Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / RUS BAKAN ŞOYGU’NUN UÇAĞI İLE NATO SAVAŞ UÇAĞININ YAKINLAŞTIRILMASI HAKKINDA UZMAN GÖRÜŞÜ

RUS BAKAN ŞOYGU’NUN UÇAĞI İLE NATO SAVAŞ UÇAĞININ YAKINLAŞTIRILMASI HAKKINDA UZMAN GÖRÜŞÜ

Çeviren: Zelina Çeper

Baltık Denizi hava sahasında yaşanan olay Sergey Şoygu uçağın katılımıyla gerçekleşti.
NATO savaş uçağı Rus savunma bakanının Kaliningrad’a uçtuğu yolcu uçağına yanaşmayı denedi. Rus savaş uçaklarından biri uçaklara eşlik ederek olaya müdahale etme durumunda kalmıştır.


Peki ya NATO Uçağı Rotasını Değiştirmeseydi ?

Bu ve bunun gibi genel sorularla genel bilgi edinmek için sorularımızı Savunma Bakanlığı bünyesinde Kamu Konseyi’nin “Milli Savunma” baş editörü üyesi İgor Korotchenko cevapladı.

-Savunma Bakanına hangi uçaklar refakat etmektedir?

Genellikle tam cephane ile iki tane Su-27 savaş uçağı refakat etmektedir.

-Neden yabancı bir uçak Bakan’ın uçağına yanaştı?

Bu bir güç gösterisi midir?

Açık denizler üzerinden yapılan askeri uçuşlara NATO tarafından eşlik edilmesi bir sürpriz değildir. Onlar hava sahasında, hava nesnelerini görsel olarak tanımlayabilmek için uçaklara yanaşmaktadırlar. F-16 uçağı oldukça yakın seyir etmiştir. Ancak Su-27 onun yakınlaşmaya devam etmesini önlemiştir.Rus savaş pilotu ‘havadan havaya’ füzelerini diğer pilota gösterince NATO pilotu kenara çekilmiştir.                -Mesafe güvenli miydi?

Evet yeterince güvenliydi. Ancak Rus savaş uçağı yakında olmasaydı NATO pilotu daha da yakınlaşmayı deneyebilirdi veya tehlikeli manevralarda bulunabilirdi.

-Peki NATO uçağı dinlemeyip, daha da yakınlaşsaydı nasıl bir durum ile karşı karşıya gelinirdi?

Genellikle silahların gösterilmesiyle birlikte direktif uygulanır. Ancak tersi bir uygulama görülseydi öncelikli olarak Rus pilotu yabancı uçağa maksimum derecede yanaşırdı. Bu manevranın etkisiz olması durumunda ise silah kullanmak zorunda kalırdı.

-Bu NATO tarafından yapılmış bir provokasyon muydu?

Geçen sene Rusya NATO’ya nötr hava sahasında savaş uçaklarının konumunu tespit edilmesini sağlayan radyo hava vericilerini açmasını önerdi. Ama NATO sustu. Böylece hem Rusya hem NATO radyo hava vericileri kapalı bir şekilde uçmaya devam etti. Buna benzer “uçuşlar” standartlaştı: yabancı uçaklar sınıra yanaştığında Rusya’nın savaş uçakları da kalkış yapıyor. Rusya’nın savaş uçakları kendi hava sahasından çıkış yaptığında NATO’nun uçakları karşılıyor.

-Rus Pilotu doğru mu hareket etmiştir? Endişelenecek bir durum var mıdır?

Pilot doğru hareket etmiştir ve hiçbir ihlal söz konusu değildir. Endişelenmeyi gerektirecek bir durum yoktur . Bakan yeteri derecede korunmaktadır. Gerçekten hava da yaşanan bu durum Sergey Şoygu’nun Kaliningrad’a uçuşunu etkilemedi. Bakan Kaliningrad’a Savunma Bakanlığı toplantısına katılmak için uçmuştur. Bunun üzerine Bakan NATO’nun anti-Rus tavır takındığını söyledi.

(Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Kaliningrad.) “Operasyonel ve muharabe ittifakların hazırlıkları şiddetle artmaktadır.Şu an Rus sınırlarında büyük ölçekli ittifaklar oluşmaktadır. (Baltops-2017 ve Udar Sabli-2017) Bu ittifaklarda 10 binden fazla askeri görevli, 70’den fazla gemi ve destek ekipleri, yaklaşık olarak 70 uçak ve bununla birlikte Amerikan stratejik bombardımanları (V-52.) bulunmaktadır. NATO,  4 tabur taktik grubunda 5 bin insan ile Baltık Devletleri ve Polonya’da; limanları, havaalanları ve diğer askeri tesislerin altyapısını geliştirmektedir. Bu olaylar açık bir şekilde Batılı Partnerlerin anti-Rus düşünceye hakim olduklarını gösteriyor.”  Şeklinde belirtti Şoygu. “Anlaşıldığı üzere Rusya NATO’nun tavırlarına karşı Batı savaş bölgelerinde askeri hazırlığı arttırarak cevap verecek. Bu bölgede, bu yıl 20 savaş birliği takviye edilmeye karar verildi. Bunun yanı sıra Atlantik Okyanusu’nun önemli kısımlarında Baltık savaş filoları arttırılmıştır.” Bakan Şoygu, Rusya Savunma Bakanlığı’nın Rusya ve Beyaz Rusya cumhurbaşkanlarının kararıyla iki yılda bir düzenlenen ‘Batı-2017’ programının öğretileri hakkında diplomatik kanallardan, Batılı partnerlerini bilgilendirdiğini belirtmiştir.

 

Kaynak: https://www.kp.ru/daily/26695.4/3718882/

 

Çevirmen Hakkında 

Zelina Çeper

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir