Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Rus BM Elçisi: Moskova, Suudi Arabistan’ın Rusya-Türkiye-İran’ın Suriye’de Barış İçin Olan Girişimine Katılmasını İstiyor

Rus BM Elçisi: Moskova, Suudi Arabistan’ın Rusya-Türkiye-İran’ın Suriye’de Barış İçin Olan Girişimine Katılmasını İstiyor

RUS ELÇİ VİTALY CHURKİN 

Rusya’nın BM elçisi Vitaly Churkin, Suudi Arabistan’ın Rusya, İran ve Türkiye tarafından Suriye’de barışın sağlanmasına yönelik çabalara katılması gerektiğini söyledi.

Rusya, İran ve Türkiye Dışişleri Bakanları, Suriye’deki uzun süreli ihtilafa çözüm bulmaya yönelik ortak bir bildiri hazırlamak üzere Salı günü Moskova’da bir araya geldi.

Churkin’e göre bu belge 3 ülke tarafından ekstra çabayla diğer sorunların yanı sıra muhalefet güçlerini hükümetle pazarlık yapmak ve onları aynı masaya oturtmaya yarayacaktı ve dolayısıyla aralarında siyasi süreci ilerletecek bazı düzenlemeler geliştirebileceklerdi.

Churkin’in söylediğine göre; Moskova, Tahran ve Ankara tarafından yapılan açıklamanın “bu tür çabalara katılmak için” kendi yerlerinde “etkili olan diğer ülkelere davetiye sunduğunu” belirtti.

Kanal 24’e konuşan Rus elçisi Rossiya ”Bana öyle geliyor ki, Suudi Arabistan ile benzer bir tavır takınıp aynı yönde çalışmak çok önemli.” diyecekti.

Suriye krizinin çözümünde Rusya-ABD görüşmeleri durdu, ancak Churkin, Donald Trump’ın Beyaz Saray’da Barack Obama’nın yerine geçmesiyle durumun değişebileceğini söyledi.

Churkin daha sonra ”Yakınlarda duyduğum şeylerle alakalı kişisel yorumlarımı paylaşacağım.”  diyecektir.

BM’nin Suriye özel elçisi Staffan de Mistura, Churkin’in bilgilerine göre, 8 Şubat 2017’de Suriye ile ilgili yeni bir görüşme turu düzenlemeyi planladığını söyledi.

Rus BM büyükelçisi, “Eminim (de Mistura) bunu Donald Trump’ın ekibi üzerindeki insanlarla temas kurma ve onlarla randevu düzenleme fırsatı bulduktan sonra yapardı.” diyecekti.

Bunun sadece kendi yorumu olduğunu vurgulayan Churkin ”Bu güzel bir işaret çünkü Trump yönetiminin Suriye’deki politik krizi açma yönündeki yeteneğini gösteren bir şey olacak.” açıklamasında bulundu.

Devamında Rusya, Trump’ın bir sonraki BM elçisi olarak görevlendirme teklifinde bulunacağı Nikki Haley ile işbirliğine hazır diyecekti Churkin.

Rus elçisi Churkin ”Güney Carolina’nin oldukça genç bir valisi olan Nikki için uluslararası tecrübesi olmamasına rağmen güzel şeyler duydum.” açıklamasını yaptı.

Ancak Haley’i bizzat tanımadığını ve bunun da ABD delegasyonunun BM ve Güvenlik Konseyi ile nasıl hareket edeceğini tahmin etmesini zorladığını vurguladı.

”Her neyse, rahatlamak ve BM’deki çalışmalarımızda bir tür nirvana (mutluluk) bulmamızı beklemek için daha çok erken diye düşünüyorum. Gerçek hayatta biraz daha karmaşık olacak bu durum.” dedi Churkin.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ”Suriye’nin Halep şehrinde militanlardan çekilmesi “tamamlanıyor” dedi.

Halep’ten bir görüntü

Halep, ülkedeki isyancılar tarafından tutulan son büyük şehirdi ve çekilme konusu Rus ve Türk arabuluculuğunda anlaşmaya varıldı.

Rus yetkililerin tahminlerine göre, 2012 yılından bu yana isyan kontrolünde olan doğu Halep’teki sivillerin tahliye edilmesinin birkaç gün içinde tamamlanması bekleniyor.
 

Kaynak: https://www.rt.com/news/371188-russia-syria-saudi-trump-un/

Çeviren Hakkında

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir