmış hüsranı gösteriyor.

Batı, Moskova’ya Navalnıy’a izin vermesini ve destekçileri Putin’in yakın müttefikleri olduğunu söylediği 35 kişiye yaptırım uygulanması için ABD Başkanı Joe Biden’a başvurdu.

Navalnıy, 100 milyondan fazla izlenen bir videoda Rusya içinde desteği canlandırmak için Putin’i Karadeniz kıyısında görkemli bir sarayın esas sahibi olmakla suçladı, Kremlin lideri ise bunu reddetti.

Protestoların arifesinde, iş adamı ve Putin’in eski judo müsabaka ortağı Arkady Rotenberg mülkün sahibi olduğunu söyledi.

Polis, pazar günkü protestolara izin verilmediği ve yasadışı olarak görülüp geçen hafta sonunda olduğu gibi dağılacağı konusunda uyardı. Ayrıca, göstericilerin Covid-19’un yayılmasına yol açabileceğini de belirttiler.

Bir protesto izleme grubuna göre polis, geçen cumartesi günü düzenlenen protestolarda 4000’den fazla kişiyi gözaltına aldı. Bir şehirdeki protestocular, -52 derece sıcaklıkta sokağa çıktı.

Moskova’da polis, yeterli nezarethane bulmakta zorlanıyor gibi görünüyor. Bir protestocu, yetkililerin kendisini cumartesi günü tutukladıktan sonra çarşamba günü bir hücre bulabildiklerini belirtti.

Bu hafta sonu, Navalnıy’ın Moskova’daki destekçileri, Kremlin yönetimi ve KGB’nin ardılı Rusya Federal Güvenlik Merkezi yakınlarında toplanmayı planlıyor. Burada protestocular 1991 yılında Sovyetlerin dağılışı sırasında gizli polisin kurucusunun bir heykelini devirmişlerdi.

Polis cuma günü, protesto planları nedeniyle yedi metro istasyonunu kapatacaklarını ve bölgedeki yaya hareketini kısıtlayacaklarını belirtti.

Navalnıy’ın önde gelen müttefiklerinin çoğu bu hafta sıkı önlemlerle hedef alındı. Erkek kardeşi Oleg de dahil olmak üzere şu anda çok sayıda kişi ev hapsinde.

Muhabir: Tom Balmforth

Kaynak: Reuters