Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Rusya, İnsan Hakları Sözleşmesini Feshederek Avrupa Konseyi’nden Çekilmeyi Düşünüyor

Rusya, İnsan Hakları Sözleşmesini Feshederek Avrupa Konseyi’nden Çekilmeyi Düşünüyor

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

Rus yetkililer, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çekilme ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile işbirliğini sona erdirme olasılığı üzerinde duruyorlar. RIA Novosti, mahkemenin şu anki çizgisi ve Rus karşıtı kararların alınması Rus makamlarını bu düşünceye ittiğini bildirildi.

“Rusya’ya yönelik şikayetler göz önünde bulundurulduğunda, AİHM’nin konumunun siyasileşmesi gittikçe arttığı görülmektedir” açıklamasıyla Rus tarafının ve argümanlarının dikkate alınmadığı da belirtildi.

Kaynakların açıklamasına göre, mahkeme, Rus hukuk sisteminin özelliklerini ve uluslararası hukuk normlarını dikkate almayı reddediyor. Sıklıkla “çifte standart ” uyguluyor.

Rus parlamenterlerin Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde (AKPM) oy kullanma hakkından mahrum bırakıldığını hatırlattılar. Ve Rusya temsilcilerinin katılımı olmaksızın, Rus davalarının ele alınmasını talep eden 20’den fazla AİHM yargıcının seçildiğini belirttiler.

Ajanstaki yetkililer, “Buna göre, bu yargıçların seçiminin meşruluğu sorunu ve Rusya Federasyonu ile ilgili kararlar sonuçsuz ve havada kalmaya devam ediyor” açıklamasında bulundular.

“Dolayısıyla, Rusya’nın devlet kurumlarında, AİHS’nin fesih edilmesi konusu gündemde, ki bu, ülkemizin AİHS’nin yargı yetkisinden çıkmasına ve Rusya’nın Avrupa Konseyi üyeliğinin sona erdirilmesine yol açacaktır.” şeklinde devam ettiler.

Rus heyetinin oy kullanma hakkından mahrum bırakılmasının sebebi, 2014’teki Kırım’daki konumudur. O zamandan bu yana Rusya, meclis oturumuna akreditasyon için belge göndermedi. Geçen yıl Haziran’ından itibaren delegasyonun yetkileri alınana kadar ise Avrupa Konseyi bütçesine yapılan katkı paylarını askıya almıştı.

Aynı zamanda Moskova, krizden çıkma önerilerini defalarca dile getirdi. Ancak Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Rusya ile diyaloğun önemini vurgulamasına rağmen, hiçbir şekilde buna tepki göstermedi.

Kaynak: https://ria.ru/politics/20180301/1515506788.html

Çevirmen Hakkında


Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir