Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Rusya Amerika’yı Uyardı: Nükleer Silahlanma Anlaşmasından Çekilmek Tehlikeli Bir Adım Olabilir
Rus Yetkililer ABD'yi Nükleer Anlaşmadan Çekilme Konusunda Uyardı Analiz Çeviri Rusya Tesad

Rusya Amerika’yı Uyardı: Nükleer Silahlanma Anlaşmasından Çekilmek Tehlikeli Bir Adım Olabilir

Dışişleri Bakanı Yardımcısı, Moskova’nın 1987 yılında imzalanan füze anlaşmasını sıkı bir şekilde gözlemlediğini vurguladı.

Kıdemli Rus yetkililer, Trump’ın silah kontrol anlaşmasından çekilme niyetini duyurmasından sonra Amerika’ya tepki gösterdiler.

Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması (INF), 1987’de imzalandığından beri nükleer füzeleri Avrupa’nın dışında tutmaktadır. Amerikan başkanı önce Rusya’yı anlaşmaya uymamakla suçladı ve Cumartesi günü gazetelere, sorumlulukları gereği ‘’bu silahları geliştirmemiz gerekiyor’’ açıklamasında bulundu.

Karar, yetkililerinin kısa ya da orta menzilli nükleer füzeleri yayma iddialarını reddeden Rusya’nın öfkesini arttırdı. Rusya, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’dan açıklama yapmasını istedi. Guardian’ın Cuma günü belirttiğine göre Bolton,  INF anlaşmasından çekilme kararını destekliyordu.

Pazar Günü, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Ryabkov, Trump’ın açıklamasını “çok tehlikeli bir adım” ve “bazı alanlarda zorla belirli tavizler elde etmek için şantaj” olarak tanımladı.

Ryabkov, “Amerikalı meslektaşlarımdan farklı olarak, olayın ne kadar ciddi olduğunun, güvenlik ve stratejik istikrar için ne kadar gerekli olduğunun farkına vardık ve Washington’da kararı belirleyen herkese dengeli ve gösterişli bir yaklaşım göstermesi için çağrıda bulunduk.’’ dedi.

Anlaşmayı imzalayan kişi olan eski komünist lider Mikhail Gorbaçov, Trump yönetiminin kararını eleştirerek bunu bir hata olarak adlandırdı. Geri çekilme “ABD ve SSCB liderlerinin büyük çabalarla uğraştıkları nükleer silahsızlanmayı baltalayabilir” diyerek düşüncelerini belirtti.

Anlaşma 500 – 5.500 km misilli füzeleri yasaklamakta, Avrupa kıtasında bulunan nükleer silahları da hedeflemekteydi. Ronald Reagan ve Mikhail Gorbaçov arasında 1987’de sonuçlandırılan anlaşma, son yıllarda iptal edilme riskiyle karılaşan birkaç dönüm noktası anlaşmadan biridir. 2021’de sona erecek olan 2010 yeni stratejik silahlandırmayı azaltma anlaşması da ayrıca Bolton tarafından hedef gösterilmiştir. Resmi Amerikan Yetkilileri onun, bu anlaşmayı genişletme konuları üzerine konuşmasının yasaklandığını belirttiler.

Rusya’nın sınırlı etkisi olsa da nihai olarak Kremlin’in bakış açısını paylaşan yasa koyucuları da Trump yönetiminin açıklamasını eleştirdi.

Rusya Federasyonu Dışişleri Komitesi Konsey Başkanı Konstantin Kosaçov, Amerika’nın “tek taraflı askeri üstünlük” arayışında olduğunu söyledi ve politik fikirlerini beyan ettiği Facebook sayfasında “ABD, Soğuk Savaş yıllarında anlaşmalar üzerine kurulmuş olan küresel nükleer güç dengesini bozacak bir fırsat kolluyor”  diyerek düşüncelerini paylaştı.

ABD’de ise Cumhuriyetçi senatör Bob Corker, başkanın tehdit edilip ardından tekrar müzakere ettiği NAFTA ticaret anlaşmasında olduğu gibi Trump’ın girişiminin yeni bir anlaşma için atılan “bir adım” olmasını umduğunu söyledi.

Amerika, yeni bir füze geliştirerek Rusya’nın zaten anlaşmayı hiçe saydığını iddia ediyor. Anlaşmadan çekilme Amerika’nın silahlı güçler kontrol politikalarında keskin bir kırılma yaratabilir, devlet ve Pentagon içinde muhalefetle karşı karşıya kalabilir. INF zaten gelecek yılın başlarında vadesi dolduğu için kongreye gelmekle karşı karşıya.

NATO Amerikan Büyükelçisi, Rusya’yı bu ayın başında eğer yeni nükleer füzenin geliştirilmesi durdurulmazsa bu iki ülke arasındaki anlaşmayı tehlikeye atacaktır uyarısında bulunmuştu ve ABD füzeyi “çıkaracaktır” demişti. Kıdemli bir Amerikan General Rusya’yı Silahlı Güçler Servisi Komitesi binasında geçen yıl füzeyi konuşlandırması konusunda suçladı.

Rusya bu yıl Amerika’nın, Bush yönetiminin 2001’deki, 1972 yılında imzalanmış  Balistik Füze Karşıtı Anlaşması’ndan (ABM) çekilme kararı da dahil olmak üzere, silah kontrol anlaşmalarından çekilmesine yaptığı eleştirilerini arttırdı. Putin, Amerika’yı “yeni silahlanmayı arttıracak şartları yaratmakla” suçladı.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2018/oct/21/cold-war-weapons-treaty-inf-russia-us-donald-trump

Çevirmen Hakkında 

Yaren Hancı / TESA İngilizce Çevirmeni 

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu 

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir