Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Rheinmetall: Silah Şirketi Çaresiz

Rheinmetall: Silah Şirketi Çaresiz

Almanca aslından çeviren: Esra Sümeyra BİLGİN

Rheinmetall, Türkiye'de planlanan tank fabrikasının iptalini duyurdu. Zırh Anlaşmasına karşı yüz binlerce kişi itiraz dilekçesini imzaladı ve bu itirazlar silah şirketinin şimdi anlaşmadan vazgeçmesine sebep oldu.Rheinmetall, Türkiye’de planlanan tank fabrikasının iptalini duyurdu. Zırh Anlaşmasına karşı yüz binlerce kişi itiraz dilekçesini imzaladı ve bu itirazlar silah şirketinin şimdi anlaşmadan vazgeçmesine sebep oldu.

Protestolar etkili oldu ve itiraz kampanyası tüm medyaya yayıldı, bu sebeple de silah şirketi planlanan anlaşmadan vazgeçmek durumunda kaldı. Anlaşmanın itirazı için yüz binlerce imzaya ulaşılınca, yeni federal hükümet için Türkiye ile ticaret yapmak hassas bir konu haline geldi. Kimse bu yüzden yanmak istemiyor. Rheinmetall ise şunu kabul etmeli: Tank fabrikası planları için Türkiye’ye ihraç izni çıkmayacak.

280.000’den Fazla Destekçi

 Silah lobisinin azimli çalışmaları boşa çıktı. Eski bakanların Franz Josef Jung (CDU) ve Dirk Niebel (FDP) Rheinmetall ile ilgili paylaşımlar yapmalarına rağmen anlaşma patladı. Bu ise, 280.000’den fazla destekçinin yanı sıra Berlin ile Ankara arasındaki kötü ilişkilerin devam etmesinden kaynaklanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecekteki hamleleri tahmin edilmesi zor bir lider ve Rheinmetall tanklarının hangi amaçla kullanılabileceği kestirilemez görünüyor ve bu tankların çatışma olan bölgelere ihracı olası ihtimaller arasında.

Rheinmetall Genel Toplantısında Protesto

Tankların silahsız insanlara doğrultulduğunu düşünmek bile yeterince tehlikeli ve korkunç, bunun gerçek olacağını kimse hayal dahi etmek istemez. Bu yüzden gerçek bir tank ile Rheinmetall genel toplantısına gidildi ve Dış İşleri Bakanı Sigmar Gabriel (SPD) ve Şansölye Bakanı Peter Altmaier’e (CDU) sorumlulukları hatırlatıldı. Bu olay ikisi için de çok can sıkıcıydı fakat yine de bir süre Rheinmetall’in bu protestoları umursamayacağı düşünülmüştü.

Silah şirketi başkanı Armin Papperger, seçimlerin sonucunu bekledi ve sonrasında bir Jamaika federal hükümetinde bile, tank fabrikası inşasının uygulanabilir olmadığını anladı. Tank yapımı planları için ihracat izni almak için uğraşlara devam ederse protestoların devam edeceğini tahmin etmesi gerekir. Ve Yeşiller’in protestoları dikkate aldığı herkes tarafından biliniyor.

Kaynak:https://blog.campact.de/2017/11/ruestungskonzern-ratlos/

Çevirmen Hakkında

 

 

 

 

 

Esra Sümeyra Bilgin / TESA Almanca Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Mezunu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir