Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Ronald Reagan

Ronald Reagan Neden Sekiz Kez Devletin Bazı Birimlerinin İşlevselliğini Durdurdu?

Başkan ve Kongre; refah, suç, savunma harcamaları ve Nikaragua’da kontrgerillaların finanse edilip edilmeyeceği konusunda tartıştı.

Çoğu devlet kapamaları, Demokrat ve Cumhuriyetçi partilerin aynı konularda hemfikir olmaması üzerine gerçekleşti-1970’lerde kürtaj, 90’larda yaşlılar ve yoksullar için sağlık yardımları ve 21. Yüzyılda Obama sağlık reformu, DACA ve sınır duvarı. Aynı şekilde, Ronald Reagan’ın başkanlığı süresince oluşan sekiz kapama 1980’li yıllarda insanların refahı için fon aktarmadan İran-Kontra ilişkisine kadar yaşanan en büyük siyasi savaşlara dikkat çekti.

1. Yurtiçi vs savunma üzerinden karşı mücadele: 20-23 Kasım 1981 

Hükümetin büyük bir bölümünün çalışmayı durdurduğu ilk kapanma, 1981’de Reagan’ın 2,1 milyon çalışanın 241.000’ini ücretsiz izne çıkartmasıyla gerçekleşti.

Bu kapama “Reagan dönemi ABD ekonomisi” olarak biliniyordu. Reagan, Soğuk Savaş savunma harcamasına zarar vermeden iç harcamaları azaltmak için bir kampanya başlattı ve bu kapamanın ne anlama geldiğini açıklıyordu. Reagan bir yandan iç harcamalardan birkaç milyon dolar kesmek istedi; diğer yandan Demokratlar, kongre üyeleri ve kıdemli memurlar için daha fazla savunma kesintileri ve daha yüksek maaş istedi.

Sonunda Kongre ve Reagan uzun vadeli harcama planı oluşturma zamanı verecek geçici bir beyanname tasarladılar. Harcama planında anlaşamamaları hükümetin yedinci defa kapanmasına neden oldu ancak ilk olarak Federal işçilerin etkilenmesi açısından bir ilkti.

Tammy Wynette Başkan Ronald Reagan’a kongre üyeleri için verilen Barbekü partisinde şarkı söylerken. Beyaz Saray, 1982. – Kaynak: Ulusal Arşiv

2. Demokratlar ‘adamlarının yanında kalmamaya’ karar verdiler: 30 Eylül-2 Ekim 1982

Reagan’ın 1982’deki ilk kapaması büyük bir siyasi sorun sebebiyle gerçekleşemedi ama bu sorunun sebebi 1980’lerdeydi. Reagan ve Kongre 30 Eylül’de bütçe anlaşmasına ulaşamadılar çünkü hepsi ihtiyaç duydukları sosyal işlevlere sahipti.

Demokratlar, önceden 1000 dolarlık bir bağış toplama yemeği planlamışlardı ve Reagan da aynı akşam için tüm Kongre’yi Beyaz Saray Barbeküsü’ne davet etmişti. Bu durum Kongre Demokratları ve Reagan arasında gerginlikler oluşturdu; Demokratlar, Reagan’ın aynı gün bir parti düzenlemesine sinirlenmişlerdi ve misafirlerinin Cumhurbaşkanının davetine gitmeleri durumundan endişelendiler.

Beyaz Saray davetinde öne çıkan konuklardan biri ‘ Adamının yanında dur’ şarkısını söyleyen Tammy Wynette idi. Başkan o gece yaptığı uygunsuz bir şakada Wynette’in şarkısındaki tavsiyeleri kongrenin nasıl takip edeceğinden bahsetti: Bunun bir kaydını alacağım ve Hill’deki bütün bay ve bayanlara göndereceğim.” Bu fikri sevdim.

3. İş vs füze fonlama savaşı 17-21 Aralık 1982

Devlet, iki buçuk ay sonra tekrar bir kapama yaşadı. Yalnız bu sefer durumun meşgul bir ajandayla ilgisi yoktu. İlk kapanmada olduğu gibi, bu sefer iç harcamalar ve savunma fonları arasında çatışma yaşandı.

Kongre iş yaratmak amacıyla kamu işlerine fon sağlamak istedi ama Reagan buna karşı çıktı. Reagan’ın istediği şey, Kongre’nin finanse etmek istemediği iki Soğuk Savaş silahını finanse etmekti; MX füzesi ve Pershing 2 füzesi.

Kapatmayı sona erdiren beyannamenin iş programına ya da füzelere finansman sağlaması bitmedi. Buna rağmen beyanname, Reagan’ın kaldırmak istediği ve fakirler için sosyal bir yardım fonu olan Hukuki Hizmetler Kurumu adına yeni finansman ekledi.

Başkan Ronald Reagan’ın Stratejik Savunma Girişimi (Star Wars) Hakkında ulusa seslenişi – Corbis / Getty Images

4. El Salvador’un isyancılarına destek sıkıcı bir hale geldi: 10-14 Kasım 1983

Reagan’ın 1983’deki kapaması, uluslararası ilişkiler konularının da araya girmesiyle, sosyal programlar ve savunma harcamaları arasında daha fazla çatışmaya yol açtı. Bu kapanma, Reagan’ın açıkladığı Stratejik Savunma Girişimi’nden birkaç ay sonra meydana geldi. Bu savunma planı, olası nükleer saldırıları lazerlerle dağıtabilecek uzay uydularını da içeren ve gerçekte olmayan pek çok teknolojik alet gerektiriyordu. Eleştirmenler, bu gülünç plana ‘Yıldız Savaşları Girişimi’ adını vererek dalga geçti.

Bu bağlamda Demokratlar eğitim ve savunma harcamalarını azaltmak için çaba gösterdi – Reagan’ın tahmin edilebileceği üzere karşı çıkabileceği önlemler. Kongre’nin önerdiği beyannameden, Reagan’ın çokça kaynak harcadığı El Salvador’un fonları da kesildi. Reagan; El-Salvador’un isyancılarının Sovyet Birliği tarafından desteklendiğine, bu durumun komünist bir tehdit oluşturduğuna inanıyordu.

Bu kapanış, Demokratlar’ın eğitim harcamalarını azaltmayı ve MX füzesini finanse etmeyi kabul etmeleriyle sonlandı. Yine de Demokratlar, savunma harcamaları ve El Salvador için yapılan kesintileri sürdürdü.

5 & 6. Arka arkaya suç ve ceza kapamaları: 30 Eylül-3 Ekim ve 3-5 Ekim 1984

Reagan’ın 5. ve 6. kapamaları üç büyük sorun sebebiyle oluştu; suç, IX. Başlık ve su projeleri. Reagan’ın gündemine aldığı suç tasarısı, 1984 tarihli Geniş Kapsamlı Suç Kontrol Yasasıydı.

First Lady Nancy Reagan’ın “Sadece Hayır Deyin” diyerek yürüttüğü kampanya sırasında marihuana kullanma suçu da dahil olmak üzere bu suçlara verilen asgari cezaları arttırdı. Bu durum, taş kokain bulundurmaya normal kokain bulundurmaktan daha çok ceza veren ve siyahi insanları ölçüsüz hapsetmeyi artıran 1986 Uyuşturucu Bağımlılığı Yasası’nın öncülüydü. Bu yasalar sayesinde Reagan, Richard Nixon’ın “Uyuşturucu Savaşı”nı genişletti.

Aynı zamanda, Kongre su projelerini finanse etmek ve Grove City College’deki kadınların, 9. Başlık’taki üniversite haklarını azaltan Yüksek Mahkeme kararının değişmesini istedi-ki Reagan ikisine de karşı çıkıyordu. Kongre ve Reagan, kısa fon faturasını ödemeleri için ekstra zaman tanıdılar. Ancak başladığı andan itibaren devlet tekrar bir kapama yaşadı çünkü hala ortak bir noktaya varılamamıştı.

Kapatmanın sona ermesi için Kongre; Reagan’a suç tasarısı vermeye, 9. Başlık ve su projelerini rafa kaldırmakta karar kıldı. Kongre, Grove City College kararını döndürecek Sivil Hakları Düzeltme Yasası’nı geçirince 9. Başlığı güçlendirmeye dört yıl sonra devam etmiş oldu. Reagan bu tasarıyı tabi ki veto etti ama Kongre veto’yu reddetti ve yasayı geçirdi.

Başkan Ronald Reagan, “Bağımlılığın İlerisi” başlıklı bir panelde katılımcı – Dirck Halstead/The LIFE Images Collection/Getty Images

7. Yardım Fonu iki gün kapama yarattı: 16-18 Ekim 1986

1986’da Demokratlar devletin refahını arttırmak ve engelli çocuğu olan ailelere yardım etmek istedi. Ama Reagan ve Senato’daki Cumhuriyetçi parti bunu karşı çıktı. Refah konusunda büyük ölçüde anlaşmazlıklar yaşandığı için devlet kapaması yaşandı.

Reagan’ın konumu, refah karşıtı görüşleriyle paraleldi. Bekar siyahi bir annenin hak etmediği kadar yardım aldığını anlatan “Refah Kraliçeleri” karikatürüyle sosyal programları keseceğini söyleyerek başkanlık kampanyasını yapmıştı.

O yıl yapılan Ulus’a Sesleniş konuşmasında devletin hizmetlerinden uyuşturucu olarak bahsetti. Fakir insanlara “örümceğin ağından kaçabilmeleri” konusunda yardım etmek istediğini, refah programlarının,” işlerin ahlaki değerlerini küçük düşürdüğünü, aileleri dağılmaya ve toplulukları kasvetli, insafsız bir bağımlılığa sürüklediğini” söyledi.  

Hükümeti yeniden açabilmek için Demokratlar, tasarının yardım fonuyla alakalı bölümünü çıkarttılar ama gelecekte olası benzer tasarıya oy vereceklerini açıkladılar.

8. Nikaragua’daki kontralar bir skandala ve kapamaya sebebiyet verdiler: 18-20 Aralık 1987

Reagan’ın son kapamasındaki İran-Kontra dalgası, kariyerindeki en büyük skandalıydı. Reagan yönetimi Nikaragua’daki Kontra isyancılarına fon sağlamak için yasa dışı olarak İran’a silah sattı. Kontra, Reagan’ın komünist tehdit olarak gördüğü Sandinista hükümetiyle savaşması için CIA tarafından oluşturulan bir gruptu.

Kongre, İran-Kontra meselesi hakkında Ocak 1987’de inceleme başlattı. Yıl sonunda hükümet, Reagan’ın yetkisi adı altında sekizinci kez kapama yaşandı çünkü o zaman Senato’yu kontrol eden Demokratlar Reagan’ın Kontralar için istediği fonu desteklemedi. Hükümeti tekrar etkin hale getirebilmek için Kongre, Kontralar’a ölümcül olmayan silah desteği yapmayı kabul etti.

 


Kaynak: https://www.history.com/news/ronald-reagan-government-shutdown-reasons

Çevirmen Hakkında

Ebru Çelik / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler